pondělí 4. května 2015

Zmrzlinová královna

Autor: Susan Jane Gilman
Nakladatel: Fortuna Libri
Rok vydání: 2015
Žánr: román
Anotace:
Román, který zhltnete jako kornout zmrzliny.
V roce 1913 odjede pětiletá Malka Trejnovská s rodiči a se sestrami z Ruska do USA a krátce nato skončí zmrzačená a opuštěná na ulici.
Přežije díky italskému prodavači zmrzliny, který ji vezme k sobě a naučí ji zmrzlinu vyrábět. V době velké hospodářské krize se vdá za negramotného Alberta Dunkleho, jezdí s ním po Státech a prodejem zmrzliny si vydělávají na živobytí. Nakonec vybudují obrovskou firmu s mnoha franšízami, z Malky se pod jménem Lillian Dunkleová stane Zmrzlinová královna Ameriky a televizní celebrita. Součástí příběhu zachycujícího sedmdesát let jejího života, jsou i události americké historie od prohibice přes druhou světovou válku až po divoká léta Studia 54.
Lillian není laskavá, mateřská hospodyňka, jak ji znají televizní diváci. Je to tvrdá a cynická obchodnice, která se neštítí intrikovat, a navíc se ráda napije. Na sklonku života ji však dožene minulost a její svět se rázem změní.Stručné nastínění obsahu

Malka Trejnovská odjíždí se svou rodinou po mnoha útrapách do Ameriky, kde hledají nový a bezpečnější život než tomu tak bylo v Rusku. Během snahy přispět přivýdělkem své rodině je vážně zraněna a následně na to rodiči opuštěna. Ujímá se jí italský prodavač zmrzliny, díky kterému objevuje nejen kouzlo této pochoutky, ale především její výrobu. Právě to jí určí její budoucí život a osud, protože se časem stává Zmrzlinovou královnou Ameriky. Pod jménem Lillian Dunkleová je známou a obdivovanou televizní celebritou, ale také tvrdou obchodnicí. Není jí však souzeno prožít klidné a spokojené stáří.

„Ale no tak, Lillian. Teď je vám kolik? Čtyřiasedmdesát? Pětasedmdesát? Jak dlouho to ještě můžete dělat?“
„Hm, a vy si myslíte, že to nějaké pubertální idiotce půjde líp než mně?“ Vztekle jsem uhodila holí do podlahy. „Vždyť dřu jako kůň.“ (str. 462)
Dojmy a hodnocení

Zmrzlinová královna je uchvacující a místy dech beroucí příběh, ve kterém sledujeme hlavní hrdinku Malku od útlého dětství až po její současný život. Autorka střídá vyprávění o hrdinčině minulosti se životem v přepychu, který právě teď prožívá. Můžeme tedy sledovat nejen její příchod do Ameriky a život v chudinské čtvrti, kdy se o sebe a své blízké snažila postarat, ale také vývoj její vlastní kariéry i proměnu v soběstačnou a svéráznou ženu, kterou strach nemůže ohrozit. Tento rozsáhlý a mnohasetstránkový román zahrnuje tedy 70 let jejího života.

I když je příběh čtivý a svým tématem rozhodně zajímavý a neobvyklý, na svých pěti stech stranách se autorka se svými čtenáři dělí o mnoho detailů, kterými chtěla svůj příběh učinit reálnějším a důvěryhodnějším. Musím říci, že její úmysl nebyl špatnou volbou, protože to vše vytváří povedený celek s uvěřitelnou atmosférou, ale na druhou stranu je kniha místa až příliš informacemi nabitá.

„Každou neděli ráno šli Dinellovi ven. Muži měli na hlavě tvrďák, ženy průsvitný šál a chlapci byli čerstvě vymydlení. Na celé Mulberry Street se na chvíli rozhostilo ticho a pak se začalo od prázdných požárních schodišť a stažených rolet na výlohách krámů odrážet dunění kostelních zvonů.“ (str. 102)

Jak už jsem výše zmiňovala, příběh hlavní hrdinky se zpočátku odehrává v chudinské čtvrti. Sledujeme očima malé dívenky tehdejší poměry, život chudých lidí a přistěhovalců, jejichž jediným cílem bylo uživit svou rodinu. Jak už může být jasné, jejich život nebyl právě příliš veselý. Nejen, že peněz bylo málo, ale mnoho lidí a dětí umíralo na různé nemoci. Rozhodně bylo zajímavé v knize sledovat nejen styl a způsob života v Americe v tehdejší době, ale také vztahy dospělých k dětem, které od raného věku musely vydělávat peníze a pokud toho nebylo dítě schopné, nebylo rodičům k užitku. Často tak odcházeli od rodin nejen otcové a manželé, ale rodiče se zbavovali dětí, které nedokázali uživit.

„Matka se na mě chvíli oteklýma očima dívala, potom je obrátila zase k doktorovi a zaúpěla: „Škoda že neumřela!“
Vyčítavě na mě ukázala. „Jako by nestačilo, že má ještě tři sestry, je ošklivá jako noc. A teď říkáte, že navíc bude mrzák? Tak mi prosím vás povězte, co si mám s takovou dcerou počít!“
Zvedla ze země košík a zavzlykala: „Klidně si ji tu nechte. Mně je k ničemu.“ Potom se otočila a vyběhla  ze dveří.“ (str. 64)

A protože příběh zabírá svým rozsahem téměř jedno století, jsme s hlavní hrdinkou také svědky nejen mnoha politických událostí včetně druhé světové války, ale i vývoj ekonomiky a změnu celého života ve spojených státech. Díky všem těmto zážitkům je hlavní hrdinka ve svém pozdějším věku obdivuhodnou, ale i zákeřnou osobností, která si nenechá nic líbit a nebojí se prosadit.

Závěrem mi tedy nezbývá nic jiného, než knihu vřele doporučit, protože si zaslouží nejen pozornost, ale také velmi dobré hodnocení.
  


  
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fortuna Libri.

Knihu si můžete koupit zde.


1 komentář:

  1. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Obchod odkudkoli Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

    Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

    OdpovědětVymazat