neděle 28. června 2015

Horror School – Podezřelý šprt

Autor: Charles Gilman
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2015
Žánr: fantasy
 Anotace:
Nenechte se ošálit jeho přátelským úsměvem a vybraným chováním. Howard Mergler je ve skutečnosti šagaj – hmyzí monstrum z druhé strany, skrývající se v lidské podobě. 
Školu začnou zamořovat mouchy, švábi, vši a další odporný hmyz. Deratizátoři, kteří mají havěť ničit, ji naopak krmí – po chodbách vyznačují cestičky a vedou je ke vstupu do větracího potrubí. Glennovi a jeho kamarádům je jasné, že se zase dějí divné věci. Dvouhlavou krysu Pípa a Kvika proto vybaví webkamerou a pošlou po stopách hmyzu. Spojení je ale přerušeno. Kamarádům nezbývá nic jiného, než se do suterénu vypravit také a šagajovi se postavit. 
Stručné nastínění obsahu
 
Robert navštěvuje Lovecraftovu základní školu, kterou ohrožují mnohá různá stvoření vydávající se za lidi. To vše je výtvorem šíleného fyzika jménem Crawford Tillinghast, který žije za tajemnými vnitřními dveřmi této školy a vytváří různé démony, které tam posílá. Glenn ví moc dobře, že se nedá nikomu věřit, ale přesto ho vždy něco překvapí. Tentokrát je to podivný hmyz, který vylézá z větracího potrubí. Ukazuje se, že vše má na svědomí Howard Mergler, který opravdu není tím příjemným obyčejným šprtem, za kterého se vydává.
 
„Učitelé měli Howarda Merglera moc rádi. Často jej dávali ostatním za vzor: chytrý, slušný, galantní, zodpovědný, ohleduplný. Howard vždycky nosil nažehlenou košili a dnes měl dokonce kravatu. O víkendech pracoval v městské knihovně, předčítal tam slepým starším spoluobčanům Shakespeara. Robert měl nedávno šanci sám se stát předsedou žákovské rady, ale přenechal tu funkci Howardovi. Domníval se, že se pro ni dokonale hodí.
Mělo to jen jeden háček: Howard ve skutečnosti nebyl člověk.“ (str. 31)
 
 


 
Dojmy a hodnocení
 
Podezřelý šprt je třetí knihou ze série Horror School. Tato série, mezi které patří předešlá díla Šílený profesor a Podivné sestry, je známá především svými neobvyklými obálkami, na nichž můžete vidět nejen ono monstrum, které ohrožuje tamější základní školu, ale také obyčejnou lidskou tvář, za kterou se právě ukrývá.
 
Nejen obálka je ztvárněna velmi pěkně graficky, ale i celý příběh je obohacený o zdařilé černobílé ilustrace. Bohužel se mi zdálo, že jich zde nebylo tolik, jako v předešlých dvou knihách, ale i přesto si u mě získaly plusové body.
 
Knihou nás opět provází sympatický dvanáctiletý chlapec Glenn, kterého si mladí čtenáři jistě oblíbí či již oblíbili z dvou dřívějších příběhů. Nemůže ho ani tentokrát nedoprovázet jeho netradiční domácí mazlíček dvouhlavá krysa Píp a Kvik. Společně se vydávají čelit dalším nástrahám a dobrodružstvím čekajícím v tajných chodbách základní školy a mladí čtenáři se mají opět na co těšit.
 
Díky těmto a mnoha dalším fantasy prvkům v celém příběhu, mohou děti zapojit nejen svou představivost, ale také utéci před mnohdy ne příliš veselou realitou a uniknout tak do naprosto neobvyklého světa, ve kterém je vše možné.
 
„Cesta stoupala a brzy dorazili do velké kruhové nory. Její stěny byly lemované svítilnami, které poskytovaly i teplo, aby se tam hmyzu dařilo. A dařilo se mu tam dobře. Strop byl posetý termity a motýly. Na stěnách seděly kobylky a stonožky. Podlaha byla pokrytá dokonce několika vrstvami hmyzí havěti – sarančata seděla na zádech housenek a ty zase ležely na cvrčcích. Robert se nedíval pod nohy a snažil se nevnímat křupavé zvuky pod podrážkami tenisek.“ (str. 100)
 
Podezřelého šprta vřele doporučuji mladým čtenářům. Jedná se o ideální, krátké, jednoduché čtení plné dobrodružství, které jim mile zpříjemní slunečné i upršené letní dny.
 
 

Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.


Knihu si můžete koupit zde

Žádné komentáře:

Okomentovat