pondělí 13. července 2015

Dobrý proti severáku

Autor: Daniel Glattauer
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2010
Žánr: román pro ženy
Anotace:
Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano?


Stručné nastínění obsahu

Emmi Rothnerová chce zrušit předplatné časopisu Like a nedopatřením se její žádost o zrušení dostane do mailové schránky Lea Leikeho. Leo s odpovědí neváhá a po pár dnech začíná zdánlivě nevinná mailová korespondence nabírat na obrátkách. Dokáže mailové spojení změnit životy Emmi i Lea?

„Všechny tři pro mě žijí v jiném světě, do kterého smím jenom virtuálně nahlížet, do kterého však nejsem a nebudu oprávněný reálně vejít. Už několikrát jsem řekl, že si svou Emmi Rothnerovou raději maluji v myšlenkách (respektive monitoru), než abych se za ní ve skutečnosti honil nebo po ní smutnil.“ (str. 105)

Dojmy a hodnocení

Daniel Glattauer napsal svěží a neotřelý román skládající se z časových údajů a e-mailových dopisů, které si mezi sebou hlavní protagonisté vyměňují.

Postupně se díky těmto zprávám seznamují a i když se pokusili setkat osobně, ani jeden z nich se nechce zamilovat naživo a vystavit se tak možné bolesti. Emmi je totiž vdaná paní. Jejich vztah se však postupem času skrze slova začíná vyvíjet v něco hlubšího a silnějšího.

„Ne, Emmi, vy nejste ledaskdo. Jestli někdo není ledaskdo, tak to jste vy. A už vůbec ne pro mě. Jste jako můj druhý hlas, který mě doprovází každodenním životem.“ (str. 123)

I když si hlavní hrdinové neustále povídají o svých soukromých životech a osobních věcech, přesto o sobě neví nic základního. To jim však nebrání tímto způsobem unikat od každodenní všednosti a reality.

„Před několika měsíci jste mi napsal, že povídání se mnou je pro vás něco jako „protimarléní terapie“. (Nevím samozřejmě, jestli to ještě platí, případně byste mi to mohl sdělit!) Pro mě to je zase „odpoutání od rodiny“, když vám píšu a když čtu vaše maily. Ano, je to malý ostrůvek mimo můj všední svět, ostrůvek, na kterém s vámi docela ráda pobývám, jestli vám to je takhle vhod.“ (str. 136)

Kniha se čte lehce a ačkoliv působí zdánlivě oddechovým a odpočinkovým dojmem, má na svědomí také mnoho závažnějších otázek týkajících se manželství a připoutání se k něčemu novému a vzrušujícímu. To ale může ublížit lidem z nejbližšího okolí.

Příběh o Leovi a Emmi dokáže čtenáře chytnout za srdce a donutí člověka přemýšlet o síle lásky a zamilovanosti. Konec je velmi překvapující, a proto vám rozhodně doporučuji mít ihned po ruce připravené pokračování s názvem Každá sedmá vlna. 


  

Za poskytnutí recenzní e-knihy mnohokrát děkuji palmknihy.cz
Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat