neděle 10. května 2015

Nalezenec

Autor: D. M. Cornish
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2008/2014
Žánr: fantasy
Anotace:
Polokontinent – země plná nebezpečí, nástrah, krvelačných příšer a drsných bojovníků, kteří jim musí čelit. Stane se jedním z nich i chlapec s dívčím jménem Rosamunda?

Nalezenec vyrůstající v útulku je díky svému jménu terčem posměchu svých vrstevníků. Sní o tom, že se stane námořníkem, ale je vybrán pro úplně jiné povolání. Má se stát císařským lampářem. Vydává se na dobrodružnou cestu do Železné bašty, lampářské pevnosti, kde má podstoupit výcvik. Během putování divokou krajinou poznává Evropu, věhlasnou fulgarku, která právě v souboji s nebezpečnými netvory ztratila svého pomocníka. Stane se Rosamunda jejím pobočníkem, nebo se přece jen rozhodne vydat na dráhu lampáře? Jaká bude jeho volba?

Začtěte se do 1. dílu strhující trilogie plné akce, napětí a nečekaných zápletek, která uchvátila čtenáře po celém světě. Do detailů propracovaný fantasy svět vás ohromí, uhrane, okouzlí…

Stručné nastínění obsahu

Rosamunda je sirotek s dívčím jménem, kvůli kterému je neustálým terčem posměchů svých vrstevníků. Celou dobu tajně doufá, že co nejdříve odejde a stane se námořníkem. Skutečnost je ale úplně jiná a Rosamunda se má stát císařským lampářem. Vydává se tak na nebezpečnou cestu, která má prověřit nejen jeho znalosti sebe sama i Polokontitentu, ale také jeho rozhodnutí, zda-li opravdu přijme nabídnuté zaměstnání.

„Přicházím vám nabídnout zaměstnání – životní šanci, a to, abyste se s námi staral o lampy, procházel trasu této slavné silnice a dbal na to, aby byla pro všechny cestující bezpečná. Zkrátka, chtěli bychom z vás udělat lampáře.“ (str. 42)

Dojmy a hodnocení

Kniha Nalezenec je nové vydání titulu Tetování krví – Začátek cesty, která je prvním dílem série Tetování krví. Kniha v sobě skrývá zdařilý příběh, který zaujme nejednoho dětského čtenáře.

D.M. Cornish ve svém díle vytvořil typickou postavu chlapeckého hrdiny, který se nejčastěji objevuje právě v dobrodružných příbězích pro děti. Malý chlapec, který je jistým způsobem šikanován, v tomto případě kvůli svému dívčímu jménu, v sobě brzy objeví sílu ukázat světu, co v sobě skrývá a stává se tím pravým a především nebojácným mladým mužem.

Příběh je určen pro mladé čtenáře a pochopitelně je tomu uzpůsoben. Jazyk je jednoduchý a srozumitelný a stejně tak se v knize objevují nenáročná souvětí. Často jsem se přistihla, že se u knihy nudím a právě to je dobrý důkaz toho, že kniha bude jako stvořená pro mladou věkovou kategorii čtenářů, kteří mají rádi fantazijní světy a příběhy.

„S Perlíkem za zády Rosamunda očekával, že uslyší hrozivé cvaknutí pistole, obrovitá kulka mu pronikne tvrzením a zaryje se mu do páteře, což bude jeho konec. Bez přemýšlení jen víc sklonil hlavu a snažil se přinutit nohy k ještě rychlejšímu běhu.“ (str. 227)

Přesto autor vytvořil poměrně zajímavý svět, který občas dokázal svou nápaditostí a originalitou překvapit. To vše dobře slouží mladým čtenářům k možnosti ztratit se v tomto novém světě a nechat se jím unášet od reálného světa, kde školní povinnosti bývají na prvním místě.

Jak jsem již výše zmiňovala, vřele toto dílo doporučuji mladým čtenářům s touhou poznat nový fantastický svět a prožít s hlavním hrdinou mnoho dobrodružství.

  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.

Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat