pondělí 15. prosince 2014

Hříchy Havany

Autor: Peggy Blair
Nakladatel: Galatea
Rok vydání: 2014
Žánr: thriller, krimi
Anotace:
Kanadský detektiv Mike Ellis doufá, že dovolená s manželkou na prosluněných písčitých plážích v Havaně pomůže zažehnat manželskou krizi. Ještě netuší, že už nemá žádnou šanci – zrovna jako znásilněný a poté zavražděný chlapec, kterého ráno objeví rybáři. Malý Kubánec byl naposledy spatřen ve společnosti kanadského páru, jak žebrá o pár pesos.
Pro kubánského inspektora Ricarda Ramireze, šéfa havanského útvaru pro závažné trestné činy, je Ellis hlavním podezřelým. Podle kubánských zákonů má inspektor pouhé tři dny na to, aby shromáždil veškeré důkazy a ukázal na viníka. Prvním nezvratným důkazem se stává peněženka Mikea Ellise, nalezená u mrtvého chlapce.
Na pomoc Mikeovi přijíždí kanadská právnička Celia Jonesová, která má pouhé dva dny na zpochybnění obžaloby a nalezení alespoň jednoho důkazu, který by svědčil v Mikeův prospěch. Vyšetřováním postupně vyplývají na povrch hrůzná odhalení, kdy ani jeden ze zúčastněných není bez viny…
Stručné nastínění obsahu

Policista Mike Ellis přijíždí na Havanu a to hned z několika důvodů. Nejen, že si potřebuje odpočinout a vzpamatovat se po prožitém šoku v práci, ale především chce dát do pořádku rozpadající se manželství. K jeho smůle se mu ale nepodaří ani jedno. Manželka odjíždí bez něj, jejich manželství je zničené a ještě ke všemu kubánský inspektor Ramirez vyšetřuje vraždu malého nevinného chlapce. Veškeré důkazy se nacházejí u samotného Mikea a stává se hlavním podezřelým. Obrací se se žádostí o pomoc na své oddělení, které mu posílá tu nejlepší kanadskou právničku, kterou si jen mohl přát. Jak už tomu ale bývá zvykem, nic není takové, jaké se zdá být.

„Zadržela mě kubánská policie. Včera v noci tu znásilnili a zabili nějakého kluka a oni tvrdí, že bych mohl být obviněný z vraždy. Někdo to na mě ušil, pane. Netuším kdo.“ (str. 99)

Dojmy a hodnocení

Hříchy Havany je kniha, která v sobě kloubí dvě protichůdná témata. Jsme svědky exotického prostředí, které nám není ale dovoleno si řádně vychutnat, protože sledujeme zdejší bídu a následně vraždu malého chlapce.

Děj knihy je dobře propracovaný. Zpočátku se rozjíždí dvě dějové linie, které spolu po několika kapitolách zdařile splývají a rozjíždí se tak skvělé a napínavé dílo plné nečekaných skutečností.

„Detektiv Sanchez věnoval Elvisovi pohled, v němž se mísilo znechucení s údivem. „Znásilnění a vraždu malého dítěte bereme na Kubě velice vážně. Trestáme je popravčí četou.“ (str. 72)

Hlavní hrdinové Ricardo Ramirez a Mike Ellis jsou silné osobnosti, které budou čtenáři obdivovat, ale i mnohdy proklínat. Inspektor Ramirez působí naprosto nelítostně, ale kanadská autorka Peggy Blair nám inspektora ukazuje i z jiného světla. Nejen, že ho můžeme vidět v roli milujícího manžela a vzorného otce, ale také nás zavádí do minulosti a poučuje nás o jeho onemocnění a „prokletí.“

„Když se babička náhle posadila a přitáhla si k sobě chlapcovu hlavu za uši, desetiletého Rickyho spíš překvapila, než že by se vyděsil. Držela ho tak pevně, až mu z očí vyhrkly slzy. „Mrtví přijdou,“ zachroptěla. „Můj dar tobě jako nejstaršímu dítěti.“ (str. 9)

Hříchy Havany je další opravdu povedené a rozhodně čtivé dílo z nakladatelství Galatea, které si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Galatea.
Knihu si můžete koupit zde.Žádné komentáře:

Okomentovat