úterý 19. května 2015

Marťan

Autor: Andy Weir
Nakladatel: Knižní klub
Rok vydání: 2015
Žánr: sci-fi, románAnotace:
Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…
Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití.
Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…
Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas.
Stručné nastínění obsahu

Mark Watney se jako člen výpravy Mise Ares 3 vydává na Mars. Mise, která měla trvat jednatřicet dní, skončila kvůli silné bouři již šestý den. Celá posádka se až na jednoho člena dostala do bezpečí. Jediný, kdo se nezachránil, byl Mark. Jeho zranění přimělo zbytek posádky k myšlenkám na jeho smrt a kvůli již zmíněnému počasí byla posádka nucena tuto planetu opustit. Hlavní hrdina je tedy odkázán sám na sebe. Jeho úmysly jsou jasné – najít způsob, jak se dorozumět se Zemí nebo vydržet a přežít čtyři roky, než přijede další posádka. Má to však jeden háček – Watney má jídlo pouze na rok.

„Taková je tedy situace. Uvíznul jsem na Marsu. Nemůžu komunikovat s Hermesem ani se Zemí. Všichni si myslí, že jsem po smrti. Jsem v Habu, který byl navržen na jednatřicet dní.
Jestli se porouchá oxygenátor, udusím se. Pokud se pokazí recyklace vody, umřu žízní. Když Hab přestane těsnit, jen tak vybuchnu. A jestliže se nic z toho nepřihodí, nakonec mi dojdou potraviny a zemřu hladem.
Je to tak. Jsem v hajzlu.“ (str. 15)
Dojmy a hodnocení

Mladý a talentovaný autor Andy Weir se svým dílem Marťan uchvacuje mnoho čtenářů po celém světě. Již po krátké době se stala tato kniha slavným bestsellerem a i já se teď už mohu pyšně řadit k jeho fanouškům. Jedná se o sci-fi román, u kterého vám mohu zaručit, že jej nedokážete odložit a jen tak přestat číst. Pojďte se se mnou podívat proč.

Marťan je čtivým příběhem z prostředí Marsu, který je napsán neobyčejně poutavě. Už samotné první řádky jsou velice chytlavé a rozhodně čtenáře navnadí se do knihy s nadšením ponořit.

„Jsem v hajzlu.
Tak zní můj kvalifikovaný názor.
V hajzlu.
Výprava, na které jsem měl prožít nejskvělejší dva měsíce svého života, se po šesti dnech změnila ve zlý sen.“ (str. 9)

Autor je známý především tím, že si veškeré své podklady velmi detailně prostudoval a následně dokázal z vědeckých faktů vytvořit tento skvělý román, který nadchne nejen milovníky žánru sci-fi.

Kniha je psána formou deníkových záznamů, ve kterých Mark vypráví svůj příběh. Sledujeme tedy jeho vnímání života na Marsu, myšlenkové pochody, nezdolnou snahu neprohrát svůj boj o život. Popisuje nám své úvahy i jednotlivé kroky, které mají vést k jeho záchraně a přežití. V průběhu díla je Markův příběh doplňován nejen o scény ze života na Zemi, ale nechybí také informace o posádce, která dělala Markovi společnost v průběhu jejich mise.

V příběhu o nejslavnějším muži ve vesmíru nesmí chybět ani napětí. Musím přiznat, že zpočátku mi příběh přišel poměrně zdlouhavější a to především kvůli jednotlivým krokům, které Mark popisoval. To se ale zanedlouho změnilo.  Autor si totiž pro své čtenáře připravil několik zvratů a celý příběh se tak velmi rychle probouzí díky akčnějším prvkům k životu. Kniha tak obsahuje všechny prvky kvalitního díla.

„NASA svoje mise pojmenovává po bozích a podobně, tak proč bych nemohl i já? Experimenty s rovery se odteď nazývají mise „Sirius“. Chápete?  Psi? Pokud ne, trhněte si nohou.“ (str. 73)

I když je v díle zahrnuto mnoho již zmíněných odborných a technických výrazů a dalo by se předpokládat, že bude určeno spíše čtenářům než čtenářkám. Jsem si ale jistá, že i čtenářky si tuto knihu také oblíbí. Autor totiž zvolil do svého příběhu hrdinu, jakého by si přálo mít po svém boku mnoho žen. Sympatický hlavní protagonista Mark Watney totiž disponuje nejen odvahou, inteligencí a dobrými nápady, ale především svým nevyčerpatelným humorem, který každého ohromí. S ironií, sarkasmem a nadhledem zvládá jednu obtížnou situaci za druhou. Pro čtenářky se jistě stane tím správným mužským hrdinou a idolem a pro čtenáře tím správným parťákem, kterému budou fandit.

Toto dílo mě natolik překvapilo, že si jej jistě v nejbližší době přečtu znovu a budu si znovu s radostí užívat nejen autorův smysl pro humor, ale také neobvyklé prostředí, jehož jsme právě díky němu byli na určitou dobu součástí.

  

 Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví MegaKnihy.cz

Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat