pondělí 2. března 2015

Hrej férově

Autor: Emma Hart
Nakladatel: Galatea
Rok vydání: 2014
Žánr: New AdultAnotace:
Abbi Jenkinsová už ani nedoufala, že by někdy opustila zdi ústavu pro duševně choré, kde musela strávit celý poslední rok. Že se jí to povedlo, však neznamená, že by zapomněla, co všechno jí Pearce provedl. Moc dobře ví, že jedinou šancí, jak se vyrovnat s depresemi, které jí každý den ničí mysl, je balet, který je pro ni víc než jen pouhým koníčkem. Balet na prestižní umělecké škole Juilliard v New Yorku je tím jediným, co jí dává touhu žít. Něco, k čemu se může upnout.
Blake Smith opustil Londýn z jednoho jediného důvodu, a to i přesto, že nikdy nechtěl utíkat před bolestnou minulostí. Po příjezdu do New Yorku je plně odhodlaný, že splní slib, který dal sestře a dostane se na Juilliard. Nikdy však nepředpokládal, že potká Abbi – dívku, jejíž oči jsou plné smutku a utrpení. Utrpení, jaké on sám dobře zná. Každá hodina, kterou spolu stráví, je sbližuje víc a víc…
Čím více se dozvídají o své minulosti, tím více se musí ptát sami sebe, zda existuje ještě něco, co by je mohlo zachránit…
Stručné nastínění obsahu

Abbi se změnil před dvěma roky život v jediném okamžiku. Když se zamilovala do Pearce Stevense a zažila svůj vlastní pád na dno a sáhla si na svůj život. Po této hrozné zkušenosti je přesvědčena, že se to znovu nebude již opakovat, protože pro ni život opět získává smysl. Přesto se však musí každý den vyrovnávat s neustále se vracejícími vzpomínkami, záchvaty paniky a pocity deprese. Našla si ale svůj lék, který ji neustále popohání dopředu a plní si svůj sen. Je jím balet, díky kterému uniká do světa harmonie a bezpečí. Když se na jedné hodině potkává s Blakem, její zdi, které si kolem sebe vystavila, aby jí nikdo neublížil, se začínají pomalu ale jistě bořit.

„Už jsem byla ve dvojici s více lidmi, než jsem schopna napočítat, s kluky i holkami, ale s nikým jsem se necítila tak propojená, jako právě s Blakem. Nikdy jsem se necítila v náruči někoho jiného tak dobře, jako když jsme tančili spolu. A rozhodně jsem nikdy žádnému partnerovi nevěřila tak, jako věřím jemu. A také mě nikdy žádný partner nepřitahoval tak jako on.
A to mě děsí.“ (str. 30)
Dojmy a hodnocení

Hrej férově je další knihou z pera autorky knih Hrej hráčem a Hrej tajně. Hrej férově se řadí po boku příjemných knih, které tato autorka vytvořila a ani tentokrát daným tématem nešlápla vedle.

I když tato kniha působí na jednu stranu jako lehká a odpočinková četba, obsahuje v sobě závažnější témata, se kterými se může setkat každý z nás. Poruchy osobnosti, které jsou následkem hrůzných zážitků, dokáží ovlivnit život jedince navždy. Dalším závažným tématem, ze kterého si můžeme vzít ponaučení, je drogová závislost. Určitě bude tato tématika poučením pro dospívající čtenáře, kteří se mnohdy nebojí experimentovat. Dle mého názoru je zapojení těchto hrozících skutečností do románu pěkným prvkem, který činí celý příběh rozhodně zajímavějším a nezůstává tak jen na lince přeslazených románků.

„Posledních pár dní pro mě bylo jako nikdy nekončící řetězec emocí. Návaly vzpomínek byly tak silné a opravdové, že jsem se musela ujistit v zrcadle, jestli jsou jizvy opravdu na mém těle nebo existují jen v mé hlavě. Zase cítím, jak se propadám zpátky do temnoty, sklouzávám dolů bez jakékoliv možnosti kontroly.“ (str. 131)

Ani Blakeova minulost nebyla ušetřena a není tak veselá a příjemná, jak se snaží tento chlapec dávat najevo. Tragická událost v rodině a nedobré vztahy mezi jejími jednotlivými členy mu neustále znepříjemňuje užívání si života dle svého. Vztah syna a matky v jeho případě není tím správným řešením a je pro něj mnohem lepší, když se své rodině může vyhýbat.

Jak už to v knihách věnujícím se zvláště žánru New Adult bývá, i v této knize se střídají kapitoly z pohledu Abbi a Blakea. Celý příběh tak vnímáme ze dvou perspektiv dospívajících lidí, což je nejen poutavé, ale také zajímavé. Další plusové body si u mě Emma Hart získala za perfektní vystižení pocitů a dojmů tanečníků baletu, které autorka tentokrát použila jako základní stavební materiál pro svůj příběh.

„Místo toho tančím. Vrhnu se do toho vší silou. Všechny probouzející se emoce – nejistota z přestěhování, váhavost z toho, jestli je správné, že už žiju sám, ale také strach ze selhání – mnou cloumají už od konečků prstů na nohou. Tančím naprosto nevědomky. Vnímám jen, že se nohama dotýkám země, ale všechno ostatní je v mlze. Postoj, taneční figury, kroky…nic o nich nevím.
Prostě tančím.
Zadýchaný se zastavím. Balet v kombinaci s emocemi pro mě byl vždycky opojným mixem, požehnáním i prokletím zároveň.“ (str. 49)

Poutavý příběh, který si získá zvláště mladé čtenářky ode mě získává pěkné hodnocení  a věřím, že si oblíbíte nejen Abbi, ale především šarmantního Blakea, který i když působí příliš dokonale, je rozhodně milým hlavním protagonistou. Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Galatea.

Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat