neděle 28. června 2015

Past

Autor: Andrew Fukuda
Nakladatel: Fragment
Rok vydání: 2015
Žánr: fantasy, young adult
 


Anotace:
Jak zůstat na živu ve světě, kde jsou lidé považováni za pochoutku a všichni touží po jejich krvi?
Gen, Sisy, David a Epap společně se zbylými dívkami z Misie ujíždějí vlakem neznámo kam. Bojují o holý život a snaží se zachránit jeden druhého a současně svoji jedinou naději: lék. Vědí, že šance na uzdravení jejich blízkých a na lepší svět pro všechny existuje. Stačí jen dostat se k cíli a nevběhnout do pasti. 
Osud Genovi chystá i další překvapení – znovu se setkává se Září, jeho první láskou a současně tím nejnebezpečnějším protivníkem…
 
 Stručné nastínění obsahu
 
Gen ve společnosti Davida, Epapa a Sisy přijíždějí vlakem na místo, které je pro ně naprosto neznámé. Po celou dobu doufají, že se dostanou do bezpečí do Civilizace, kde budou žít ve společnosti ostatních glupanů neboli lidí. Jejich touhy se však neplní a přijíždí někam, kde se opět stávají potencionální pochoutkou pro nebezpečné krvelačné tvory. Jejich cílem je chránit nejen sebe, ale především své přátelé a najít onen důležitý lék. Avšak jediné, na co dokáží teď myslet je, že se ocitli v pasti.
 
„Máťa na něj jen mlčky hledí. Pak z něj vychází pronikavý řehot, celý se smíchy otřásá, jako by to byla ta nejvtipnější věc, jakou kdy slyšel. Až mi z toho běhá mráz po zádech. Pořád se směje, obrací se a odchází. Chvíli za ním koukáme, než nám to dojde.
Odtud není úniku.“ (str. 25)
 
 


Dojmy a hodnocení
 
Kniha Past je třetím a závěrečným díl trilogie od velmi nadaného autora Andrewa Fukudy. Předchozí díly s názvem Hon a Kořist byly opravdu povedené a u závěrečného dílu tomu není jinak.
 
Kniha opět naprosto přesně a bez jakéhokoliv zdržování navazuje na závěrečný děj předchozího dílu. Hlavní protagonista Gen nás doprovází i tentokrát svým dobrodružstvím. Oporou mu jsou jeho přátelé, kteří věří v lepší a bezpečný svět. Jejich činy, rozhodnutí i chování čtenáře často šokuje, protože toto dílo je opravdu překvapivé.
 
Dějová linie je napínavá a dobrodružná od první věty. Autor po zkušenostech s předchozími díly moc dobře ví, jak si čtenáře získat a svého spisovatelského talentu využil v tomto díle nejlépe, jak jen mohl. Dějová linie je totiž plná akce, zvratů a šokujících událostí, které nenechají čtenáře ani chvilku v klidu.

„Brzy se ale ukazuje, že to ani nebude třeba. Už ji totiž ucítili. Celá zadní stěna kabiny je pryč, takže její pach proudí dovnitř jako vodopád.
Všichni najednou bleskurychle zaklánějí hlavu. Hledí jí přímo do očí.
S pusou dokořán na ni zmateně zírají a Sisy během té krátké chvilky namíří zbraní dolů…“ 
(str. 248)
 
Andrew Fukuda odvedl pěkný kus práce a své čtenáře závěrečným dílem a perfektním rozuzlením celého příběhu jistě nezklamal. Jak popisy lidí, tak i okolní prostředí a napínavé situace jsou neobyčejně zdařilé a celá kniha tak působí jako pěkné filmové zpracování.
 
Závěrem mohu říci jen jedno – Past je dle mého názoru nejlepším dílem z celé této trilogie a vy si na ni rozhodně neváhejte udělat čas a dostaňte se s hlavními hrdiny na chvíli do pasti.
 
 

Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fragment.

Knihu si můžete koupit zde

1 komentář:

  1. Celou tuhle sérii jsem si strašně oblíbila a tenhle díl, hlavně konec se vážně vyvedl.
    Giveaway / Knižní regál

    OdpovědětVymazat