neděle 31. května 2015

Bílá žena

Autor: Barbara Woodová
Nakladatel: Alpress
Rok vydání: 2015
Žánr: světová literatura
Anotace:
Emily se neváhá provdat, jen aby mohla odplout na Havajské ostrovy a stát se misionářkou. Tamější příroda, lidé a odlišný způsob života ji fascinují i děsí. Vinou misionářů Havajané přestávají věřit ve své bohy a jejich tradice upadají v zapomnění. Velekněžka Pua pro spásu svého lidu udělá vše – a v Emily vidí strůjkyni zla, která zaslouží trest.

Stručné nastínění obsahu

Dvacetiletá Emily před sedmi měsíci odjela se svým manželem reverendem Isaacem Stonem z New Havenu v Anglii a nyní připlouvá na ostrov Havaj. Má se stát součástí tamějšího života, šířit křesťanské zvyky mezi zdejší pohany a naučit je správným způsobům. Čtení, psaní a oblékání jsou jen prvními kroky, které si dala za cíl. Kvůli tomuto poslání se však musela vdát a obětovat své srdce někomu, ke komu nic necítí. Vyplatí se jí její oběti?

„Nic krásnějšího nikdy neviděla. Vodopády si razily cestu bujnou tropickou vegetací a vytvářely na skalních stěnách bílé stezky obklopené mlhou. Nad nimi se majestátně klenulo několik duhových oblouků. Věděla, že na ostrově žije jen málo lidí – většinou vysloužilí mořští vlci a pár dobrodruhů, kteří se rozhodli tady usadit. Nejsou tu však žádné bílé ženy. Čerstvě provdaná dvacetiletá Emily Stoneová se má stát první z nich.“
(str. 8)Dojmy a hodnocení

Emily je mladá statečná žena a hrdinka, která se nebojí dobrodružství a už vůbec ne svého poslání. Na rozdíl od ostatních žen ve své rodině a okolí je jediná, která je schopna opustit svůj dosavadní život a vydat se vstříc svému osudu.

Zažívá pocity radosti a nadšení z nového prostředí, ale také obavy, strach, pohrdání a neustálý údiv nad chováním zdejších domorodců. Poznáváme tak kulturu obou navzájem se prolínajících světů, tedy mezi návštěvníky z Anglie a jejich způsobu žití a nahlížením na svět versus domorodci a jejich živobytí bez jakýchkoli zábran.

„Domorodci byli úplně jiní, než si je představovala. Dráždilo ji, jak se oblékají, jak jedí, dotýkají se jeden druhého, naprosto se neovládají a není v nich ani špetka studu. Emily pocházela ze světa, kde se přemíra projevovaných emocí považovala za špatné vychování. Zato Havajci se tím netrápili a nic v sobě nezadržovali. Bez zábran se zlobili, truchlili, nebo se divoce radovali. “ (str. 34)

Hlavním tématem knihy je snaha upřednostňování morálních zásad a předsudků před vlastním štěstím a osobními touhami. Ukazuje se, že ne vždy je toto rozhodnutí správné a každý by se měl ve svých rozhodnutích řídit svým vlastním nejlepším uvážením. Můžeme zde také sledovat práva žen a mužů v tehdejší době. I když je příběh popisován ze tří časových období a příběh nám překládá nejen jednu hlavní protagonistku, všechny potkává stejné trápení. Hledají totiž samy sebe, své poslání a smysl svého života, jehož upřednostnění a prosazení nebylo v dané společnosti vůbec jednoduché.

„Potom se s rozpaženýma rukama položily před oltář a svým tělem vytvořily znamení kříže. Obličej přitisknutý k podlaze značil poníženost před Bohem.
Po devíti letech Anna znovu zakoušela pocit štěstí. Zase je tím, kým má být.“ (str. 148)

Kniha je svým tématem velmi zajímavá a neobvyklá. Tyto prvky dodávají dílu na čtivosti a to i přes pomalejší rozjezd hlavní dějové linie. Příběh se skládá ze tří částí, které se v té poslední velmi pěkně propojí. Je vidět, že autorka je kvalitní spisovatelkou, která ví, čím čtenáře zaujmout. Své dílo tedy vhodně nakombinovala prvky, které čtenáři ocení. V tomto případě se jedná o kombinaci exotického prostředí s křesťanskými povinnostmi opředenými city a jistou dávkou záhadnosti na zdejších ostrovech.

Pokud máte rádi Barbaru Woodovou, vřele vám její nejnovější a povedené dílo s názvem Bílá žena doporučuji.


Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz

Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat