neděle 10. května 2015

Pět dní

Autor: Julie Lawson Timmer
Nakladatel: Fortuna Libri
Rok vydání: 2014
Žánr: román pro ženy



Anotace:
Strhující příběh o lásce, přátelství, odpovědnosti, odvaze, o síle vzepřít se ranám osudu.
Zbývá pět dní – pět dní do fatálního rozhodnutí, jež ukončí utrpení hlavní hrdinky, ale ovlivní i život její rodiny a přátel. Sebevědomá, ctižádostivá právnička Mara jednoho dne zjistí, že trpí nevyléčitelnou Huntingtonovou chorobou, která postupně ničí nejen její tělesnou schránku, chování a vzhled, ale především její intelektuální schopnosti. Dá si slib, že vydrží do chvíle, kdy už nebude moci žít důstojně a stane se pro svou dceru a manžela i pro rodiče nesnesitelnou přítěží. Není to snadné rozhodnutí, ale Mara je odhodlaná slib dodržet a na osudovou chvíli se systematicky připravuje.
Na internetu se virtuálně sblíží se Scottem. I on stojí před bodem zlomu. I jemu nemilosrdně běží čas a blíží se chvíle, kdy se bude muset rozloučit s chlapcem, o nějž se společně se svou ženou staral, když si chlapcova matka odpykávala trest ve vězení.



Stručné nastínění obsahu

Mara se před čtyřmi roky dozvěděla svou diagnozu a byla od té doby pevně přesvědčena, že si od nikoho nenechá svůj život měnit a pevně si stanovila datum své smrti. Od té chvíle, kdy se objeví jasný symptom její nemoci, bude mít čas jen do svých narozenin. Zbývá jí tedy pět dní. Pět dní na to, aby dala všechny své záležitosti do pořádku a rozloučila se se svými nejbližšími.
Scott a jeho žena Laurie si na dvanáct měsíců vzali do péče chlapce Curtise, jehož matka šla na tu dobu do vězení a jeho talentovaný bratr mohl jít bez nesnází na vysněnou vysokou školu. Scott se na malého chlapce velmi upnul, ale jejich čas se krátí neuvěřitelnou rychlostí. Brzy mají jeho biologickou matku propustit...
Jak dopadne osud těchto dvou rodin?  

„Tak a je to jasné,“ oznámila vážně napuchlým, zarudlým očím, které na ni upřeně zíraly.
„V neděli mám narozeniny. Tak teda do neděle.“
Pět dní od dnešního rána.“ (str. 17)




Dojmy a hodnocení

Krásný příběh osudů dvou rodin, kteří mají své nelehké starosti. Dva hlavní protagonisté se seznámili na internetovém fóru, kde se navzájem podporují a svěřují si navzájem své problémy. Mara i Scott zažívají krásný život, který je ale něčím bolestným narušován. V obou případech se jedná o ztrátu dítěte, ať už z důvodu smrtelné nemoci či bezmocnosti proti právnímu systému. 

Nejen, že v této knize autorka poukazuje na různé nelehké osudy a situace, ale především je zde kladen důraz na problematiku internetového prostředí mladých lidí, kteří jsou schopni na sebe prozradit na internetu naprosto vše, aniž by někoho z adresátů osobně znali. Dokonce se jim svěřují více, než svým nejbližším.  

Všichni členové se však shodli na tom, že právě anonymita je jednou z hlavních výhod fóra a že skutečnost, že si nesdělili svá jména, jim spíš umožní sdílet podrobnosti, které by nikdy neodhalili lidem, které doopravdy znají. 

Kapitoly v knize jsou střídavě věnovány těmto dvěma hlavním protagonistům a jejich rodinám. Jejich život není propojen ničím jiným, než jen komunikací po internetu, aniž by jeden druhého osobně znali. Můžeme tedy nahlížet do jejich soukromí, radostí i starostí, které doprovází jejich život. Sledujeme jejich kroky za dosažením svého cíle, ale i kruté porážky. 

V průběhu knihy se postupně vracíme zpět k začátkům a počátkům nemoci u hlavní hrdinky Mary. Tato ještě nedávno úspěšná žena a právnička hodnotí svůj život a přehodnocuje své pocity. Začíná vnímat, že ona jediná není tou, která ztrácí a ztratí kvůli nemoci svou dceru, ale stejné trápení prožívají i její rodiče, kteří se snaží být silní, aby Maře ještě více neubližovali.

„Kdy přizná, že oni jsou vlastně také oběti?
Umírá jim dcera.
Mara pohlédla na svou vlastní dceru a ucítila, jak jí až do konečků prstů tělem projela povědomá pálivá bolest nepochopitelné ztráty.  Jak jen mohla prožít několik předešlých dní v mučivé agonii, že tohle jsou poslední momenty s dítětem, a ani jedinou vteřinu nevěnovala představě, že její rodiče trápí stejná bolest? Není jediný rodič u tohoto stolu, který ztrácí milované dítě.“ (str. 207)

Kniha se čte skutečně velmi dobře a to především díky zdařilému stylu psaní, vyjadřování se a pochopitelně také díky českému překladu. Přesto jsem musela často knihu odkládat, protože mě téma nemoci u mladé krásné ženy, manželky a matky poměrně dost ubíjela a rozesmutňovala. I tak jsem si ale oblíbila oba hlavní hrdiny i jejich rodinné příslušníky. Autorka mě donutila zamyslet se nad životem a vážit si všedních drobností, které obohacují náš život na každém kroku, protože naše štěstí a radost ze života nemusí trvat věčně. 

Pět dní je něžným, dojemným a především silným románem, který vaši duši smutkem rozbolí, ale zároveň silou lásky také něžně pohladí. Toto dílo mohu opravdu jen a jen vřele doporučit.

„Ten den jsem mohla zemřít štěstím. A přitom jsem měla takové štěstí, že mi bylo pak dopřáno ještě mnoho dní - tak mnoho dní plných štěstí strávených s tebou.“ (Epilog)



Za poskytnutý recenzní výtisk v podobě e-knihy děkuji knihy.idnes.cz

Knihu si můžete koupit zde.



Žádné komentáře:

Okomentovat