neděle 4. ledna 2015

Květy z půdy

Autor: Virginia C. Andrewsová
Nakladatel: Moba
Rok vydání: 2014
Žánr: román pro ženy
Anotace:
Jediný tragický moment na dálnici mění doposud idylický život mladé šťastné rodiny v absurdní příběh. Po otcově smrti zůstávají sourozenci Christopher, Cathy a dvojčata Cory a Carrie se svou matkou sami a hlavně bez prostředků, a tak se Corinna rozhodne pro riskantní návrat k bohatým rodičům, kteří ji však před lety vydědili. Děti zavře do podkrovního pokoje, kde jim vlastně nic neschází, nic kromě čerstvého vzduchu, živých květin a pocitu volnosti.


Stručné nastínění obsahu

Čtyři sourozenci zůstávají sami se svou matkou, protože jejich otec zemřel na své narozeniny při nešťastné autonehodě. Děti se vyrovnávají nejen se smrtí svého otce, ale také se ztrátou domova a domovem novým, kterým se pro ně stává podkrovní pokoj a půda v domě jejich prarodičů. O dětech ví jen jejich babička, která jim stanovila velmi přísná pravidla a nosí jim do jejich pokojů jídlo, protože děti nesmí vycházet ven. Matka dětí má totiž v plánu usmířit se s jejím otcem, který ji vydědil, a stát se tak dědičkou nesmírného bohatství, aby zajistila svým dětem krásnou a šťastnou budoucnost. Kdyby totiž někdy spatřil svá vnoučata, peníze by nikdy nedostala, tak moc ho svým sňatkem zradila. Jsou však její plány tak čestné?

„Už brzy podlehne dědeček maminčině kráse a půvabu a my sejdeme dolů, nastrojeni v nejlepších šatech, se šťastným úsměvem na tváři. A on nás uvidí a pochopí, že nejsme oškliví ani hloupí a že si zasloužíme, aby nás měl rád. Určitě v sobě najde trošku lásky ke svým vnoučatům.“ (str. 62)
Dojmy a hodnocení

Květy z půdy je neobvykle silný a emotivní román. Zakládá se na mnoha protikladech. Nejen, že jde o čtivé a zajímavé dílo, ale zároveň poukazuje na kruté a nepříjemné skutečnosti, z nichž leze čtenářům mráz po zádech. Čtyři krásné děti a ještě krásnější matka, která je však neuvěřitelně sobecká a myslí jen sama na sebe a své vlastní štěstí.

Po celou dobu v příběhu sledujeme pocity dětí, které jsou upřímné, nevinné a mimořádně citlivé. Stále doufají, že je někdo bude mít opět tak rád jako jejich otec a že se časem zalíbí svým prarodičům. Poznávají drsnou a krutou výchovu bez lásky. Nedokáží uvěřit, že jejich vlastní matka může mít s nimi tak nekalé úmysly a nejednou zažívají pocit zrady. Zrada je klíčovým námětem celého tohoto příběhu.

„Teď už to bylo zřejmé. Mamince už nezáleží na tom, co se s námi stane. Chris nemusel promluvit, aby mi řekl, jak vycítil její lhostejnost. Řekly mi to jeho unavené oči.“ (str. 264)

Stáváme se svědky psychických dojmů starších sourozenců, kteří na sebe musí převzít zodpovědnost a ve svém věku přijímají roli rodičů. Musí se vyrovnat nejen se svými vlastními pocity, ale také s péčí o mladší sourozence a následně dosud nepoznané změny dospívání.

„Před tím strašným dnem jsme byli jen bratr a sestra, hrající role rodičů dvojčat. Teď se náš vztah změnil. Už jsme nehráli. Byli jsme upřímnými rodiči Coryho a Carrie. Byli jsme za ně odpovědní, byli naším závazkem a my se k nim úplně připoutali, stejně jako jeden k druhému.“ (str. 264)

Tuto dojemně krásnou a zároveň neuvěřitelně krutou knihu všem vřele doporučuji, ale zároveň upozorňuji, že rozhodně zahýbá vaší psychikou a zůstane ve vaší paměti ještě hodně dlouho. Už teď mohu říci, že se těším na pokračování s názvem Lístky ve větru, ale musím si od těchto krutých činů na chvíli oddechnout.


  

Za poskytnutý recenzní výtisk v podobě e-knihy děkuji portálu knihy.idnes.cz
Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat