úterý 4. listopadu 2014

Úterní ženy mezi bylinami a řepou

Autor: Monika Peetzová
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2014
Žánr: román pro ženyAnotace:
Kiki, zničená ze špatného vzduchu, nekonečných problémů s parkováním a hluku ze staveniště blízko jejich kolínského bytu, se rozhodne odstěhovat s mužem a dvouletou dcerkou na venkov. V oblasti Meklenburské jezerní plošiny si chce otevřít penzion pro vystresované lidi z města, jako je ona a její přítelkyně. Spolu s Maxem koupí někdejší školní budovu s velkou zahradou a má v úmyslu splnit si i další velký sen a začít pěstovat vlastní zeleninu. Bohužel se ukáže, že opuštěná budova Staré školy, stojící na půl cesty mezi Berlínem a Hamburkem, je úplná ruina. Tři týdny před slavnostním otevřením Kiki uzná, že dokončit úpravy penzionu sama nezvládne, a volá na poplach. Úterní ženy přijíždějí přiložit ruku k dílu. Každá z nich si s sebou přiváží i část svého všedního života.
Hádky, lži, zrada ani Kikino stěhování na východ — nic z toho nedokáže Úterní ženy rozeštvat. Leda snad muž. Šarmantní  muž s tajným posláním.Stručné nastínění obsahu

Kiki, Caroline, Judith, Eva a Stelle, nerozlučné přítelkyně, které se nazývají Úterními ženami. Tentokrát se vydávají za Kiki, která se odstěhovala s rodinou na venkov, kde se snaží opravit bývalou a nyní zchátralou školní budovu. Ačkoli se všechny snaží působit mile, vesele a přátelsky, jejich veselí není upřímné, protože každá z nich má své nemalé starosti. Nepřidává jim ani dobré nálady muž, který se ubytoval v chatě poblíž školy a chová se nanejvýš podivně.

„Pak už existuje jen jedna možnost,“ přikývl Steiner a otevřel kufr. Když se k ní otočil zpátky, zableskl se v jeho ruce lovecký nuž s impozantní čepelí. Pomalu se k ní přibližoval.
Stelle se při pohledu na nůž udělalo všelijak. Co když má Caroline pravdu a Steiner vůbec není tak neškodný, jak pořád předstírá?“ (str. 226)
Dojmy a hodnocení

Dospělé ženy, které jsou téměř dvacet let dobrými přítelkyněmi, jsou ochotné pro sebe navzájem udělat cokoliv. Tentokrát pomáhají jedné z nich při stěhování a autorka se zaměřila nejen na děj zachycující nové prostředí, ale také novou osobu, která se stává střetem zájmu a problémů mezi přítelkyněmi.

Monika Peetzová svým čtenářkám umožnila nahlédnout do života každé hlavní hrdinky, která se v příběhu ocitá. Ani Úterní ženy totiž nemíjí každodenní všední starosti, komplikace v rodině, s dětmi a se svými protějšky v manželství, kteří jejich život nejen zpříjemňují, ale také pěkně komplikují.

„Kdo ví, třeba má Arthur nějakou novou. Ještě mladší paní Heinemanovou,“ zašeptala Caroline a sklidila za to od Kiki vražedný pohled.
„Arthur ne. Ten nikdy,“ oponovala Kiki. Přitom život jim už dávno ukázal, že k nevěře dochází i v těch nejlepších rodinách. Dokonce v rodinách Úterních žen.“ (str. 195)

Třetí kniha o pěti přítelkyních je čtivá a často humorná. Autorka se ale v knize zaměřila na danou věkovou kategorii žen a zachytila reálné situace ze života, které mohou potkat každou ženu. Knihu bych doporučila zvláště dospělým ženám, které se mohou s hrdinkami lépe ztotožnit a pochopit tak nejen jejich starosti a život, ale i humor.

Ode mě si Úterní ženy mezi bylinami a řepou odnášejí pěkné čtyři hvězdičky a jestli jste ještě žádný příběh o Úterních ženách, které vydává nakladatelství Host, nečetli, určitě je zkuste.  
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
Knihu si můžete koupit zde.

1 komentář:

  1. Jak je možné, že jsem o této knize ještě neslyšela? Anotace je opravdu zajímavá :)

    OdpovědětVymazat