pondělí 2. března 2015

HUNGER GAMES – Vražedná pomsta

Autor: Suzanne Collins
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2010/2014
Žánr: fantasy, sci-fi, young adult
Anotace:
Jmenuji se Katniss Everdeenová a zvítězila jsem v posledních Hladových hrách.

Strhující příběh lásky a touhy po přežití ve světě plném útlaku a nesvobody pokračuje!

Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných...
Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí nebo se plamínek vzpoury rozhoří naplno?Stručné nastínění obsahu

Po přežití Hladových her, se Katniss stává středem pozornosti plné obdivu a oslav, ale také nenávisti a smrtící hrozby. Samotný prezident je největším nepřítelem této mladé dívky, která se vzepřela jeho pravidlům a nastavila si pravidla vlastní. Díky tomu propukají povstání v jednotlivých krajích. Avšak prezidentův plán, jak se hlavní hrdince pomstít, na sebe nenechá dlouho čekat a Katniss se záhy ocitá v další aréně Hladových her. Nezbývá totiž nic jiného, než poslouchat a plnit rozhodnutí nelítostného prezidenta Snowa.

„V sedmdesátém pátém ročníku her, jako připomínka povstalcům, že ani ti nejsilnější z nich nemohou přemoci Kapitol, budou vybrání splátci z existujících řad vítězů.“ (str. 153)

Dojmy a hodnocení

Druhé pokračování trilogie Hunger Games nese tentokrát název Vražedná pomsta. Jak už samotný název vypovídá, bude se jednat o pomstu a to nejen současným plátcům v dalších Hladových hrách, ale také Kapitolu a celému Panemu včetně prezidenta.

Katniss v této knize zažívá rozporuplné pocity a více než kdy dříve se u ní objevuje váhání a nerozhodnost. Na jednu stranu se snaží zavděčit prezidentovi, ale zároveň by nejraději způsobila ještě větší a rozsáhlejší povstání, než už se objevuje v různých krajích.

Dívčina nerozhodnost a váhavost se však netýká jen otázek o přežití, ale také citů, které chová pro oba chlapce. Hurikán i Peeta pro nic moc znamenají a brzy se ocitá v samotném středu milostného trojúhelníku. Jak se má ale rozhodnout? kterému z nich dát přednost a kterému zranit jeho city?

„Jejich milovaný. Ta slova mě umrtvují, jako kdybych byla ve sněhovém zábalu. Jistěže mám Hurikána ráda. Ale jak ráda? Co tím vlastně myslím, když říkám, že ho mám ráda?“ (str. 113)

Kniha je stejně jako předchozí díl rozdělena na tři části. Musím však říci, že první polovina knihy je věnována současnému stylu života Katniss, její rodiny, Peety a Haymitche. Nelze opomenout obyvatele dvanáctého kraje v čele s Hurikánem a jejich vnímání nově nastalé situace. Tato část není tak akční, jako zbytek knihy, ale můžeme se dozvědět o mnoha povstáních a nově zavedených bezpečnostních opatření v krajích. Druhá část má již tu správnou jiskru, která rozdmýchá nával akčních událostí, akce, nebezpečí, dobrodružství a napětí.

„Mlha se k nám rovnoměrně blíží, jako stěna, a předchází ji několik tenkých nitek, které se ohýbají jako prsty, jež za sebou táhnou hlavní masu. Začínají se mi ježit chloupky v zátylku. S tou mlhou není něco v pořádku. Postupuje příliš jednolitě, než aby byla přirozená. A pokud není přirozená…“ (str. 255)

Kdo ještě tuto knihu nečetl, má se na co těšit, protože je i tentokrát o zábavu postaráno a můžu prozradit, že konec je opravdu šokující a plný překvapivých zvratů a momentů. Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.

Knihu si můžete koupit zde.

1 komentář:

  1. Přečetla jsem 1. díl z této série, kterým jsem byla naprosto unešená. Momentálně již čtu 2. díl a také se mi moc líbí (možná o malinko méně než 1.). Určitě si přečtu i díl, na který si psala recenzi. Moc se mi líbila a ráda jsem si přečetla tvůj názor, děkuji:)
    PS: Hunger games forever !!!

    OdpovědětVymazat