pondělí 4. května 2015

Labyrint: Útěk

Autor: James Dashner
Nakladatel: Yoli
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasy, sci-fiAnotace:
Všechno se změní...
Když se Thomas probudí ve výtahu, nepamatuje si nic než své křestní jméno. Nemá žádné vzpomínky na rodiče ani na domov a netuší, jak se dostal tam, kde je. Jeho paměť je prázdná.
Není však sám. Když se výtah otevře, Thomas zjistí, že má kolem sebe chlapce, kteří ho uvítají na Place, širokém prostranství uzavřeném vysokými kamennými zdmi.
Placeři, jak si jeho obyvatelé říkají, nevědí, proč nebo jak se tam ocitli. Kam jejich paměť sahá, vědí jen to, že každý den se otevřou kamenné brány do labyrintu, jenž je obklopuje. A stejně tak se každou noc pevně zavřou. Jednou za měsíc přiveze výtah nového chlapce. A nikdo nechce zůstat v labyrintu po setmění.
Thomasův příchod Placeři očekávali. Ale další den se objeví dívka - vůbec první, která na Plac dorazila. A ještě překvapivější je zpráva, kterou jim doručí. Placeři byli vždy přesvědčení, že když se jim podaří labyrint kolem Placu vyřešit, najdou cestu domů... ať je to kdekoli. Ale čím dál víc se zdá, že Labyrint řešení nemá.
Dívčin příchod nevysvětlitelně způsobí, že si Thomas začně připadat jiný. Něco mu říká, že by mohl znát některé odpovědi - kdyby našel způsob, jak se dostat k temným tajemstvím uzamčeným v jeho mysli.
Stručné nastínění obsahu

Thomas se probudí na naprosto neznámém místě. Je zavřený v malém tmavém prostoru, který mu připomíná výtah. Brzy se z něj ocitá venku, ale připadá si, jako kdyby byl ve vězení. Zjišťuje, že jeho paměť je naprosto prázdná, ví jen, že jeho jméno je Thomas. Skupina chlapců různého věku a vzhledu je pro něj naprosto neznámá a jejich řeč obsahuje mnoho výrazů, kterým vůbec nerozumí. Jediné, co si přeje je vrátit se ke svému původnímu životu, ať byl jakýkoli. Nemá však moc času na přizpůsobení se novému prostředí, když se stává opět něco nečekaného, Do Labyrintu se dostává další nový návštěvník a celé místo přestává fungovat podle dřívějších pravidel. Jaký bude jejich osud?

„Thomas se ani nepohnul, dál upíral pohled  na dívku, paralyzovaný strachem.
Planoucí modré oči těkaly sem a tam, jak se zhluboka nadechovala. Růžové rty se jí chvěly, když znovu a znovu něco nesrozumitelně šeptala. Pak řekla jednu větu – hlasem prázdným a ztrápeným, ale zřetelným.
„Všechno se změní.“ (str. 62)

Dojmy a hodnocení

Kniha s názvem Labyrint: Útěk je příběh o dětech, které jsou uvězněny v bludišti. James Dashner je nechal žít jako dospělé jedince, kteří se musí nejen o sebe starat, ale především se udržet naživu před nebezpečím, které jim hrozí.

Prostředí, které v knize vytvořil, je naprosto skvěle vytvořené a probouzí ve čtenáři zvědavost a touhu po dalších informacích. Labyrint je totiž obestřen mnoha záhadami, tajemnem, nezodpovězenými otázkami, ale i pochmurností a často také zoufalstvím, které pociťuje nejen samotný Thomas, ale také mnoho dalších postav.

„Thomasovi projela hlavou další ostrá bolest – bylo toho příliš mnoho, než aby se to dalo všechno najednou zpracovat. Byli tady dva roky? V Labyrintu se pohybovaly zdi? Kolik jich zemřelo? Postoupil dopředu, aby si mohl Labyrint sám prohlédnout, jako by odpovědi byly tam venku vytištěné na stěnách.“ (str. 51)

I přes některé nepěkné a kruté zážitky, hlavní postavy působí stále realisticky a uvěřitelně. Mají své city, které chlapci dávají těžko na odiv a můžeme také sledovat jejich chování, když se u nich projeví „slabá chvilka.“ Právě tyto prvky zkombinované s intelektem a odvahou tvoří nečernobílé a kvalitní hlavní protagonisty.

„Thomas konečně přestal brečet; nedokázal se ubránit obavám, co si o něm Minho pomyslí, nebo jestli to řekne ostatním a označí ho za fňukala. Ale nezbyla v něm ani troška sebeovládání; věděl, že těm slzám zabránit nemohl. Přestože mu chyběla paměť, byl přesvědčený, že právě prožil nejtraumatičtější noc svého života.“ (str. 141)

Celý příběh je doslova napěchovaný akcí a pořádnou dávkou napětí. Nebezpečná situace střídá jednu za druhou. Autor svým postavám a především Thomasovi bez slitování plánuje smrtelné zkoušky o přežití, která žádného jedince nenechají bez psychických následků a traumat.

Příběh disponuje od samého počátku až do úplného konce dobře zvolenou strukturovanou dějovou linii s mnoha šokujícími událostmi, které celému dílu dodávají na intenzitě a čtivosti. Labyrint je dle mého názoru neobyčejně povedené dílo, které do svého nebezpečného a krutého světa vtáhne nejednoho čtenáře a přesto nebude litovat, že musí s hlavním hrdinou podstoupit života ohrožující zkoušky, protože prožitý čtenářský zážitek prostě stojí za to.


Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Yoli.

Knihu si můžete koupit zde.
Žádné komentáře:

Okomentovat