neděle 8. března 2015

Vládci Sedmihoří - Magická cesta

Autor: Iva Hlaváčková
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2008/2014
Žánr: fantasy
Anotace:
Příběh plný odvahy, napětí a magie!

Dobrodružství v Sedmihoří pokračuje! Tajemná kniha Tartaru znovu ožívá a zlo začíná mít opět převahu nad dobrem. Sára s Ondrou se vracejí do boje proti temným silám. Musí získat pět magických schopností, díky kterým mohou Sedmihoří zachránit. Povede se sourozencům získat tyto zvláštní dovednosti? Mohou se tak obyčejní smrtelníci stát mocnými mágy?Stručné nastínění obsahu

Ondra a Sára se musí opět postavit neustále vzrůstajícím silám zla, které začíná ohrožovat vše dobré. Jedinou možností, jak zachránit Sedmihoří je získání pěti magických schopností. To ale nebude tak jednoduché a oba sourozenci budou mít plné ruce práce. Podaří se jim zachránit celé Sedmihoří a překonat neobyčejné zlo, které se ukrývá v Tartaru?

„Kdosi mu do ucha zlověstně zasyčel: „Vraťte se, nebo zde zemřete!“ a svá slova doprovodil ďábelským smíchem. Mrazivá slova i smích patřily znovuzrozené Baltazaře, která se díky královně Moře opět stala nejmocnější čarodějnicí.
Ondrovi ještě chvíli zněl v uších skřehotavý smích, ale než si stačil uvědomit, co je na druhé straně asi čeká, tunel se rozplynul a sourozenci se ocitli znovu v Sedmihoří.“ (str. 51)
Dojmy a hodnocení

Magická cesta je závěrečným dílem dvoudílné série Vládci Sedmihoří. Jak už samotný název tohoto díla napovídá, jedná se o knihu plnou magie, kouzel a neuvěřitelného dobrodružství.

Na začátku se nachází obsáhlý, přesto srozumitelný prolog, který čtenářům přiblíží jednak dějiny Sedmihoří a dřívější události, ale také události z předchozí knihy Diamantová cesta. Samozřejmě zde nechybí zdařilá mapa země a rodokmen osobností. V závěru knihy se naopak objevuje hra Magická cesta s úvodem do hry a kompletními a jasnými pravidly pro čtenáře všech věkových kategorií.

Ani tentokrát nesmí v knize chybět hlavní protagonisti, jimiž jsou opět Sára s Odrou. Tito dva odvážní mladí jedinci neztrácí touhu bojovat a postavit se tváří tvář zlu, které nikdy nebývá lehké překonat. Stávají se tak inspirací pro mladé čtenáře a mohou si tak uvědomit, že nikdy není dobré se vzdávat a nebojovat za vše dobré. 

A protože Ondra se Sárou jsou sourozenci, stáváme se svědky nejen jejich všedního života ve škole a starostí, které zažívá mnoho dětí v jejich věku, ale především je v centru pozornosti jejich sourozenecký vztah, který je neobyčejně silný a velmi důležitý. Samozřejmě ani oni sami, ani jejich vztah nezůstal stejný a po předchozích zážitcích, které se odehrály před dvěma roky, se oba změnili, dospěli a získali jiný náhled na svět. 

„Už to nebyla ta nohatá ufňukaná pihovatá holka samá ruka samá noha, ale pohledná mladá slečna. Prostořekost a výmluvnost jí ale zůstaly. Není divu, že díky pozoruhodnému a neuvěřitelnému dobrodružství v Sedmihoří se cítila sebevědoměji. I když se někdy sama sebe ptala, zda to byla opravdu skutečnost. Její bratr se uzavřel do sebe a odmítal o celém dobrodružství mluvit.“ (str. 11)

Magická cesta je velmi zdařilým a kvalitním pokračováním knihy Diamantová cesta. I když je tato kniha určena spíše mladším čtenářům, kterým se bude jistě líbit, jsem si jista, že dospělí jedinci v ní mohou najít také zalíbení, i když budou toto dílo pochopitelně vnímat spíše jako odpočinkovou četbu. Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.

Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat