neděle 10. května 2015

Lampář

Autor: D. M. Cornish
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2008/2015
Žánr: fantasy

Anotace:
Polokontinent – země plná přetvářky, intrik a zlých úmyslů, kde jsou lidé zrůdní a nestvůry lidské.
Dokáže Rosamunda poznat, kdo je kdo?

Nalezenec s dívčím jménem Rosamunda přežil nebezpečnou cestu do Železné bašty a stává se lampářským učněm. Na výcvik do pevnosti přijíždí také mladá lampářka Threnody. Její vzdorovitá povaha je chlapci sympatická a okamžitě v ní nachází spřízněnou duši. Společně prozkoumávají podzemní chodby pod pevností a zjišťují, že se v nich odehrávají podivné a nekalé věci.
Výcvik nováčků je předčasně ukončen a Rosamunda se musí stěhovat na odlehlé a velmi nebezpečné místo. Do malé pevnosti nedaleko Krvavého močálu. Teprve tam, mezi ostřílenými chlapíky, kteří denně čelí útoku zabijáckých bestií, začíná skutečná a těžká služba. Přežije Rosamunda tuto nelehkou zkoušku, nebo se stane jen další položkou na seznamu mrtvých?

2. díl strhující fantasy trilogie plné akce, napětí a nečekaných zápletek, která uchvátila čtenáře po celém světě. Do detailů propracovaný fantasy svět vás ohromí, uhrane, okouzlí…

Stručné nastínění obsahu

Rosamunda se stává lampářským učněm a podstupuje výcvik v pevnosti. Brzy mu začíná dělat společnost mladá lampářka Threnody, která se také učí tomuto řemeslu. Z Rosamundy a Threnody se stává neoddělitelná dvojice, která se rozhodla prozkoumat tajné podzemní chodby pod pevností, kde se nachází. Jejich průzkum ani výcvik netrvá dlouho, protože se Rosamunda musí odstěhovat na jiné a velmi nebezpečné místo. Zde mu začíná těžká služba a musí čelit útokům zabijáckých bestií. Jak to zvládne?

„Rosamundovi na tom nijak zvlášť nezáleželo: kam ho pošlou, tam půjde. Vždyť to bude praš jako uhoď: rozsvítit lampu, zhasnout lampu, rozsvítit lampu, zhasnout lampu, rozsvítit lampu, zhasnout lampu a při tom čekat, kdy se odněkud vyřítí nějaká příšera a připraví mu hrozný konec.“ (str. 51)
Dojmy a hodnocení

Lampář je druhým dílem série Tetování krví, ve kterém se opět setkáváme s hlavním hrdinou Rosamundou, který nám představuje pokračování svého života.

Stejně jako v předchozí knize této trilogie, se i zde objevují velmi pěkné ilustrace. Zahrnují nejen kvalitně zobrazené mapy, ale také kresby ilustrující samotný děj. Na posledních stranách se i tentokrát objevuje rozsáhlý slovníček pojmů výrazů seřazených v abecedním pořadím.

Pro mladé čtenáře druhý díl neztrácí na čtivosti. Naopak se díky tomu opět ponoří do autorova vytvořeného světa lampářů ještě více. Autor se na jednu stranu vyznamenal záhadným a poměrně i hrozivým příběhem, ve kterém není nouze o dobrodružství i napětí, na druhou stranu zde nechybí jistá magičnost i realita. To vše skloubil v pěkné dílo a jsem si jistá, že se čtenáři už nedočkavě těší na třetí díl, který se nakladatelství rozhodlo vydat.

Další výhodou této knihy je dobré zvolení typů hlavních protagonistů. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a odvážní a zcela jistě si rychle získají srdce mladých čtenářů i čtenářek.

„I když zpráva o výskytu Gustina uvnitř pevnosti všechny velice znepokojila, Rosamundovo vítězství nad netvorem zapůsobilo jako velké povzbuzení a hlavně lampáři je považovali za malý příklad opravdové lampářské odvahy.“ (str. 253)

Pokud se vám zalíbil první díl s názvem Nalezenec, toto pokračování je pro vás naprostou nutností.
  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.

Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat