neděle 7. prosince 2014

Pekáč buchet

Autor: Kateřina Petrusová
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2014      
Žánr: román pro ženyAnotace:
ONA
Redaktorka ženského časopisu, expertka na vaření. Miluje nové recepty, oprašuje staré po babičkách, dobrého jídla se nikdy nepřejí a je pro ni středobodem vesmíru. Sama o sobě říká, že je gastrosexuálka. Sport je pro ni nutné zlo, aby nenakynula jako její milované tvarohové buchty. Jmenuje se Klára.

ON
Adrenalinový sportovec. V létě leze po horách, v zimě po zamrzlých vodopádech. Sport je součástí jeho života a nedokáže bez něj existovat. Jeho břišní, zádové, hýžďové, no prostě všechny svaly, podle toho patřičně vypadají. Pekáč buchet může spořádat na posezení a nebude to na něm vůbec vidět. Jmenuje se Matouš.

Je vůbec možné, aby dva takto rozdílné světy fungovaly společně? Stačilo jediné včelí bodnutí a následná prudká alergická reakce, a bylo to. Náhoda je spojila dohromady, a tak na nich můžeme otestovat hned dvě lidová moudra: že láska prochází žaludkem a že láska hory přenáší.

Stručné nastínění obsahu

Klára milují jídlo, vaření a pečení a nenávidí jakýkoli sport. Její koníček se stal i její prací. Zabývá se totiž rubrikou o vaření v časopise. Protože její kolegyně Míša nemůžu udělat rozhovor s horolezcem po zamrzlých vodopádech, Matoušem Kopřivou, je donucena jej udělat právě Klára. Její dosavadní klidný život, ve kterém se zaměřuje na různé recepty a hodnocení pokrmů, se po seznámení s tímto zábavným sportovcem brzy mění a Klára poznává lásku svého života.

„Nevěděla jsem, jestli mám být naštvaná, nebo natěšená. Byla jsem jednoduše zmatená. Tak nějak rozechvělá, protože ten kluk, ten chlap, byl fakt kus. Ovšem vzhledem k tomu, jak sebejistě se choval a jak proti němu můj trenér z fitka vypadal spíš jako učitel tělocviku, jsem měla pocit, že budu mít chuť ho praštit hned během prvních deseti minut.
Protože nesnáším cvičení, nemám ráda sport, a sportovci, no…A navíc byl blonďák. Nemám ráda blonďáky.“ (str. 13)
Dojmy a hodnocení

Klára s Matoušem jsou naprosté protiklady, které se přitahují a skvěle doplňují. V knize sledujeme vývoj jejich vztahu od samého počátku. Nejdříve tohoto muže vůbec nechtěla začlenit do svého života, ale ukazuje se, že i zde funguje staré známé pořekadlo "odříkaného chleba největší krajíc."

Celý děj i postavy působí naprosto reálně. Kniha je doplněna zajímavými recepty, které celý děj skvěle dokreslují a vystihují. Kromě dominujících témat lásky, jídla a sportu, autorka své čtenářky v příběhu potrápila také nečekaným zvratem a notnou dávkou nejistoty a napětí. Jsem moc ráda, že Kateřina Petrusová není typem autorky, která by popisovala život přes růžové brýle, ale naopak v Pekáči buchet ukázala, že život lze brát s nadhledem a humorem i v těžkých situacích, které nikoho v životě nemíjí.

„Ne, počkej,“ vyhrkla jsem a odstrčila jeho ruce. Zarazil se. „Ukaž pekáč,“ vybídla jsem ho. Protočil oči a ušklíbl se:
„Je to břicho, miláčku, ne pekáč.“
„Pekáč buchet,“ trvala jsem na svém.“ (str. 128)

Kateřina Petrusová čtenáře nezklamala a i v tomto díle opět ukázala svůj um a talent, který ji můžeme jen a jen závidět a zároveň se těšit na další dílo, které pro nás snad brzy připraví. Už zbývá jen jedno, co mohu říct na závěr a to, že Pekáč buchet prostě stojí za to!

„Ahoj. Jmenuju se Klára a jsem gastrosexuálka.“ (str. 7)Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat