neděle 8. března 2015

HUNGER GAMES - Síla vzdoruAutor: Suzanne Collins
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2011/2014
Žánr: fantasy, sci-fi, young adult
Anotace:
Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být.

Proti všem očekáváním přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo povstání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss. A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo…

Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká...
Stručné nastínění obsahu

Katniss je z arény Hladových her odvezena do Třináctého kraje, o jehož existenci a přeživších obyvatelích dosud nikdo z nich nevěděl. Ona sama nevěděla ani o tomto plánu a nebyla na něj psychicky vůbec připravena. O to hůře se vyrovnává s pocity, že v aréně zůstal Peeta a její domov byl za trest naprosto zničen i s celým Dvanáctým krajem. Peeta se nachází stále v zajetí Kapitolu, proti kterému nyní Třináctý kraj chce bojovat. Ačkoliv se zdá, že právě Třináctý kraj bude jejich záchranou a působí mírumilovně, opak se brzy ukazuje být pravdou a Katniss zjišťuje, že má před sebou dalšího nepřítele. I když se stala symbolem povstání proti Kapitolu, který chtějí svrhnout, nikdy nebude v bezpečí ani její rodina, ani přátelé. Nezbývá než bojovat, vyvinout maximální úsilí a naposledy se postavit krutému prezidentovi celého Panemu. 

„Uhodl teda Peeta, že nás vzbouřenci využili jako pěšáky ve své hře? Že od počátku plánovali můj útěk? A že nás oba instruktor Haymitch Abernathy zradil ve jménu povstání, o které se údajně vůbec nezajímal?“ (str. 25)Dojmy a hodnocení

Síla vzdoru je třetím a zároveň závěrečným dílem trilogie Hunger Games. Stejně jako v předchozích dílech jsou v centru pozornosti lidé z Dvanáctého kraje, mezi které patří hlavní hrdinka Katniss a Peeta. Tentokrát nás však ještě více než v předchozích dílech autorka seznamuje s Hurikánem. Katniss se stále ocitá v milostném trojúhelníku, ale můžu vás čtenáře uklidnit, že v závěru knihy autorka vše zdárně vyřeší. Jestli však k libosti všech čtenářů, záleží už na každém z vás. 

Stejně jako v předchozích dílech, i tentokrát vše vidíme skrze Katniss a její vnímání světa. Její pocity jsou mnohem ráznější a zažívá silné pocity nenávisti jak k sobě samé, že přivedla svůj kraj do zkázy a mnoho lidí se stalo nevinnými oběťmi tohoto útoku, tak pochopitelně nenávidí celý Kapitol a úplně nejvíc jejího úhlavního nepřítele prezidenta Snowa. 

„Už se mi nechce plakat. V chodu mě udržuje jediná představa: vidím před sebou Snowovu tvář a k tomu mi hlavou zní šepot: Zabiju ho.“ (str. 164)

Celý příběh, který autorka v knize bravurně vystihla, poukazuje na nelítostnou krutost a hrozné zacházení s lidskými jedinci. Jsme svědky mnoha krutých činů a vražd, které stejně jako v každé jiné válce, nejsou spravedlivé a už vůbec ne čestné.

„To ne,“ šeptám. Nemocnice je zničená. Míjím raněné i hořící vraky bombardérů, ale vnímám jen hrůzný výjev před sebou. Všude křičí a pobíhají lidé, nemohou však nikomu pomoct. Po bombardování se propadla střecha a vypukl požár, který uvěznil všechny pacienty v budově. Skupinka záchranářů se pokouší prorazit cestu dovnitř, ale dobře vím, co najdou.“  (str. 91)

I když v sobě závěrečný díl skrývá mnoho akce, napětí a nebezpečí a má rozhodně silný potenciál stát se úspěšným závěrem, nezaujala mě Síla vzdoru tolik jako předchozí díly Aréna smrti a Vražedná pomsta. Trvalo mi déle, než jsem byla do děje vtažena a po celou dobu čtení jsem se nemohla zbavit pocitu jakési překombinovatelnosti. Kniha na mě působila jako celek slepený z mnoha různých částí, které k sobě mnohdy neseděly a dle mého názoru si Suzanne Collins mohla se závěrečným dílem ještě trošku pohrát.


 Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.


Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat