pondělí 8. prosince 2014

Plavat se žraloky

Autor: Blaire Bidwell Smithová
Nakladatel: Fortuna Libri
Rok vydání: 2012
Žánr: román


Anotace:
Upřímná zpověď o překonání smutku a osamění
Když rodičům Claire Bidwellové s několikaměsíčním odstupem diagnostikují rakovinu, je jí teprve čtrnáct let. Claire studuje první ročník vysoké školy, když maminka začíná chřadnout, a uvědomuje si, že o ni brzy přijde. Oporu hledá ve všem – v mužích,  alkoholu, cestování, anonymitě velkoměst. Ať udělá cokoliv, na bedrech nese tíhu světa, ve kterém se cítí osamělá. Jejími skutečnými společníky se stanou slova – knihy, deníky, dopisy, rodinné příběhy.
Osamělost a zármutek však netrápí jen ji, ale i jejího stárnoucího otce, který se snaží podniknout ještě poslední cestu ve svém životě. Claire se s ním jako začínající novinářka vydá do bývalého Československa, aby mu pomohla pátrat po jeho minulosti, kdy za druhé světové války sloužil u amerického letectva. Po letech se společně vydávají na místo, kde byl na podzim roku 1944 sestřelen: do moravských Troubek, ve kterých je dnes památník k uctění padlých amerických vojáků.
Cesta se stává návratem do rodiny a otcovské náruče a Claire dochází k poznání, že smyslem jejího života je rodina, její vlastní rodina, její budoucí rodina.Stručné nastínění obsahu

Claire neměla jednoduché dospívání. Hledání sama sebe a samotné studium jí komplikují rodinné starosti. Její matka umírá na rakovinu tlustého střeva a Claire hledá útěchu v alkoholu, mužích, knihách a denících. Po získání diplomu na úspěšné vysoké škole, dostává místo asistentky v úspěšném časopise. Ani tato práce jí není přána, protože rakovina tentokrát ohrožuje i posledního člena její rodinu. Otec Claire se jen tak nevzdává a jeho posledním snem je navštívit místo, kde sloužil za druhé světové války.

„Chci jít domů, ale nevím, kde mám domov.
Chci zpátky svou mámu, ale vím, že už mě opustila.
Nechci si nic z toho pamatovat, ale vím, že se mi to nepodaří.“ (str. 24)

Dojmy a hodnocení

Claire na studiích skrývá její pravou povahu pod slupkou drsné dívky a posléze v profesionálním životě náročnou prací. Postupem času a vlivem nešťastných rodinných událostí si uvědomuje, že práce není vše a začíná si uvědomovat důležitost rodiny a rodinných vztahů.

Autorka v díle zachytila onemocnění, které postihuje mnoho lidí a téměř všichni lidi mají s touto nemocí zkušenosti. Poukazuje na to, že je psychicky náročné se vypořádat se sledováním umírajícího člena rodiny. Claire zažívá pocity osamění, bezmocnosti a vzteku. Uvědomuje si ale, že už jí brzy nikdo jiný nezůstane a často lituje, že rodičům nedávala více najevo své city a nevytvořila si s nimi i v dospívání lepší vztah a vazbu.

„Po cestě zpátky z Hiltonu přemýšlím o tom, jak by vypadal můj život, kdyby moji rodiče nikdy neonemocněli, kdyby matka neumřela, otcovi se nevrátila rakovina a já byla normální čtyřiadvacetiletá holka s obyčejnými starostmi, jako je stresující práce a problémy s klukem.
Uvědomím si, že se to nikdy nedozvím. Uvědomím si, že jsem, jaká jsem.“ (str. 86)

Autorka v knize zachytila zajímavý styl vyprávění. Nejen, že je kniha rozdělena na několik částí, ale ještě sledujeme příběh z vícero časových rovin. Můžeme sledovat vývoj hlavní postavy z různých časových období v jejím životě, která se v knize opakují, ale vždy je spisovatelka obohatí a doplní o další informace. Jedná se o neobvyklé uskupení kapitol, ve kterých se střídá minulost, přítomnost a budoucnost, a které dohromady tvoří skvělý celek a kvalitní dílo.

Kniha Plavat se žraloky čtenářům nabízí čtivý a zajímavý pohled do duše mladé dívky a vřele ji doporučuji všem, kteří mají rádi reálnější a upřímné příběhy.
  


  

Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fortuna Libri.
Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat