pátek 10. července 2015

Krotitel

Autor: Camilla Läckberg
Nakladatel: Motto
Rok vydání: 2015
Žánr: krimi
Anotace:
Když se narodí zlo, kolika osudů se dotkne? Nový román od královny severské detektivky

Na zasněžené silnici u lesa srazí auto polonahou, dezorientovanou dívku. Obětí nešťastné nehody je patnáctiletá Victoria, která před čtyřmi měsíci beze stopy zmizela z místní jezdecké školy. Při ohledání vychází najevo, že byla během svého uvěznění vystavena nelidskému zacházení. Patrik Hedström s kolegy z celého kraje horečně pátrají po pachateli, protože podobný osud hrozí dalším pohřešovaným dívkám. Victoria totiž nebyla unesena jako jediná, jen ji se však podařilo najít.

Erika Falcková navštěvuje ve vězení Lailu Kowalskou, která byla před třiceti lety odsouzena za vraždu násilnického manžela. Chce o ní napsat knihu, Laila však odmítá o události mluvit a Erika získává pocit, že se celá rodinná tragédie odehrála trochu jinak. Jaké hrozné tajemství Laila tak pečlivě střeží? A je možné, že tento třicet let starý případ souvisí s Victoriinou smrtí?
Stručné nastínění obsahu

Spisovatelka Erika Falcková se rozhodla zaměřit svou pozornost na vězenkyni Lailu Kowalskou, která brutálně zavraždila svého manžela Vladeka. Na tomto všem známém a zdánlivě jasném případu se Erice něco nezdá a má pocit, že tu něco nehraje. Začíná se proto ještě s větším odhodláním zabývat prozkoumáváním tohoto nelítostného a pro ni záhadného činu. Jaká tajemství měla navždy zůstat pohřbena v troskách osudného zchátralého domu? A souvisí s tím nějak vražda mladé dívky, která se stala před pár dny?

„Fotky byly jedna věc, ale když tu teď seděla s těžkým chladným řetězem v rukou, dokázala si živě představit, co policisté objevili toho březnového dne roku 1975.
Na vlastní kůži vnímala děs, který museli prožívat, když vstoupili do sklepa a našli v něm dítě připoutané řetězem ke zdi.“ (str. 42)
Dojmy a hodnocení

Krotitel je čtivé dílo z pera oceňované a talentované švédské autorky Camilly Läckberg. Předkládá čtenářům velmi pěkný příběh, který i přes svůj poměrně pomalejší rozjezd je  napínavým a propracovaným detektivním dílem se skvělým šokujícím rozuzlením.

Kniha kromě Eričiny cesty za sepsáním jejího nového díla seznamuje čtenáře s vícero dějovými liniemi, ve kterých poznáváme nejen Lailinu minulost od roku 1964, ale v centru pozornosti je také aktuální průběh vyšetřování vraždy mladé dívky Victorie. S nastíněním tohoto případu autorka totiž celý svůj příběh uvádí. Díky tomu se ocitáme uprostřed více úhlů pohledů, na kterých je příběh vystavěn. V průběhu díla se jednotlivé linky vzájemně proplétají a samotný závěr vede k perfektnímu vyústění.

„Jezdkyně přitáhla otěže tak prudce, až se konci zařízlo udidlo do tlamy. Poslechl a na místě zastavil. Ona a on jsou jedno tělo, jedna duše. To ho naučila už dávno.
Dívka ležela nehybně na zemi. Podivné oči upírala k nebi.“ (str. 8)

Příběh se tedy zaměřuje na mnoho hlavních protagonistů a jejich psychický stav. Sledujeme jejich pocity, smýšlení i rodinné vztahy, což umocňuje pocit, že postavy jsou skutečné a neexistují jen na papíře. Bohužel to samozřejmě má vliv na průběh dějové linie, která místy není kvůli tomu tak svižná a napínavá. I když samozřejmě existuje mnoho a mnoho situací, které akcí a napětím jen hýří.

Autorka mě nezklamala a naopak velmi příjemně překvapila. Dokázala skvěle vybudovat mrazivou a místy až nepříjemnou atmosféru. Celkově se s vylíčeným tématem bravurně poprala a vítězství si tedy rozhodně zaslouží. Ne nadarmo je nazývána „královnou severské detektivky.“ Já se už kvůli samotnému jejímu stylu psaní s radostí poohlédnu i po jejích dalších detektivních příbězích a vám Krotitele jen doporučuji.
  


  Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Motto.


Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat