neděle 12. dubna 2015

Morantologie

Autor: Caitlin Moranová
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2014
Žánr: novinové sloupky, fejetony, světová literatura
Anotace:
V knize Jak být ženou jsem se omezila na jediné téma: ženy. Jejich vlasy, jejich boty a jejich pobláznění chirurgickými zákroky.
Ale! Ve své nové knize Morantologie jsem se — jak název napovídá — osvobodila, abych mohla řešit zbytek světa: Krotitele duchů, Twitter, kofein, záchvaty paniky, smuteční obřad za Michaela Jacksona, měšťáckou závislost na marihuaně, opíjení se, Panství Downton, svou tragickou předčasnou smrt a opakovaná selhání své snahy přimět manžela, aby používal přezdívku, kterou jsem si sama vymyslela.
Jdu do erotického klubu s Lady Gaga, brečím na kytaře Paula McCartneyho, prahnu po úžasném Sherlocku Holmesovi, píšu nekrolog Amy Winehouseové a přijdu pozdě na Downing Street ke Gordonu Brownovi. Ve volném čase — mezi kocovinami — řečním o sociálním státu, zavírání knihoven a chudobě jako nějaký béčkový Dickens nebo Orwell, ale s kozama.

Stručné nastínění obsahu

Caitlin Moranová si v dětství uvědomila, že nejlepším zaměstnáním, které by ji bavilo, bude novinařina. Její sen se jí splnil a již od patnácti let se zabývala psaním článků, sloupků a různých fejetonů do britských novin. Jak se vyvíjel nejen její osobní život, ale především publicistická kariéra se dozvíte právě v tomto díle s názvem Morantologie.

„Takže zbylo psaní. Této volby jsem nikdy nelitovala, i když čas od času přijde podivná, svíravá chvíle, kdy přemýšlím, jak užitečné by bylo mít čtyřicet procent slevu na lahůdky z Gateway. To znamená velké množství levné švarcvaldské šunky. Začala jsem tedy psát.“ 
(str. 10)
Dojmy a hodnocení

Druhá kniha z pera autorky, britské novinářky a televizní moderátorky Caitlin Moranové. Tuto knihu věnovala nejen vlastním postřehům ze svého života od dětství po současnost, ale především své vlastní kariéře z deníku The Times, pro které psala novinové sloupky. Této publicistické kariéře se věnovala celých osmnáct let a za svůj um a talent získala nejprestižnější ocenění.

„Když mi bylo čtrnáct a nudila jsem se, ušla jsem osm kilometrů do centra, sedla jsem si na trávník před kostel svatého Petra a prohlížela si lidi. V tom věku jsem se pochopitelně dívala hlavně na kluky. A protože jsem tam seděla v mrholení, zírala na ně a na sobě měla červený kostkovaný župan místo kabátu, kluci rychle přešli silnici a zapadli do domácích potřeb naproti, aby se mi vyhnuli. Ale já jsem se dívala dál.“ (str. 102)

Tato kniha v sobě skrývá vyprávění plné ironie, sarkasmu, ale i tvrdé reality. To vše je vyprávěno s nadhledem a jakousi lehkostí, ze které si každý člověk něco odnese. Ať už se bude jednat o ztotožnění se s různými autorčinými názory, či pohled do britské společnosti a kultury nebo pobavení se a zpříjemnění si volných chvil s dílem neobyčejného názvu -  Morantologie.

Autorka zachycuje ve svých sloupcích všemožná témata od interview s různými slavnými osobnostmi (např. Lady Gaga), přes ženská práva a sexualitu, po gentlemanství, seriály či různé politické události. Musím říci, že spisovatelčiny názory na různou problematiku byly vskutku zajímavé a často jsem se bavila.

Čtyři části tvořící tuto nevšední a zábavnou knihu nemůžu než jen s klidem v srdci doporučit. Jsem si totiž jistá, že autorku, která je také skvělou a neobyčejnou knižní hrdinkou, si určitě oblíbíte.

„ČÁST DRUHÁ

Homosexuálové, transsexuálové, dámy a internet

V této části budeme za pomoci složité analogie s pelikánem prosazovat zaměstnanecké kvóty pro ženy, potěšíme svá nerdská já v nejvíc gay sci-fi na světě – Pánovi času – a poukážeme na to, že internet vytvořili lidé, a ne systoličtí roboti nebo Satan.
Ale napřed opět zavítáme do postele se mnou a Petem.“ (str. 107)
Za poskytnutou e-knihu k recenzi děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz

E-knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat