pondělí 12. ledna 2015

Ve stínu černých ptáků

Autor: Cat Wintersová
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2014
Žánr: historický román, fantasy
Anotace:
V roce 1918 si v kalifornském San Diegu vybírají svou daň smrtící chřipka a první světová válka. Šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, pojmenovaná po slavné autorce románu o Frankensteinovi, dívka s přírodovědným nadáním, která se ocitla bez rodičů, odjíždí ke své tetě z Portlandu v Oregonu do San Diega.
Zděšeně sleduje, jak se zde zoufalí pozůstalí hrnou na seance a k fotografům duchů, kde hledají útěchu. Jedním z takových fotografů je i bratr jejího milého Stephena Emberse Julius, jehož Mary Shelley považuje za podvodníka.

Po Stephenově smrti na válečné frontě ve Francii se Mary Shelley vystaví v bouři bleskům, je zasažena a nakrátko umírá. Když se vrátí mezi živé, má zvláštní schopnost – cítit chuť emocí. Stephenův duch se k ní v noci vrací a prosí ji o pomoc – nemůže odpočívat v pokoji, protože ho mučí tajemní obrovští černí ptáci.
Uvěří Mary Shelley v existenci duchů? A podaří se jí odhalit důvod Stephenova utrpení a pomoci mu?
Stručné nastínění obsahu

Mary Shelley Blacková odjíždí po uvěznění svého otce na venkov do San Diega, kde bydlí její teta. Nikoho jiného, kdo by se o ní postaral už totiž nemá. Její život a život všech lidí ztěžuje a ukončuje nejen první světová válka, ale především smrtící chřipková epidemie, která se šíří neuvěřitelnou rychlostí a nemá žádné smilování. Mary Shelley se sama brzy ocitá na prahu smrti, ale tentokrát na vině chřipka není. Její život se mění z minuty na minutu a Mary získává nadpřirozené schopnosti, díky kterým se může setkat se svou životní láskou Stephenem.

„Kolem nás zaječela další siréna. Smrťák mi dýchal za krk a rýpal do mě: Neztrácej ani vteřinu času. Jestli existuje něco, co chceš dodělat, když jsi ještě naživu, raději to udělej brzy. Já se blížím.“ (str. 136)Dojmy a hodnocení

Ve stínu černých ptáků je neobvyklá, ale ne málo působící kniha, kterou si budou čtenáři pamatovat ještě dlouho po přečtení. Historická témata první světové války a chřipkové epidemie osvěžuje mladá sympatická hrdinka, která je všechno jen je nudná, všední a obyčejná.

„Teta si nemohla dovolit elektřinu, a tak vedle mé postele zářila její tvář a protichřipková rouška v mihotavém světle svíčky.
„Proč máš nasazené ty letecké brýle?“ zeptala se.
Zatáhla jsem za řemínky a cítila jsem, že mám otisky v místech, kde mi guma tlačila na kůži. „Musela jsem s nimi usnout.“ (str. 50)
  
Jak jsem již zmiňovala, v knize nesledujeme lehká témata, naopak. Období od roku 1918 v kombinaci s pochmurným dějem tíží čtenářovu mysl a nedovoluje mu ani na chvilku vydechnout, protože nebezpečí číhá na každém rohu. Mary rozhodně nemá lehký život. Nejen, že její otec je ve vězení, ale smrt se stala běžnou součástí jejího života a sama ji prožívá na vlastní kůži. Často pociťuje pocity zmaru, ztráty a zoufalství.

„Všichni prostě jen čekáme, až nás něco zabije. Zůstalo nám jen strašné utrpení a bolestivá smrt udušením ve vlastních tělesných tekutinách. Jaký má smysl být naživu?“ (str. 79)

To vše je doplněno existencí duchů, což dodává celému dílu na fantastičnosti. Tento prvek spolu s nešťastnou láskou dodává celému dílu na čtivosti a mohu vám tak slíbit, že četby nebudete litovat. Litovat budete pouze toho, že jste se do knihy nepustili již mnohem dříve. Tak na co ještě čekáte? J

Za poskytnutí e-knihy mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat