pondělí 2. března 2015

HUNGER GAMES - Aréna smrti

Autor: Suzanne Collins
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2010/2014
Žánr: fantasy, sci-fi, young adultAnotace:
Jmenuji se Katniss Everdeenová a posílají mne zemřít.

V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji.
Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt.
Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit? Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska.
Hunger games začínají…Stručné nastínění obsahu

Katniss je z dvanáctého kraje, kde vládne chudoba, bída, hlad a jediná dostupná práce je v dolech, která se stala osudnou i pro dívčina otce. Katniss žije s mladší sestrou Prim a matkou, o které se stará a živí je díky lovu, ve kterém vyniká a který bude pro ni výhodou i v Hladových hrách. V zemi Panem totiž probíhá každý rok velmi úspěšná a krutá show zvaná Hladové hry, do kterých se tato mladá dívka nabídne jako dobrovolnice. Za dvanáctý kraj byla totiž vylosována její malá sestřička. Ihned po ukončení losování začíná koloběh příprav a samotný velmi náročný a nelítostný boj o život a přežití.

„Začíná další fáze hry. Požár nás měl jen dostat do pohybu a teď publikum čeká trochu opravdové zábavy. Jakmile zaslechnu další zasyčení, padám na zem, aniž bych ztrácela čas ohlížením. Ohnivá koule zasahuje strom  po mé levici a zahaluje ho plameny. Zůstat na místě by byla jistá smrt.“ (str. 151)
Dojmy a hodnocení

První díl trilogie Hunger games s názvem Aréna smrti je čtivé dílo, které je v současné době velmi známé a populární. Díky tomu se stalo předlohou pro filmové zpracování a není se čemu divit. Akce, napětí, boj a strach jsou jen slabým výčtem toho, co se v tomto strhujícím díle nachází.

Na začátku celého příběhu poprvé poznáváme hlavní protagonistku Katniss, která nás bude provázet během celé trilogie. Sledujeme nejen způsob života, o němž se dozvídáme i průběžně skrze celý příběh, ale také pocity a život mladé hrdinky a její nezměrné přátelství s Hurikánem. Pouze s ním a v lese se cítí uvolněně a alespoň na malou chvíli svobodně.

„Označuji ho za přítele, ale v posledním roce mi to slovo připadalo příliš obyčejné a nedostatečné pro popis toho, co pro mě Hurikán znamená. Hrudí mi vystřelují ostny stesku. Kéž by teď byl se mnou!“ 
(str. 105)

V knize je častěji kladen důraz také na vztah matky a dcery. I když má Katniss svou matku velmi ráda, po prožitých událostech není schopna ji naprosto a kompletně důvěřovat. Její matka se totiž po tragédii v dolech, při které přišel její manžel o život, nedokázala dlouho vyrovnat a veškerá péče o rodinu a zodpovědnost byla v Katnissiných rukách. Nezažila tedy žádné radosti a příjemné dětství a dospívání jako mnoho dětí v dnešní době, a proto je její příběh emocionální a může tak přimět mladé čtenáře, aby si vážili všeho dobrého, co ve svém životě mají.

Dalším vylosovaným splátcem, který doprovázel Katniss do arény je Peeta. Tito dva hrdinové v sobě navzájem nachází nejen porozumění a přátelství, ale také procházejí několika složitými událostmi, které jejich vztahu nepřidávají. Mladá dvojice protagonistů cítí mnohdy zradu a nutnost být nepřáteli. To vše se ale v průběhu mění a stáváme se tak svědky neustále se vyvíjejícího vztahu, který je v centru veškerého dění.

„A to měl tu drzost, aby se mnou mluvil o morálce? Ten ušlechtilý chlapec na střeše se mnou zjevně hrál jen další ze svých her. Tohle ale bude jeho poslední.“ (str. 150)

Kniha je rozdělena na tři části a ve všech můžeme skrze řádky sledovat kritiku politického systému celého Panemu a jistou dávku rebelství. Hlavní hrdinka totiž nechce nikomu patřit a nesnáší nutnost přetvářky, aby ona i její rodina zůstaly naživu.

I když může už někdo považovat Hunger games za ohrané a překonané, u mě se jedná o jednu z mála knih, která mě dokáže naprosto pohltit a svou čtivostí vtáhnout do děje a to bez ohledu na reálný svět kolem mě. K tomu přispívají nejen skvělé spisovatelské dovednosti samotné autorky, ale také velmi povedený český překlad. Jistě jsem tuto knihu nečetla naposledy. 


  Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.


Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat