čtvrtek 12. března 2015

Posedlost

Autor: Katherine Howe
Nakladatel: Fortuna Libri
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasy, historický román

Anotace:
MRAZIVÝ, POUTAVÝ, DUCHAPLNÝ A VÁŠNIVÝ PŘÍBĚH INSPIROVANÝ SKUTEČNÝMI UDÁLOSTMI VÁS OPŘEDE PAVUČINOU JAKO SKUTEČNÉ ZAKLÍNADLO.
V posledním ročníku Akademie svaté Jany v Danversu v Massachusetts to pořádně vře. Studentky se připravují na pohovory na vysoké školy, soupeří o to, která z nich skončí jako nejlepší absolventka ročníku, prožívají první lásky. Všichni očekávají, že dívky velký tlak zvládnou. Jenže se mýlí.
Nekorunovaná školní královna se uprostřed hodiny zhroutí s podivnými křečemi a tikem. Lékařská záhada. Nemoc se ale vzápětí rozšíří a brzy už začíná stejnými symptomy trpět stále víc studentek exkluzivní dívčí střední školy. Mají křeče, ztrácejí vlasy, dostávají prudké záchvaty kašle. Školu svaté Anny zachvátí panika, šíří se klepy a dohady, propuká hysterie.
Případu se brzy chytnou média a vypuká horečnatá snaha odhalit příčinu potíží studentek. Může za to očkování? Znečištění životního prostředí? Stres? Nebo to snad dívky jen předstírají? Jedině Colleen, která pracuje na zvláštním projektu o čarodějnických procesech v Salemu, si uvědomuje zvláštní shodu okolností. Jejich město se kdysi dávno jmenovalo Salem, a už před třemi sty lety tu skupina děvčat trpěla podobnými příznaky...

Stručné nastínění obsahu

Studentky posledního ročníku střední školy zažívají krušné a neobvyklé období. Nejen, že se snaží o co nejlepší výsledky a přijetí na prestižní vysoké školy, ale především se v jejich škole děje něco divného. Několik studentek totiž dostalo záchvat křečí a tiků, které si nikdo nedokáže vysvětlit a ještě horší je skutečnost, že počet dívek pomalu ale jistě přibývá. Panika postihuje i mladou nadanou hlavní hrdinku Colleen, která nechápe, co se kolem ní děje, ale zároveň má se svým studiem práce až nad hlavu. A co teprve, když zjistí, že čarodějnické procesy, které si musí nastudovat mají možná něco společného s jejich městem.

„Redaktorku Wadsworthovou vystřídaly na obrazovce fotografie dívek, které jsem znala. Byly z jejich facebookových profilů. Clare, Elizabeth, Druhá Jennifer. A další.
Poslední fotografie patřila té, kterou jsem znala mnohem líp.
Anjali.“ (str. 184)
Dojmy a hodnocení

Katherine Howe je přímým potomkem tří žen, které byly obviněny v Salemu z čarodějnictví a toto téma právě vystihla i ve své knize s názvem Posedlost. I když čarodějnictví je velmi známé a v mnoha dílech nemálo využívané téma, v této knize je pojato velmi pěkným a jedinečným způsobem.

Autorka totiž ve svém díle vsadila na střídání dějových linií a časových rovin. Navíc časové roviny mají od sebe opravdu velký časový horizont – historická dějová linie se odehrává v roce 1706, kdežto aktuální děj o mladých studentkách pochází z roku 2012.

Každá tato dějová linie disponuje rozlišným dějem, který teprve v průběhu čtení ukáže společné prvky a účel zakomponování do současného díla. Celá kniha je rozdělena na pět části a jednotlivé kapitoly a časové období je jasně oddělené a znatelné, což podtrhuje i samotná zdařilá úprava knihy. Spisovatelka s tímto způsobem vypravování nešlápla vedle, protože výše zmíněné detaily tvoří zajímavý, čtivý a poměrně napínavý celek.

Musím říci, že oba příběhy jsou opravdu zajímavý, přesto mě příběh z roku 1706 zaujal více a těšila jsem se na více informací o tehdejším světě a životě. Tato kniha má veliký potenciál zaujmout širší okruh čtenářů. Jsem si jistá, že milovníci historických románů si v této knize přijdou na své a nebudou ochuzeni ani čtenářky, které baví číst o životě americké mládeže.

„Nuže?“ ozval se jeden z nich. Neviděla jsem mu do tváře, měl ji zahalenou jako většina ostatních.
„Právě toho jsem se obával,“ řekl lékař.
Mezi shromážděnými se ozval vzrušený šepot.
„Prohlašuji, že tyto symptomy nebyly způsobeny přirozenou chorobou. Jejich původ je nadpřirozený.“ (str. 158)

Poutavou a povedenou knihu Posedlost mohu jen vřele doporučit, protože tato kniha si zaslouží vaši pozornost tak, jako si zasloužila oprávněně tu moji.  
  
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fortuna Libri.


Žádné komentáře:

Okomentovat