neděle 19. dubna 2015

Dívka z Ďáblova močálu

Autor: Liselotte a Søren Hammerovi
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2015
Žánr: detektivní román

Anotace:
Jednoho jarního dne se skupinka lidí v černém audi vydává na odlehlou loveckou chatu v lese severně od Kodaně. V autě je i mladá nigerijská žena — prostitutka. Chtějí ji potrestat za to, že se nechovala dost vřele ke klientům. Situace se však vymkne kontrole, Afričanka zemře a pachatelé její tělo potopí do nedalekého močálu. Jen čirou náhodou ho tam o rok později najde lovecký pes.

Nikdo netuší, kdo nalezená dívka je, nikdo ji nepohřešuje. Vrchní komisař Konrad Simonsen se svým týmem postupně zjišťuje, že zavražděná Afričanka je klíčem do světa obchodu s exotickými sexuálními otrokyněmi a
praní špinavých peněz v pokerových hernách. Světa boháčů, kteří na tom všem skvěle vydělávají a rozhodně se svého výhodného „podnikání“ nehodlají vzdát.Stručné nastínění obsahu

Mladá africká dívka, která se živí prostitucí, má být potrestána za své chování. Odváží ji proto skupina dvou mužů a jedné dívky na vzdálenou loveckou chatu, kde mají trest vykonat tak, aby zůstali naprosto v utajení. Netušili ovšem, že pro ně zdánlivě jednoduchý čin se změní v noční můru. Nigerijská dívka totiž při onom trestu přichází o život, a tak nezbývá nic jiného, než její tělo řádně ukrýt. A k tomu jim samozřejmě už dle samotného názvu knihy velmi dobře poslouží Ďáblův močál.


„Když Henrik Krag a Janek Podowski spustili své břemeno do vody a dívka klesala ke dnu, převrátil se patník tak, že dopadla na bok, asi metr od hranice rákosí a otevřené vody. Oči měla vykulené a ústa široce otevřená, jako by tiše křičela na svůj nový svět.“ (str. 21)
Dojmy a hodnocení

Dívka z Ďáblova močálu je čtvrtým dílem kriminální řady s vrchním komisařem Konrádem Simonsenem. Tato řada sklízí mnoho ohlasů a má ji na svědomí sourozenecká dvojice spisovatelů Liselotte a Søren Hammerovi.

Tento detektivní román od nakladatelství Host ve svých devadesáti devíti kapitolách a čtyři sta dvaceti stranách předkládá milovníkům těchto kriminálních příběhů velmi kvalitní a nepředvídatelný čtenářský zážitek.
Kniha poukazuje nejen na právní systém zdejší země a různé způsoby vyšetřování kriminálních případů, ale především na kruté a nezákonné činnosti, jako je například podnikání s dívkami. To vše se ve světě běžně odehrává, ale samozřejmě mají zůstat běžným lidem naprosto utajeny. Ale ne vždy se to podaří, stejně jako v tomto příběhu.

„Má večer zákazníka?“
„No jasně. Jo, a pamatuj si, v zimě, když mrzne, je nejlepší je přivázat tak na půl hodinky venku svlečené pěkně dohana. Nic to nestojí a to bys nevěřil, jak dobře to funguje. Vyzkoušel jsem to už třikrát a všechny tři pak makaly bez jakýchkoliv stížností, jo, dokonce i když už bylo teplo.“ (str. 13)

I když se zdálo, že celý příběh byl shrnutý na prvních pětadvaceti stranách, což je u severských detektivek poměrně známý jev, opak se ukázal být pravdou a celý příběh se začíná ubírat vpřed novou silou právě poté. Hybnými prvky byli vyšetřovatelé, kteří se celého případu ujali a započali tím nelehké a komplikované vyšetřování a sledování kroků spáchaného vražedného činu.

Celý dej a příběh dokreslují zdařilé okolní krajiny a vše tak tvoří zdánlivý celek sledování zfilmovaného díla. Autoři této knihy disponují rozsáhlou slovní zásobou a řečnickými obraty a mají velmi vytříbený a kvalitní styl psaní.

I když se dle mého názoru najdou mezi detektivními romány lepší a kvalitnější díla, Dívka z Ďáblova močálu sklízí úspěch a může se pyšně řadit k velmi dobře hodnoceným detektivkám, které stojí za to si přečíst.


Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz
                                                                                                                                 Knihu si můžete koupit zde

Žádné komentáře:

Okomentovat