čtvrtek 7. května 2015

Chudák Manolito

Autor: Elvira Lindo
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 12.5.2015
Žánr: beletrie pro děti
Anotace:
Opět se setkáváme s celou svéráznou Manolitovou rodinkou a tím nejlepším dědečkem na světě. Ve vedlejších rolích nás také čeká pančelka Asunción, sousedka Luisa s fenkou Boni a nedobrovolnou chvilku slávy si zažije kmotr Bernabé. K tomu odhalíme životní pravdu a navíc zjistíme, kde je poslední útočiště Želv Ninja. O nekonečný koloběh zábavy je zase postaráno. Chudák Manolito je druhou knihou z osmidílné bestsellerové série, ale číst ho můžeme úplně samostatně. Příběhy madridského chlapce s neopakovatelným smyslem pro humor skvěle pobaví malé i velké čtenáře.

Jak říká sám Manolito: „Tady máš druhej díl encyklopedie o mým životě. Připrav si v poličce místo, protože tohle je jen začátek.“
Stručné nastínění obsahu

Manolito opět zažívá mnoho dobrodružství a i tentokrát se rozhodl, že se o ně podělí se svými čtenáři. Na cestě jeho životem ho doprovází nejen jeho rodina v čele s dědečkem neztrácejícím smysl pro humor, ale také paní učitelka Asunción nebo jeho kmotr. Ani tentokrát jeho útrapy nejsou bez špetky humoru a Manolito je připravený nám je všechny vypovědět.

„Tenhle víkend nedostanu kapesný a zakázali mi koukat na animáky. Je mi to fuk. Jsem ten nejšťastnější týpek, jakej žije na týhle planetě.“ (str. 31)Dojmy a hodnocení

Další kniha z pera autorky jménem Elvira Lindo. Opět nám vypráví o osmiletém chlapci Manolitovi, který se rozhodl podělit se o mnoho svých zážitků a příběhů nejen se svými vrstevníky po celém světě, ale také jistě pobaví mnoho starších jedinců, kteří ocení zpestření svého všedního života.

Manolito ani tentokrát neztrácí svůj svérázný smysl pro humor, který v průběhu celého díla neztrácí na intenzitě.

„Našli šli dnes do kina. Děda prospává operaci prostaty, kterou mu nahrála Luisa, a já si furt prohlížím nový kapky, který Blbečkovi předepsal doktor Morales. Abychom si rozuměli, maj barvu jako lejno. Neměl bych je pokoutně vyměňovat, ale když Blbeček se na mě podíval tím svým kukučem a zaprosil:
„Chlapeček chce kapky, ale ty od Manolita.“
Občas se tomu neubráním a pociťuju k němu náklonnost. Asi jsem sentimentální.“
(str. 60)

Chlapec po celou dobu svého vypravování komunikuje se čtenáři, což je velmi pěkný a pro mladé čtenáře důležitý prvek. Mají tak pocit, že hlavní protagonista je reálný a skutečně si s nimi povídá. Druhým aspektem, který činí toto dílo čtivějším jsou krátké a svižné kapitoly. Každá kapitola popisuje určitý zážitek nebo postřeh, ať už ze školního, domácího, či tamějšího městského prostředí. I když se může zdát, že příběhy na sebe přímo nenavazují, je v knize určitý řád a systém a dohromady tak autorka vytváří velmi pěkný celek.

Kniha není dlouhá a už vůbec ne dějově ani stylisticky náročná. Autorka po první knize disponuje mnohem lepšími slovními obraty a čtivějším stylem psaní. Právě díky tomu se tedy kniha hodí pro mladší čtenáře, kteří se jistě s chlapcem v některých situacích ztotožní, budou s ním soucítit, ale i držet palce a fandit mu, protože nejen podle samotného názvu knihy, ale i podle různých zkušeností je Manolito občas opravdu chudák. To vše opět doplňují zdařilé ilustrace Emilia Urberuaga. Dokreslují celé dění a pomáhají čtenářům s představivostí různých prvků z knihy.

Podtrženo, sečteno, Chudák Manolito mě zaujal mnohem více než první díl této osmidílné série a věřím, že zaujme mnoho dětských hlaviček.


Za poskytnutý pracovní recenzní výtisk děkuji nakladatelství Omega.


Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat