středa 10. prosince 2014

Podezřelý

Autor: Kjell Ola Dahl
Nakladatel: Moba
Rok vydání: 2014
Žánr: severská krimi


Anotace:
Policejní vyšetřovatel Frank Frölich zachrání při policejním zásahu ženu, s níž se později náhodou opět setkává. Elisabeth, jejíž život je obestřen tajemstvím, Fröhlicha neodolatelně přitahuje a veškerá varování jeho kolegů, aby si s ní nic nezačínal, vyznívají vniveč. Když je pak v Oslu zavražděn hlídač, ukáže se, že se na této loupežné vraždě podílel i Elisabethin bratr, muž s kriminální minulostí. Krátce nato však musí policie Elisabethina bratra a další podezřelé propustit z vazby, neboť Elisabeth jim poskytne dokonalé alibi…


Stručné nastínění obsahu

Detektiv Frank Frölich se při policejním zásahu setkává s Elisabeth, která ho na první pohled zaujme. Později se s ní opět setkává a jejich životy se na pár pro Franka krásných chvil propojují. Elisabeth se ale příliš nesvěřuje a pro vyšetřovatele je stále záhadou, po které však čím dál více touží. Brzy se dozvídá, že její bratr byl obviněn z trestného činu, byl vězněn a pravděpodobně má prsty i ve vraždě, která se právě vyšetřuje. Elisabeth svému bratrovi poskytne alibi a sama záhadně mizí. Frank se vydává na hon za touto ženou. Je opravdu tou příjemnou a nevinnou ženou, za kterou se vydává nebo na něj nastražila léčku?

„Frölichu. Jak je to dlouho, co spolu děláme?“
„Dlouho, až moc.“
„Ano, určitě, ale prokousali jsme se společně množství případů. A ačkoliv je každý vždycky jiný, tady smrdí celá řada věcí.“
„No jistě!“ řekl Frölich uštěpačně. „Ale i to je možné!“
„Co je možné?“
„Je možné, že její úmysly byly čisté!“
„Frölichu! Přestaň být tak naivní! S tou holkou něco není v pořádku. I když vezmu v potaz všechno, co mi předkládáš, stejně mi z toho vyplývá nějaká lumpárna.“ (str. 54)

Dojmy a hodnocení

Severská krimi pod názvem Podezřelý je z další z mnoho detektivek ze severského prostředí, které jsou v současné době tak úspěšné a populární. Ani kniha Podezřelý nezůstává pozadu a rozhodně čtenářům přinese něco zajímavého.

Podezřelý v sobě skrývá příběh, ze kterého na čtenáře přímo doutná pochmurná a studená atmosféra nejen tamějšího prostředí, ale i samotného vyšetřování.

„Druhá část mysli seděla za keřem, podezíravě, žárlivě, s obavami, že to všechno byl podvod. Právě tohle ho vyhnalo ven do studeného podzimního deště a přimělo ho krást se ulicí s sto metrů za ní – ve stínech, pokoutně.“ (str. 25)

Ačkoliv je dějová linie tohoto detektivního příběhu poměrně rozvitá, přesto se jedná spíše o psychologické drama, na jehož prvky jsem po celou dobu četby pociťovala silnější důraz. V centru pozornosti je raný vztah mezi mužem a ženou. Hlavní hrdina řeší chování jeho tajuplné přítelkyně, sledujeme jeho myšlenky a pocity a psychologické pohnutky.

I když mě kniha nenadchla tak, jak jsem očekávala, přesto se řadí mezi lepší knihy tohoto žánru a jsem si jistá, že mnoho čtenářů svým příběhem zaujme.

  Za poskytnutý recenzní výtisk děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.

Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat