čtvrtek 9. července 2015

Mise zapomnění

Autor: María  Dueñasová
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2015
Žánr: román
 
 
 

Anotace:
Profesorka Blanca Pereaová se v hluboké citové krizi po rozvodu rozhodne přijmout nabídku stipendijního pobytu na malé univerzitě ve fiktivním městečku Santa Cecilia v Kalifornii. Nový život v kampusu a její práce, katalogizace díla zemřelého hispanisty Andrése Fontany, jsou nakonec mnohem zajímavější a podnětnější, než čekala. Seznamuje se s Danielem Carterem, přitažlivým americkým kolegou, a postupně proniká do spletité sítě milostných vztahů, intrik a skrytých tajemství, která neměla vyjít na světlo.

V románu se prolínají a nakonec protnou osudy všech tří protagonistů, rozprostřené v prostoru i čase, mezi Španělskem a Spojenými státy, mezi přítomností a minulostí, od pátrání po zapomenutých františkánských misiích v Kalifornii přes osudy španělských republikánských intelektuálů, kteří odešli do exilu po občanské válce, až po nadčasové hledání lásky, druhých šancí a usmíření.
 


 
Stručné nastínění obsahu
 
Blanca Pereová potřebuje v životě změnu a načerpat nové síly. Vše se totiž změnilo poté, co ji před dvěma měsíci opustil její manžel kvůli o patnáct let mladší advokátce a navíc se nyní dozvěděla, že bude otcem dalšího dítěte, které s ní vytrvale odmítal zplodit. Blanca nemá už dostatek sil věnovat se dále akademickým povinnostem a zůstávat v kolejích dosavadního života. Proto co nejrychleji odjíždí pracovat do zapadlého městečka Santa Cecilia v Kalifornii. Jejím pracovní náplní je roztřídit dokumenty po zesnulém profesorovi tamější fakulty. Co vše její nové zaměstnání odhalí?
 
„O svých pracovních povinnostech jsem stále nic bližšího nevěděla: překotný odjezd mi nedovolil v klidu si zjistit podrobnější informace. Ale příliš mě to netrápilo, však na to bude dost času. V každém případě jsem tušila, že to nebude nijak podnětná ani intelektuálně náročná práce, ale momentálně mi stačilo, že se mi díky ní podařilo uniknout z dosavadního života tak rychle, jako když duše prchá před ďáblem.“ (str. 16)
 
 
 
 
 
Dojmy a hodnocení
 
Mise zapomnění je další knihou od španělské autorky Maríe  Dueñasové. Její předchozí kniha Čas mezi šitím byla velmi vydařeným románem a toto dílo přislibuje zajímavým dějem s nádechem exotičnosti a lidskými osudy.
 
Autorka opravdu svým čtenářům předkládá neobyčejný příběh o vyrovnávání se se stárnutím, s novou a další etapou života a poukazuje na důležitost přizpůsobit se změnám a novému životnímu prostředí. Hlavní protagonistka hledá nejen nové já, ale především cestu ke spokojenosti, která jí vlije energii do žil a přiměje ji zapomenout na svá trápení.
 
„Když té noci Alberto odešel, odnesl si s sebou něco víc než jen kufr s letním oblečením Odešla s ním i moje sebedůvěra a moje naivní přesvědčení, že život je něco, co má jasný směr, co postupuje po předem vytyčené trase, co stojí na pevných a solidních základech. Když za sebou zavřel dveře, nenechal po sobě jen ženu s rozervaným srdcem; zůstala tam osoba změněná navždy: bytost, která si myslela, že je silná, ale která se proměnila v někoho zranitelného a nedůvěřivého vůči zbytku světa.“ (str. 60)
 
V centru pozornosti není jen cesta životem zrazené Blancy, ale po jistou dobu se autorka věnuje popisování života zesnulého profesora od jeho raného dětství či další postavy, která se v knize vyskytuje. Musím říci, že popisování života jiných postav mi přišlo vskutku zajímavé a rozhodně se tím celý příběh oživil.
 
I když je tento mnohovrstevný román zdařilý, je také velmi rozsáhlý a ne tak čtivý, jak jsem si od této knihy slibovala. Příběh totiž oplývá mnoha popisy a detaily, které jsou mnohdy spíše přebytečné a zdržující. Autorka nic nenechala náhodě a popsala nám nejen veškeré myšlenky hlavní hrdinky, což bylo jistě užitečné a vhodné, ale naopak také zachytila všechny okolnosti daných situací a informace o jejich průběhu. Tato skutečnost dle mého názoru byla spíše zbytečná a často únavná. Právě z tohoto důvodu se mi kniha bohužel nezdála tak svižná a strhující, jak by mohla díky zajímavému tématu a prostředí být.
 
Ačkoliv je kniha pěkným dílem, které ocení spíše čtenářky s mnoha životními zkušenostmi, Mise zapomnění nebyla mým šálkem kávy. Přesto oceňuji autorčinu píli při tvoření svého díla a schopnost realisticky zachycovat nejen své hlavní postavy, ale také veškeré problematiky vyskytující se v lidských životech. Proto si ode mě Mise zapomnění získala velmi pěkné hodnocení.

 

Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví KNIHCETRUM.cz
Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat