úterý 18. listopadu 2014

Zimní příběh

Autor: Mark Helprin
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2014
Žánr: román, fantasyAnotace:
Mytický příběh z New Yorku odehrávající se v několika časových rovinách o osudové lásce, která trvá navždy.

Jedné zimní noci, na samém počátku 20. století, se pouliční zloděj Peter Lake pokusí vyloupit honosný dům známého novinářského magnáta. Dům však není prázdný – Peter zde najde krásnou dívku jménem Beverly. Peter jejímu kouzlu okamžitě podléhá. Jejich láska však zůstává nenaplněna, protože Beverly záhy umírá na tuberkulózu.

Zoufalý Peter se během jedné z honiček, kterou na něj uspořádají členové bývalého zlodějského gangu, vrhá z Brooklynského mostu do vody. Zdá se, že příběh končí…

Osud však rozhodne jinak. Peter Lake se znovu vynořuje o mnoho desetiletí později, obdařený zvláštními schopnostmi, o kterých zpočátku nemá ani tušení. Zmateně tápe v ulicích New Yorku své vlastní budoucnosti a jen matně si vzpomíná, odkud přichází. Teprve při spatření starého obrazu s Beverly si uvědomí, kým je, a vydává se najít svou lásku i smysl života...
Stručné nastínění obsahu

Peter Lake, pouliční lupič na útěku, se vydává do jednoho honosného domu, který pro něj představuje nevýslovné bohatství a zdroj obživy. Netuší, že zde opravdu nalezne svůj životní poklad a to krásnou mladou dívku Beverly. Osud jim však nepřeje, protože dívka je vážně nemocná a zanedlouho umírá. Peter Lake ztrácí svůj smysl života a radost a utíká pryč. Jeho život je však také brzy ukončen, aby mohl začít žít znovu a jinak o mnoho let později.  

„Zvedla hlavu a pomalu ji otočila. A pak ho spatřila. Malátně, jako ve snách, se do něj vpíjela horečnatýma očima. Bylo vidět, že sbírá síly k nějaké reakci. Ale nedalo se odhadnout k jaké. On naopak jasně cítil, jak ho přemáhá vlna studu. Jako horký pramen mu zaplavovala obě tváře.
Nedokázal ze sebe vypravit jediné slovo. Neměl tady co pohledávat. Nebyl tím, kdo sem patřil a ve společenské konverzaci se nikdy nevyznal. Dívka byla napůl nahá. Bylo ráno. Neskonale ji miloval.“ (str. 138)
Dojmy a hodnocení

Zimní příběh je mnohasetstránková kniha, která upoutá krásnou obálkou a ještě lepším příběhem. Skládá se nejen z několika částí a z mnoha dějových linií, ale také z více časových rovin, ve kterých jsem měla často problém se zorientovat. Jednotlivé příběhy v knize ale do sebe postupně zapadají, mají svůj smysl a pojí je jediné slovo – láska.

Tato kniha se nečte příliš lehce. Ačkoliv se jedná o krásný a romantický příběh, vyžaduje mnohem více soustředění a trpělivosti, než tomu bývá zvykem u knih s podobným námětem.  Obsahuje totiž mnoho popisů, které celý děj dokreslují a pomáhají k opravdu velmi detailní představivosti. Tyto popisy jsou navíc zachyceny krásným vybroušeným květnatým jazykem, který jsem po celou dobu čtení obdivovala a navíc dodávají celému příběhu to správné kouzlo.

„Bílý kůň se však držel co nejdál od nikdy neutichajících tržnic. Procházel klidnými vedlejšími rameny hlavních městských tříd, skrýval se pod lešením lemujícím ocelové vnitřnosti nových budov, která zde čekala na příchod činorodých stavebních dělníků. Jen málokdy se dostal z ohledu nových mostů, které spojovaly půvabnou nevěstu Brooklyn s jejím movitějším strýčkem Manhattanem. Mosty mířily jako chapadla chobotnice do okolní krajiny a do budoucnosti, poutaly břehy vodní propasti a klenuly se nad hlubinou času a snů.“ (str. 12)

Pokud čekáte lehkou, čtivou a odpočinkovou knihu, tento rozvětvený romantický příběh pro vás nebude tou správnou volbou. Přesto vám ale zaručuji, že si přečtete krásný a rozmanitý příběh, který vás okouzlí a zanechá ve vás hluboký dojem.
Za poskytnutí recenzního výtisku v podobě e-knihy děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
 Knihu si můžete koupit zde.Žádné komentáře:

Okomentovat