neděle 18. ledna 2015

Řeka bohů – Bůh pouště

Autor: Wilbur Smith
Nakladatel: Alpress
Rok vydání: 2014
Žánr: historický román


Anotace:
S Tehuti a Bekatou, dcerami královny Lostris, putuje Taita na Krétu, kde se princezny mají v zájmu Egypta vdát za Nejvyššího Mínose, tajemného krále, jehož podobu nikdo nezná, protože stále nosí masku posvátného býka. Když na Krétě vybuchne sopka, čeká Taitu a jeho přátele těžký úkol: obě dívky mají být obětovány k usmíření bohů.Stručné nastínění obsahu

Bývalý otrok Taita po smrti své milované královny Lostris vychovává její dvě dcery Tehuti a Bekatu a zároveň je přítelem a nejvyšším rádcem faraona Tamuse, který je Lostrisiným synem. Taita lstí získává zlato Mínojců z Kréty, a tak zažehná hrozící válku Egypta s Hyksósy. Události začínají nabírat na tempu a vyvrcholí na Krétě, kde se mají obě mladé dívky provdat za tajemného Mínóse. Okolnosti tomu však chtějí, že se na Krétě osudy princezen dramaticky promění.

„Co se to děje? Obrací se snad svět vzhůru nohama?“ křičel a ukazoval přes rameno. „Moře se zvedá, aby si vyměnilo místo s oblohou.“ Zmocňovala se ho panika.
„Je to jen vlna.“ Stálo mě obrovské úsilí, aby můj hlas zněl klidně.
„Ne,“ zavrtěl prudce hlavou. „Je to moc velké. Blíží se příliš rychle na to, aby to byla jen pouhá vlna.“
„Je to přílivová vlna,“ řekl jsem s jistotou. „Stejná, jaká ve starověku potopila Atlantidu.“ 
(str. 375)

Dojmy a hodnocení

Napínavý a velice zajímavý román s čtenářsky oblíbeným tématem starověkého Egypta od Wilbura Smitha volně navazuje na jeho dřívější román s názvem Řeka bohů.

Celý román je vypracován velice detailně a věrohodně do nejmenších podrobností a čtenář se tak ocitá přímo ve víru historických a velice dobrodružných událostí, ať už je to ve starověkém Egyptě nebo v jiných zemích starověkého světa, či na Krétě, kde se odehrávají závěrečné dramatické okamžiky celé knihy.

„Rodiči mých princezen byli Tanus, jemuž na hlavě zářily rusé kudrny, a přirozená blondýna královna Lostris. Jejich dcery po nich zdědily krásu, díky níž pomalu získávaly proslulost po celém světě. Už teď přijížděli přes širé pouště a hluboká moře do královského paláce v Thébách vyslanci ze vzdálených krajů a delikátně sdělovali faraonu Amosovi zájem svých pánů o manželský a vojenský svazek s egyptským královským domem.“ (str. 15)

Wilbur Smith zobrazuje své hlavní postavy naprosto realisticky a můžeme tak v díle sledovat nejen jejich vzhled, chování, ale také niterní pocity, které jim dodávají na autentičnosti. Dokážeme se do jejich života mnohem lépe vcítit a najít si tak své oblíbence.

Dle mého mínění historický román Bůh pouště bohužel nedosáhl až takových kvalit jako egyptská prvotina tohoto autora. Přesto jej milovníkům starověkého Egypta a napětí vřele doporučuji.  
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat