úterý 13. ledna 2015

Saeculum

Autor: Ursula Poznanski
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2014
Žánr: dobrodružné, young adult
 Anotace:
Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře. 
Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich…

Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les odejít?
 
 
Stručné nastínění obsahu
 
Bastian, student medicíny, je pozván svou novou přítelkyní na jejich larp v lese. Jedná se o skupinu mladých lidí, kteří si hrají na středověké hrdiny. Najdou si tiché a nenápadné místo v lese a chovají se jako ve čtrnátctém století. Bastianovi na celé této akci něco nehraje. Zvláště poté, kdy dostává anonymní telefonát, že se raději nemá této akce zúčastnit. Ne totiž každý člen této skupiny je z jeho připojení se k jejich partě nadšený. Navíc se jede na stejné místo jako minulý rok, které téměř všechny děsí a údajně bylo kdysi prokleto. A co teprve, když se v lese začne ztrácet jeden člen za druhým?
 
„Copak ty je znáš všechny osobně?“ zeptal se Bastian. „Každého, kdo má na sobě drátěnou košili?“
„Jasně, ti všichni patří do mé skupiny.“
„Do skupiny?“
„Do mé skupiny, která hraje hru na hrdiny. Jmenujeme se Saeculum.“ (str. 13)
  
 
Dojmy a hodnocení
 
Zajímavá a napínavá kniha Saeculum zobrazuje neobvyklé a neuvěřitelně poutavé téma. Skupinu mladých lidí, kteří si jdou za svým ne příliš dobře uváženým cílem, který se jim však může stát osudným.
 
„Zní to, jako by to mělo ostré, dlouhé a špičaté zuby. Nebo spíš nůž, protože s největší pravděpodobností je to člověk, i když si tím Bastian pomalu přestával být stoprocentně jistý.“ (str. 273)
 
Celému dílu dominuje dynamický a svižný děj, který snad každého čtenáře dokáže pohltit a s nadšením bude očekávat další události, kterým autorka vystavila své hlavní postavy. Musím říci, že již od první stránky, kde se mladí lidé pohybují na středověkém tržišti, mi přišla zajímavá a zábavná a s radostí jsem čekala na zobrazení celého příběhu.
 
V knize je zobrazen také Bastianův vztah s otcem. Jejich vztah není příliš vřelý a příjemný. Jeho otci totiž záleží pouze na výsledcích a prestiži, a proto nutí Bastiana k co nejlepším výsledkům, aby mu nedělal ostudu. O synovo vlastní blaho a spokojenost mu už však tolik nejde. Myslím, že takových vztahů v současné době přibývá a je možné, že se někteří čtenáři alespoň z části s Bastianem dokáží ztotožnit.
 
„Prošel kolem Bastiana do obýváku, vzal do ruky učebnici fyziologie a otevřel ji v místě, kde byla založená.
„Dál ses ještě nedostal? Už ti zbývá jen šest týdnů.“ Hodil knihu zpět na stůl. „Očekávám, výtečné výsledky, to doufám víš. V opačném případě se do medicíny necpi. Mohli bychom si pokazit pověst.“ (str. 46)
 
Saeculum je velice zdařilá kniha, kterou vřele doporučuji všem čtenářům dobrodružných a napínavých příběhů s nevšedním dějem a nejedním šokujícím překvapením.
 
 
  
    
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.
Knihu si můžete koupit zde

Žádné komentáře:

Okomentovat