pondělí 15. prosince 2014

Vzdor

Autor: Sarah Crossan
Nakladatel: Baronet
Rok vydání: 2014
Žánr: sci-fi, fantasy, dystopie


Anotace:
Bea, Alina a Quinn jsou na útěku. Odstartovali povstání a byli nuceni odejít z kapsule, jediného místa, kde je dostatek kyslíku. Bea přišla o rodinu, Alina ztratila domov a Quinn výsadní postavení. Podaří se jim přežít v nebezpečné Divočině? Mohou dokončit revoluci, již začali? V patách jim je mladý voják ze Speciálních jednotek a jejich jedinou šancí je zůstat pohromadě, přestože je okolnosti nutí se rozdělit. Budoucnost lidstva je v ohrožení a tito čtyři mladí lidé se musí rozhodnout, které straně zachovají věrnost.



Stručné nastínění obsahu

Mladí lidé Bea, Alina a Quinn utíkají před krutou a nespravedlivou společností v kapsuli. Snaží se přežívat v Divočině, ale není to tak jednoduché, jak si nejdříve představovali. Musí se postavit čelem mnoha překážkám a ocitají se ve velice nebezpečných situacích, kde jde nejen o život jejich, ale také jejich blízkých. Snaží se najít novou skupinu,se kterou by mohli dokončit revoluci, po které tolik touží. Bohužel se ukazuje, že ne všichni mají stejné úmysly a zůstat pohromadě je téměř neuskutečnitelné.

„Mám strach z návratu na místo, kde byli moji rodiče zabiti, a z toho, že se budeme snažit spolčit s člověkem zodpovědným za bezpočet mrtvých v Lese.
Jestli však chci pomoci ostatním, aby nemuseli strávit celý život pod tvrdou nadvládou ministerstva, mám jedinou možnost – zatáhnout ramena dozadu a bojovat.“ (str. 147)




Dojmy a hodnocení

Vzdor je pokračováním dystopické knihy s názvem Dech a zároveň závěrečným dílem této dvoudílné série. Jedná se o skvělý příběh a myslím si, že lepší pokračování si čtenáři snad ani nemohli přát.

Sarah Crossan je skvělou autorkou, která své postavy vystavuje nesčetnému množství překážek a nemá s nimi slitování. Ví totiž, jak na čtenáře má zapůsobit a vtáhnout do děje. K tomu jí dopomáhá nejen nezpomalující akce, napětí a dobrodružství, ale především mnoho zvratů a překvapivých momentů. Tyto prvky dodávají celému dílu na intenzitě a autorčin styl vyjadřování a schopnost brilantně vylíčit tamější prostředí poskytuje celému dílu prvky reality a autentičnosti.

„Skutečnost je taková, že Divočina není ráj na zemi – je to pohřebiště. Není tu nic než lidské kosti a pozůstatky smrti všude okolo: plesnivé matrace, rozbité nádobí, vyschlá pera a vyschlé pařezy. Nápad skrývat se tady navždy je bláznovství.“ (str. 84)

Kromě známých postav, které hrají v ději významnou roli, se objevují nové a to s neméně důležitou úlohou. Sarah Crossan čtenářům umožňuje sledovat děj z pohledu vícero postav. Krátké a úderné kapitoly vnímáme skrze určitou hlavní postavu a sledujeme také jejich niterní pocity. Zoufalství, statečnost, ale i city a láska, to vše je zahrnuto v tomto rozvětveném díle s několika dějovými liniemi.

„Pustí mě a jde dál. Chytne za ruku Abela. Dívám se na ně a trochu žárlím, že mají jeden druhého. Chybí mi Bea.“ (str. 83)

Pokud jste ještě nečetli tuto duologii, ihned to napravte. Oba díly jsou naprosto skvělé a u Vzdoru napětím nebudete dýchat.





Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Baronet.
Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat