pondělí 13. července 2015

Mysterium Tremendum

Autor: Sebastian Rainer
Nakladatelství: Panteon
Rok vydání: 2015
Žánr: thrillerAnotace:
Absolutní odhalení nejtemnějších koutů lidské duše.
Inspirace a posedlost Tizianovým obrazem Apollón a Marsyás.
Neuvěřitelný přerod muže v bytost posedlou svým dílem.
Emoční zážitek z tajemství zvaného mysterium tremendum.
Rázný a hrůzný počin životem zkoušeného muže.

Příběh se odehrává v 70. letech v Beskydech. Mladý výtvarník způsobí autonehodu, která ničivě dopadá na obyvatele vesnice i umělcovu psychiku.
Román zaujme fanoušky filmů Davida Lynche a románů Stephena Kinga. Z české tradice navazuje na Ladislava Klímu či Gustava Meyrinka. Zjevná inspirace vychází i z textů kapely The Plastic People of the Universe.Stručné nastínění obsahu

Erik s Vincentem netušili, že jeden jediný okamžik po cestě v noci domů jim změní jejich životy navždy. Erik v poslední vteřině před sebou v mlze spatřil dvojici lidí, z nichž jeden ležel na zemi. Bohužel ani rychlé strhnutí volantu nezabránilo náhlé smrti a zapříčinilo tragédii rozvíjející se neuvěřitelnou rychlostí.

„Rychle se vrátil do auta. Seděl a snažil se bojovat. Marně. Vždycky si myslel, že je odolnější, ale to platilo v jeho světě. Tady prohrával. A to jen proto, že ještě nebyl schopen vidět souvislosti. Čekaly ho události, které si teď ještě neuměl ani představit.“ (str. 20)
Dojmy a hodnocení

O tom, že Mysterium Tremendum nebude žádné obyčejné dílo, svědčí nejen velmi povedená obálka, propracování celé knihy i naprosto zajímavá a nevšední anotace, ale především samotná první úvodní věta začínajícího příběhu. Právě ta už v sobě nese napětí a nechá nás  čtenáře, abychom jim zhltli jako malinu a neskončili se čtením, dokud se od autora nedozvíme vše.

Celý příběh je protkán pochmurností, zoufalstvím a záhadností. Téma smrti zde není ničím neobyčejným, stejně tak jako touha po pomstě a odplatě. Hlavní protagonista se vyrovnává s pocitem viny a zároveň díky tomuto osudnému okamžiku a během zpytování svědomí, odhaluje své vlastní nitro a smysl svého života. Poznává, čeho chce v životě dosáhnout a jaká síla se v něm ukrývá.

Mysterium Temencům je dílo, ve kterém si autor pohrává nejen s psychikou svých hlavních postav, ale především čtenářů. Sebastian Rainer se během příběhu často vrací do minulosti a objasňuje nám životy a zážitky protagonistů. V průběhu celého díla se tedy střídají a prolínají dvě časové roviny, minulost se současností, což činí celý příběh ještě více zvláštnějším i zajímavějším a velmi často se díky tomu ocitáme ve víru nečekaných událostí.

Spisovatel nás seznamuje také s uměním a jeho významem. Hlavní protagonista a umělec Erik totiž zaměřuje svou pozornost na jedno konkrétní umělecké dílo, které spatřil již v dětství a měl pocit, že k němu promlouvá a snaží se mu tím něco sdělit. Sebastian Rainer nám objasňuje principy k utvoření tohoto obrazu a předkládá nám jeho příběh odehrávající se na plátně. To vše celé dílo okořeňuje a vyvolává ve čtenářích touhu zjistit, jak vše do sebe zapadne.

„V tom obrazu je kus nás. Je v něm mytologie stará několik stovek let. Zápis o lidstvu. O stanovenejch pravidlech. Drama okamžiku, stahování zaživa z kůže. Nemluvě o formě, jakou je obraz vytvořeném, a o tom, co stojí v jeho pozadí. Poselství věčnýho života.“ (str. 191)

Autor díky svému stylu psaní a spisovatelskému talentu dokáže podnítit nejen čtenářovu zvědavost, ale především rozvíjet představivost, jakým směrem by se tento příběh mohl ubírat a hlavně, co ještě vyplave na povrch. Téměř každou kapitolu uzavírá výstižně, ale zároveň velmi tajemně a nutí nás pokračovat v četbě, i kdybychom nechtěli. Právě to ze Sebastiana Rainera činí kvalitního spisovatele.

„Spolu zapálili Elišce svíčky a rozjeli se do ateliéru. Vincent dumal o tom, že je zase o něco odolnější, ale co ho čekalo, bylo zvrácenější a odpornější, než by si byl pomyslel.“ (str. 193)

Mysterium Tremendum vám tedy rozhodně doporučuji. Nedá se k ničemu přirovnat, protože svou jedinečností vás nechá hltat jednu stránku za druhou a po dočtení už nebudete věřit ani svým vlastním očím.Za poskytnutý recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Panteon.

Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat