pondělí 6. července 2015

Dny krve a hvězdného třpytu

Autor: Laini Taylor
Nakladatel: Knižní klub
Rok vydání: 2014
Žánr: fantasyAnotace:
Karou a Akiva zlomili kostičku přání a mlha, ve které modrovlasá, talentovaná a tak trochu záhadná studentka pražské výtvarné školy dosud žila, se jako zázrakem rozplynula. Chráněnkyně chimér konečně zná svou minulost, ví, kým je, ale také ví, že ten, kterého miluje, je nepřítel a zrádce... Nepřítel jejího národa – národa chimér. Jak moc se nechá Karou ovládnout touhou po pomstě? Zaslouží si Akiva její hněv?
Jméno Karou znamená v chimérštině naději – bude Karou představovat naději pro chiméry a jejich boj a snad i vítězství v odvěké válce se serafy? Nebo se stane ztělesněním Akivovy naděje, který tajně sní o míru mezi oběma znepřátelenými stranami... Vzpomene si Karou, že kdysi, už tak strašně dávno, si dovolila snít tento sen spolu s Akivou? Může v takový sen ještě uvěřit?
Příběh o přátelství, zlomeném srdci i krutosti velkých rozhodnutí volně navazuje na knihu Dcera kostí a dýmu ve světě knižní fantasy známé a oceňované autorky Laini Taylorové.
Stručné nastínění obsahu

Karou za pomocí Akivy odhalila svoji minulost, ale také zároveň krutou pravdu o svých nejbližších. Akiva Karou zradil a zasadil jí tu nejbolestivější ránu. Jediné po čem touží nyní, je pomsta serafům, se kterými chiméry bojovaly od nepaměti. Tentokrát tím ale také chce vyjádřit svůj vzdor a odplatu, kterou si podle ní Akiva zaslouží a která jí alespoň trochu uleví do pociťované bolesti. Serafové jsou v ohrožení a celá země se ocitá pod hrozbou nové války. 
Karou a Akiva však kdysi toužili po jediném - nastolit mír. Spojí je opět toto pouto dohromady?

„Vlk na ni upřel své bledé oči tak pronikavě, až musela znova potlačit nutkání uskočit. „Už to začalo, Karou. Přesně o tohle jsme se snažili.“
Přikývla. Po těle jí přejel mráz. Vzpoura. Pomsta.“ (str. 61)
Dojmy a hodnocení 

Laini Taylor nás ve svém pokračování ke knize Dcera kostí a dýmu opět zavádí do svého stvořeného fantastického světa. Tentokrát se však valná většina děje ocitá právě v tomto stvořeném světě a ne v Praze, jako tomu bylo u předchozího dílu. Autorka nám připomíná dřívější události, které však tentokrát rozvíjí o mnoho dalších detailů a informací. V předchozím díle události nabíraly na obrátkách a autorka se nezdržovala přílišnými detaily o průběhu děje. Tentokrát to však svým čtenářům vynahrazuje a dozvídáme se tak mnoho nových věcí, díky kterým máme před sebou ucelený obraz minulosti mezi serafy a chimérami a můžeme se tak soustředit na přicházející nebezpečí, kterému je hlavní hrdinka Karou vystavena.

Karou, mladá neobyčejná dívka s modrými vlasy, se tentokrát vyrovnává se ztrátou svých nejbližších, které považovala za svoji rodinu a se zradou od andělského přítele, kterou rozhodně nečekala. Sledujeme ale také tíhu, kterou Karou pociťuje, protože v jejích rukách doslova leží budoucí osud chimér. 

„Co jsem to přivedla do světa lidí? Jako by se vynořila ze snu a na zlomek vteřiny zahlédla mrazivou realitu. Zděšení z ní zase vyprchalo. Vyzbrojuje vojáky, to dělá. A kdyby to neudělala, kdo by serafy potrestal za všechny zločiny, jež spáchali na jejím národu?
A pokud jde o to, že svůj národ přivedla do světa lidí...“ (str. 70)

V příběhu sledujeme několik dějových linií, které jsou opravdu zajímavé, plné akce a napětí, ale i humoru. Zaručuji vám, že u žádné z nich se nebudete nudit. Především v kapitolách týkajících se Karouiny kamarádky Zuzany v Praze, která je známá svým svérázným humorem a důvtipem. Je tedy možné říci, že postavy působí realisticky a fantastické bytosti magicky a jedinečně. Ať už to jsou postavy známé z předešlého dílu či nové, se kterými nás spisovatelka seznamuje, všechny jsou skvěle vystiženy a charakterizovány.

Dny krve a hvězdného třpytu je skvělým pokračováním této série z pera talentované spisovatelky a pokud jste četli Dceru kostí a dýmu a nebyli z ní příliš nadšeni, slibuji vám, že tento díl je mnohem lepší. Po přečtení této knihy budete zaručeně toužit po závěrečném dílu série s originálním názvem Dream of Gods and Monsters, který u zahraničních čtenářů sklízí veliké ohlasy.  


Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Knižní klub.

Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat