úterý 18. listopadu 2014

Trable

Autor: Samantha Towle
Nakladatel: Baronet
Rok vydání: 2014
Žánr: New Adult
Anotace:
Mia Monroeová nikdy neměla lehký život. Když se konečně osamostatnila, myslela si, že všechno bude jednodušší. Ale nebylo… Teď utíká před minulostí, o níž se nesmí nikdo dozvědět. Zoufale se snaží najít lásku, o které dosud jen snila.

Jordan Matthews naopak bere všechno na lehkou váhu. Má rád ženy, jednoduchý, uvolněný a bezproblémový život. Jenže pak potká Miu… zlomenou, zdeptanou a s takovou přítěží, jež je na jednoho člověka příliš. Čím více tuto dívku poznává, zjišťuje, že poprvé chce někomu pomoct. Že touží dozvědět se o ní víc…Stručné nastínění obsahu

Mie umírá otec, úspěšný a známý kardiochirurg, na infarkt. Moc dobře si uvědomuje, že by měla cítit smutek, ale to je jediný cit, který v tuto chvíli nezná. Neměla s otcem totiž šťastný život a její dětství je plné hrozných vzpomínek na otce tyrana. Po jeho smrti si začíná užívat života a potkává svého prvního přítele Forbese. Brzy však přichází na to, že povahou nemá k jejímu otci vůbec daleko. Na to, aby ji mohl dát facku, ponížit ji či jinak projevit jeho pravou povahu dlouho nečeká. Mia ale sebere veškerou svoji kuráž a utíká před svou minulostí. Cestu jí ale zkříží Jordan. Úchvatný mladík, který se zdá být po všech stránkách téměř dokonalý. Bude právě on jiný?


„Neměla jsem ho ráda. Ale tvrdila jsem mu, že mám, protože právě to chtěl slyšet. Ve skutečnosti jsem ho nenáviděla.
Zpočátku jsem si myslela, že ho miluju. Co jsem ale věděla o lásce? Nikdy nikdo mi neukázal, co to opravdová láska je.“ (str. 18)
Dojmy a hodnocení

Trable je kniha o problematice v rodinách a v mezilidských vztazích. Mladí hrdinové svým čtenářům předkládají své životy a ukazují jim, že ne všichni mají růžový a veselý život, ve kterém se jim splní všechna přání.

Mladá studentka medicíny Mia svým čtenářům ukazuje problematiku domácího násilí, ať už ve vztahu mezi otcem a dcerou nebo mezi partnery. Vypráví o sobě v první osobě, což působí velmi mile a můžeme tak sledovat veškeré její myšlenky, pocity a vzpomínky na minulost, které ji neustále trápí.

Autorka zvolila v dnešní době populární cestu vyprávění celého příběhu, a proto jsou některé kapitoly vyprávěné také z pohledu druhé hlavní postavy, Jordana. Oba hlavní protagonisté mají za sebou nešťastnou minulost a utíkají od současných problémů.

„Z jejích očí, když mi říkala, co jí provedl a jak ji to ranilo, jsem vyčetl, jak moc se za svou minulost stydí. Jako by to, co se stalo, byla její chyba.
Bylo mi jí líto. A litovala jsem i sebe. Protože jsem si uvědomil, jak máme podobnou minulost. Její bolest se propletla s tou mou.“ (str. 210)

Trable v sobě skrývají nejen lidská trápení, ale také příběh s láskou, který je čtivý a především čtenářky bude určitě bavit. Jediné, co musím tomuto příběhu vytknout, je předvídatelnost celého děje, ale i přesto se jedná o velmi zdařilé dílo, které mohu doporučit.
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Baronet.
Knihu si můžete koupit zde.Žádné komentáře:

Okomentovat