neděle 29. března 2015

Hra s vonným dýmem


Autor: Laura Joh Rowlandová
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2014
Žánr: detektivka


Anotace:
Píše se rok 1703. Japonské město Edo téměř srovná se zemí strašlivé zemětřesení. Na pozadí skutečné historické události se rozvíjí příběh o vraždě, vášni a nejpodivuhodnějším případu, jaký kdy šógunův komoří Sano Ičiró musel objasnit.
Ve zříceném domě jsou nalezeny tři ženy. O život přišly při módní hře, kdy se hráči podle vůně dýmu snaží určit, jaké látky vonná kuřidla obsahují. Jen v nich obvykle nebývá přimíchán jed...
Sano už se ve svém novém úřadu vyšetřováním zločinů nezabývá, ale urozený a mocný otec dvou zavražděných mladých žen jej dotlačí do situace, kdy nemá na vybranou... Buď vypátrá vraha, nebo bude mít na svědomí šógunovu smrt. Podezřelých je mnoho, ale ještě víc je snad tajemství. Každý má co skrývat.
Čtenáři se tedy mohou těšit nejen na pořádnou porci napětí a neskutečné dějové zvraty, ale i na staré známé. Sanův přítel Hirata se zaplete s duchem dávného bojovníka a věčný nepřítel Janagisawa se vynoří ze zapomnění s nejdrzejším tahem své kariéry...Stručné nastínění obsahu

Když zemětřesení otřáslo v roce 1703 rozsáhlou oblast Japonska a především Edo, dřívější Tokio, mnoho lidí přišlo o střechu nad hlavou a ještě více jich zemřelo, celé město se nyní vyrovnává s hrůznými následky a utrpením. Přírodní katastrofa s sebou nepřinesla jen utrpení, bídu a neštěstí, ale také odhalilo celou řadu zvláštních událostí. Sano se ze všech sil snaží všem pomoci, ale celou situaci mu zkomplikoval nález tří mrtvých žen, které byly pravděpodobně otráveny. A tak se musí tváří v tvář postavit další nové a nelehké skutečnosti - vraždě. 

„Hra s vonným dýmem začíná,“ prohlásila Usugumo. Sestry se posadily zpříma, jako válečníci připravující se na bitvu.
„Naslouchejte vonným látkám. Dovolte jejich hlasu, aby vám prozradil, kým je.“ (str. 12)
Dojmy a hodnocení

Už samotná obálka knihy Hra s vonným dýmem sděluje čtenářům, kteří se ji chystají otevřít a ponořit se do světa tehdejšího Tokia a tamějšího systému vlády a života, že se bude jednat o nejpodivnější případ šógunova komořího Sana. Pokud s touto myšlenkou začínáte číst tuto knihu, jejíž autorkou je Laura Joh Rowlandová, nemůže vás v žádném případě zklamat.

Na začátku tohoto díla se objevuje nejen mapa, ale především vysvětlení k postavám, které si autorka do svého díla zvolila a zakomponovala. Některé postavy jsou založené na skutečné realitě, jiné jsou zcela smyšlené. Tyto informace jsou velmi užitečné, protože si dokážeme lépe představit zmiňované jedince a jejich funkci v dané době. Příběh se totiž odehrává v roce 1703, kdy zemí otřáslo silné zemětřesení. Dějová linie je tak pochopitelně vybudována na základech vyrovnávání se s následky zemětřesení. Postižení se týkalo nejen domů a okolní přírody, ale především lidí, kteří trpěli ztrátou domova a majetku nejvíce. 

„Mnozí lidé neměli tyčinky, a museli proto jíst rukama. Jiní zase neměli misky, takže jich z jedné jedlo několik nebo používali střešní tašky. Postupně se vystřídali u sudu s vodou, na kterém byl přivázaný šálek. Jiní, zranění při zemětřesení a požárech, měli ovázané hlavy, zlomené ruce či nohy přivázané k odštěpkům dřeva. Těm, kteří nemohli chodit, protože měli zlé rány nebo byli zachváceni epidemií, která v táboře začala řádit, nosili jídlo ostatní. Reiko viděla samuraje, jejichž páni pro ně neměli dost potravy. Zahanbeni stáli se sklopenou hlavou. Jejich sebevraždy patřily k úmrtím, ke kterým v táboře docházelo každý den. Jen další, nikdy nekončící oběti zemětřesení.“ (str. 31)

Příběh čtenářům kromě napínavé, velmi zajímavé a nepředvídatelné dějové linie, ukazuje zvyky a tradice tamější japonské kultury. Představuje jim informace o oné osudné hře s vonným dýmem, vysvětluje chování a pravomoci samotného šóguna a ukazuje systém poddaných a jejich velmi omezených pravomocí. 

Hru s vonným dýmem, nadmíru zdařilé dílo s velmi šokujícím rozuzlením, doporučuji zvláště milovníkům japonské kultury, ale i ostatním, kteří se skrze napínavý a čtivý děj dozví mnoho zajímavých informací. 


Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.

Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat