čtvrtek 23. dubna 2015

Chlapec, který přestal plakat

Autor: Ninni Schulman
Nakladatel: Galatea
Rok vydání: 2014
Žánr: thriller, krimi


Anotace:
V malém městečku Hagfors panuje horký srpen. V místní redakci deníku Värmlandsbladet právě nastala okurková sezóna. Není o čem psát, a tak reportérka Magdalena Hanssonová má spoustu času na přemýšlení. Stýská se jí po synu Nilsovi, který zrovna tráví prázdniny se svým otcem, a také jí chybí přítel Petter, jenž je na dovolené se svými dcerami.
Poklidnou noc malého městečka náhle protnou blesky a následně zvuk sirén hasičských vozů, jedoucích k hořícímu domu. Všechny, včetně Magdaleny, nastalá situace probudí z letargie. Hasiči však svůj zápas s ohněm prohrávají – dům lehne popelem a krátce na to, majitelka domu podlehne těžkým zraněním.
Zpočátku vše nasvědčuje tomu, že dům byl zasažen bleskem, ale podrobnější vyšetřování odhalí krutou pravdu: požár byl založen úmyslně. Hagforský policejní tým zahájí vyšetřování, avšak zanedlouho další dům zachvátí požár. Teď už je jasné, že policisté mají co do činění se žhářem, ovšem nemají žádné vodítko, kterého by se mohli chytit… Je třeba rychle začít jednat, než bude pozdě. Panují totiž obavy, že žhář už má v hledáčku další oběť…


Stručné nastínění obsahu
Novinářka a reportérka Magdalena Hanssonová už dlouho neměla nic na práci, to se ale záhy mění, protože jeden dům se ocitá v plamenech a jeho majitelka je ve smrtelném ohrožení života. Brzy se ukazuje, že se nejedná o následek bouřky, která v tu chvíli narušila krásné počasí, ale o žhářství. Mirjam byla zavražděna. Kdo bude viníkem a bude vyšetřování probíhat bez zbytečných komplikací?
„Mirjam Franssonová včera odpoledne zemřela,“ vysvětlil Berglund Urbanovi, „a technici si jsou víceméně jistí, že se jedná o požár úmyslně založený pomocí Molotovových koktejlů, naplněných pravděpodobně benzínem. Nasvědčují tomu hrdla dvou lahví, která našli.“ (str. 43)Dojmy a hodnocení
Chlapec, který přestal plakat je druhou autorčinou knihou ze série Hagfors. První kniha této série s názvem Dívka se sněhem ve vlasech byla velmi povedená a chválená. Hned na začátek přiznám, že u této knihy to v mém případě nebude jinak, protože si u mě také vysloužila plusové body.
Jedná se o čtivý příběh ze severu, ve kterém sledujeme vraždu postavy Mirjam Franssonové, která zemře na následky způsobené požárem jejího domu. Rozbíhá se tak vyšetřování, které zpočátku nemá až tak dominantní význam celého příběhu, ale spíše se jedná o seznámení se s hlavními protagonisty. A jak už to u kvalitních detektivek či thrillerů bývá, postav rozhodně není málo. Musím přiznat, že jsem se na několika prvních stranách v postavách příliš neorientovala a musela jsem nad jejich zařazením více přemýšlet. Vše si ale časem najde svůj řád a pořádek. Hlavní postavou není nikdo jiný než novinářka Magdalena, která je velmi sympatickou postavou s nelehkým osobním životem.
Autorka si mě získala nejen samotným příběhem, který je opravdu skvělý, nepředvídatelný a plný zvratů, ale propracovaností a realistické vylíčení svých hlavních hrdinů a jejich osobních životů. Nejedná se totiž jen o stručné nastínění jejich způsobu života, ale naopak o velmi detailní a propracovaný pohled do jejich osobního života, který obnáší radosti a pochopitelně také mnoho starostí.
Jak jsem již výše zmiňovala, Ninni Schulman se snažila naplnit svůj příběh mnoha otázkami, na které si bude snažit čtenář odpovídat po celou dobu čtení, ale také nepředvídatelností a napětím, což je u příběhů z tohoto žánru opravdu zapotřebí. Dopomáhají jí k tomu velmi dobře zvolené věty, myšlenky či dokonce celé pasáže, které mnohdy uzavírají dané odstavce nebo kapitoly. Nejen, že dodávají celému příběhu ten správný „šmrnc“ a mrazivou nejistotu, ale také mu udávají ten správný směr, kudy se příběh bude odvíjet a ještě více probouzí čtenářovu touhu po dalších informacích.
„Jak jste se tento týden cítil?“
„Moc dobře ne.“
„Moc dobře ne? Povídejte.“
„Byl jsem hodně vystrašený a tak. Sobril moc nepomáhá.“ (str. 86)

I když jsem měla v příběhu Chlapec, který přestal plakat od začátku jistou podezřelou osobu, která měla spáchat onen hrůzný trestný čin, mou domněnku jsem musela několikrát přehodnocovat, což dle mého názoru značí kvalitu celého díla. Nezbývá mi tedy nic jiného, než tuto knihu vřele doporučit a doufat, že i ostatní čtenáři ocení její kvality.


Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Galatea.

Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat