neděle 7. června 2015

Pikový Jack

Autor: James Hankins
Nakladatel: Galatea
Rok vydání: 2014
Žánr: Thriller, krimi
Anotace:
Před dvěma lety oslavovala média detektiva Johna Spadera jako hrdinu. Podařilo se mu totiž dopadnout zvráceného sériového vraha, který terorizoval Massachusetts. Pak se ale kvůli formálním nedostatkům dostal zločinec na svobodu a znovu zabíjel. Veřejnost se ke svému hrdinovi „Pikovému Jackovi“ obrátila zády.
V současnosti řeší detektiv další případ sériového vraha, jenž útočí na své nicnetušící oběti mnohem důmyslnějším způsobem. Svou identitu skrývá za směšnou maskou s téměř bezzubým šklebem mimozemšťana Galaxa. Pomocí technologie ukryté v masce k obětem promlouvá pronikavým vibratem – stejným hlasem, který každodenně miliony malých diváků slyší z televize. A při tom všem mrzačí, mučí a zabíjí své oběti. S rostoucím počtem mrtvých narůstá i strach veřejnosti.
Kdo je vlastně záhadný Galaxo? A jaký je jeho motiv? Pouze jediný člověk může v jednání pachatele najít nějakou souvislost. A pouze jediný muž dokáže dopadnout maskovaného vraha a zastavit zabíjení. Pikový Jack.
Stručné nastínění obsahu

Objevuje se čím dál více případů, ve kterých muž s maskou mimozemšťana Galaxa, kterého všichni zbožňují, týrá svoje oběti odstraňováním různých částí lidského těla. Na vyšetřování těchto případů se podílí známý detektiv John Spader, kterému přezdívají Pikový Jack. Má před sebou nelehký úkol – vypátrat vraha a napravit si tak svou reputaci, jinak přijde on i jeho nadřízení o další kariéru. Podaří se mu to?

„Počkej, už to mám,“ zaskřehotal Balado. „Ó, to je skvělý nápad. Takže tady to je, Petře. Dobře poslouchej, ať se správně rozhodneš. Buď ti na obličej vyliju kyselinu chlorovodíkovou, nebo…,“ Galaxo se dramaticky odmlčel, „… nebo ti uřežu obě chodidla. To je ono. Výběr nechám na tobě.“ (str. 12)
Dojmy a hodnocení

James Hankins je úspěšný americký spisovatel, který se již proslavil svým dílem Pouta. Tentokrát nám předkládá drastický thriller, který v našich myšlenkách zůstane ještě nějakou dobu po jeho přečtení.

Autor píše i přes ne příliš veselé a optimistické téma neobyčejně čtivě. Čtenáře zaujme svou záhadností a napětím již po několika prvních stranách. Dějová linie je svižná a rozhodně v ničem nezůstává pozadu. Příběh je plný dramatu a akce.

U správných thrillerů a detektivek bývá zvykem zahrnout do příběhu osobní problematiku hlavních protagonistů. Tento prvek slouží výborně k tomu, aby nám autor ukázal, že vyšetřovatel je také pouhý člověk se svými starostmi a trápeními. Lépe se tak dokážeme s hlavním hrdinou ztotožnit. James Hankins tento prvek ve své knize využil také a přiblížil nám i detektivovu minulost. John Spader se stále nemůže srovnat nejen s odchodem své ženy a ztrátou pouta se svým synem, ale také se svým kariérním omylem, který se s ním vleče již několik let a je proto mnohými odsuzován.

„Tím, že jsem vás delegoval na tento případ, jsem hodně riskoval. Z hlediska sympatií veřejnosti to zavání velkým průšvihem – pro vás, pro naše oddělení, a hlavně pro mě. Ale přesto jsem Galaxa přidělil vám, protože věřím, že máte z mnoha důvodů nejlepší šanci toho grázla chytit.“ (str. 65)


Pikový Jack je dílo, které se řadí do mnoha thrillerů vycházejících v dnešní době, ale přece jen je svým tématem a autorovým stylem psaní jedinečné. Pokud jste od Jamese Hankinse ještě nic nečetli, vřele vám jeho dílo se záhadnou obálkou doporučuji. Věřím, že vás zaujme jako mně a utkví vám na nějakou dobu v paměti. Co kdyby vás potkalo to samé jako dané oběti?Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Galatea.

Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat