pondělí 22. června 2015

Plástev jedu

Autor: Josef Pecinovský
Nakladatel: Epocha
Rok vydání: 1990
Žánr: sci-fi, fantasy
Anotace:
Představte si svět, který je tak přelidněný, že celý povrch kontinentů je zastavěn do výšky několika set metrů, představte si svět, kde většina lidských bytostí pozbyla vlastní vůli a žije jen proto, aby pracovala a regenerovala své síly, představte si svět, v němž je společnost ostře rozdělena na pracující a vyvolené, představte si svět, který tak připomíná strukturu úlu, že se zde pro běžné pojmy používají slova trubec, dělnice, plástev, královna… Jaký může být osud jedince, který se omylem dostane do soukolí nestvůrného systému, ale také jaký může být osud vyvoleného, který se vzepře zavedeným pořádkům. Podaří se uniknout z nestvůrného bahna plástve? Podaří se prorazit tím nestvůrným systémem násilí, byrokracie a zvůle, kde není místa pro soucit a lásku?Stručné nastínění obsahu

Svět, ve kterém vše připomíná plástev, odhaluje pracovní i životní podmínky a starosti nejen dělníků, ale především jedinců ve vedoucích pozicích, kteří to nebudou mít vůbec jednoduché. Netušili totiž, že zdánlivě poklidný chod této společnosti, naruší jeden pouhý okamžik. Vše se začne záhy měnit a každý člen tohoto rozsáhlého úlu začíná pociťovat následky, které ohrožují život.

„Sálem se rozlehl do naprostého ticha zdánlivě mohutný hlas Mocného: „Právě byl vydán lidskými činiteli příkaz zcela uzavřít plástev. S ohledem na naprosto negativní ekonomický účinek nemohu tento nelogický povel respektovat.“ (str. 154)

Dojmy a hodnocení

Plástev jedu je prvním úvodním dílem Josefa Pecinovského patřící do série nesoucí názvem Plástev. Tento talentovaný autor vytvořil naprosto nový a neokoukaný svět s různými detaily, které vytváří báječný celek působící celkem realisticky.

Osoby jsou nečernobílé a autor na nich skvělým způsobem poukázal na ty nejhorší lidské vlastnosti, kterých bychom se měli vyvarovat nebo si na ně dát pozor. Zároveň čtenářům ukázal, jak může dopadnout společnost, pokud v jejím čele budou sobečtí jedinci s touhou zničit vše dobré a mít prospěch jen sami pro sebe. Josef Pecinovský poukázal také na rozdělení společnosti na vrstvy a diskriminaci nejnižších tříd.

Je přece vyvolený!“
„Vyvolený k čemu a kým? Je to člověk jako každý jiný, který se jen náhodou narodil tady, nahoře. Teď na něho dřou miliardy.“
„To je přece nutnost.“
„Ta dřina miliard otroků, to je nutnost? K čemu? K tomu, aby se pár set tisíc vyvolených mohlo oddávat životu plnému blahobytu a přetvářky, aby mohlo dýchat vzduch a vidět slunce? A co ti tam dole, v pološeru, v ovzduší přesyceném zplodinami výroby, dráždícím ke kašli a k slzám, co ti, kteří jsou odkázáni na syntetickou stravu bez chuti a vůně, jejichž jedinou radostí jsou dvě hodiny relaxace po dvaceti hodinách práce a před padesáti hodinami umělého spánku, na ty nikdo nemyslí?“ (str. 49)

Jak už jste jistě mohli poznat, jedná se o představitele žánru sci-fi. Je tedy pochopitelné, že v příběhu tohoto žánru nesmí chybět vyspělé technologie a vymoženosti, které tento nadčasový smyšlený příběh jen a jen podtrhují.

Kniha je rozdělena na několik částí, které na sebe skvěle navazují a příběh má tedy dostatečný prostor pro kvalitní rozvoj. Rozhodně se jedná o čtivé, zajímavé a jedinečné dílo, jehož čtení s sebou nese touhu po dalších informacích i jistou míru napětí a záhadnosti.

S jistotou lze říci, že autor si dal se svou knihou velikou práci a dal si na ní záležet. Odměnou mu jsou nadšení čtenáři, mezi které se již mohu s radostí také řadit. Sci-fi dílo Plástev jedu si mě rozhodně získalo na svou stranu a vám, ostatním čtenářům, milovníkům i neznalcům tohoto žánru jej vřele doporučuji.


  
Za poskytnutou e-knihu k recenzi děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz
E-knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat