neděle 4. ledna 2015

Plavba smrti

Autor: Yrsa Sigurdardóttir
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2014
Žánr: severská krimi
Anotace:
Šestý případ právničky Tóry
Posádka přepychové jachty zmizela beze stopy. Kdo je vrah?
Naše známá sympatická právnička Tóra má před sebou snad nejtěžší a nejbolestnější případ, jaký kdy musela řešit...
Do přístavu v Reykjavíku vplouvá luxusní jachta a plnou rychlostí naráží do mola. Navíc je úplně liduprázdná! Co se stalo s posádkou a rodinou, která byla na palubě, když opouštěli Lisabon?
Prošetřením tohoto prazvláštního případu je pověřena známá advokátka Tóra. Záhady přibývají... Šíří se zvěsti, že loď byla prokletá. Tóře se zdá, že na palubě zahlédla jedno ze zmizelých dvojčat...
Co to má znamenat?
A kde je Karítas, půvabná žena bývalého majitele jachty? Komu patří tělo, které moře vyplavilo o kus dál na pobřeží? Pokud se na lodi vraždilo – kdo je vrah? Stručné nastínění obsahu

Luxusní motorová jachta Lady K přijíždí prázdná, protože posádka včetně mladé rodiny s dvojčaty záhadně zmizela. Tóra se na požádání rodičů otce dvojčat ujímá případu vyšetřování zmizení manželského páru a jejich dětí. Má před sebou nejednoduchý úkol. Musí přesvědčit pojišťovnu, že rodina je mrtvá, i když důkazy jsou více než matoucí.

Aegir měl totiž od samého počátku vtíravý pocit, že je něco špatně a nezmizel ani v průběhu plavby. Na lodi, posádce a celé této plavbě je něco divného. Na veselosti rodině nepřidává ani mořská nemoc, zvláštní sny o ženě, které se zdají dvojčatům a co teprve, když je na palubě nalezena mrtvola. Co to všechno má znamenat? A jak to s posádkou této jachty dopadlo?

„V posledních dvou dnech ale všechna média informovala o mysteriózním zmizení veškerého osazenstva motorové jachty, která připlula úplně sama do přístavu v Reykjavíku. Kromě posádky měla být na lodi jedna rodina: manželský pár se dvěma dcerkami. Zprávy o tomto záhadném případu sledoval celý národ, protože šlo o mimořádně podivnou událost.“ (str. 22)
Dojmy a hodnocení

Další kniha z pera této autorka nemůže být opět pro žádného čtenáře zklamáním. Yrsa Sigurdardóttir totiž moc dobře ví, kdy a čím na čtenářovy nervy a psychiku opravdu zapůsobí. V každé kapitole na čtenáře působí řádná dávka napětí a tajemna, což dodává celé knize na čtivosti a kvalitě. Musím přiznat, že nejednou mi lezl mráz po zádech. Zvláště musím pochválit závěr knihy, který je velice krutý a šokující.

„Za normálních okolností by nijak nespěchal, jenže situace na lodi se v žádném případě nedala označit za normální. Teprve nyní si přiznal, že na jachtě panuje dusná atmosféra, a to nejen kvůli nálezu mrtvoly. Nebylo to prostě dobré místo.“ (str. 224)

V kapitolách se pravidelně střídá minulost se současností, kdy Tóra vyšetřuje tento případ a hledá důkazy. Nejen, že sledujeme plavbu na jachtě od samého začátku, ale především se minulost těsně dotýká přítomného vyšetřování a kapitoly na sebe dokonale navazují. Autorka má totiž seskupení knihy a obsah jednotlivých kapitol skvěle promyšlené.

I tentokrát nahlížíme do Tórina osobního života. Sama se musí vyrovnávat s rodinnými starostmi, ale neuniká jim ani v práci se svojí sekretářkou. Autorka odlehčila celý příběh několika vybranými vtipnými momenty mezi těmito postavami a musím přiznat, že mě jejich prožité situace často pobavily.

„Doprovodila ho k východu, kde za recepčním pultem trůnila Bela a šklebila se. Tóra na ni vrhla zlostný pohled a doufala, že si ho správně vyloží. Žádného náznaku strachu či lítosti si na ní však nepovšimla.
„Belo, zapomněla jsem ti vyřídit, že právě volali z lékárny. Zdravotní plenkové kalhotky, které sis objednala už dostali. Velikost XXL.“ (str. 20)

Autorka mě ani tentokrát s příběhem v knize Plavba smrti nezklamala a potvrdila si své umístění na žebříčku mých oblíbených spisovatelů. Pokud stále váháte, zda si máte tuto knihu přečíst, jednoznačně vám ji doporučuji.

  


Za poskytnutý recenzí výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.
Knihu si můžete koupit zde.1 komentář:

  1. Ahoj Péťo, jak se daří? Ani o Tobě nevím. Na Plavbu se těším, teď ještě víc!

    OdpovědětVymazat