úterý 7. července 2015

Rozbití andělé

Autor: Graham Masterton
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2015
Žánr: krimi
Anotace:
Hradba mlčení skrývá tajemství, jemuž se nechce věřit.
Jednoho chladného jarního rána zahlédnou dva rybáři v řece Blackwater nedaleko Corku cosi, co připomíná černý pytel s odpadky. Ukáže se, že ve skutečnosti jde o mrtvolu otce Heaneyho, bývalého učitele hudby na místní chlapecké škole. Má svázané ruce i nohy a na krku stopy po škrcení. A co hůř — je vykastrovaný.
Případ hluboce zasáhne místní věřící a komisařka Katie Maguirová se ocitne pod velkým tlakem, aby co nejrychleji dopadla pachatele. Pak je ale nalezen další zavražděný kněz…
Katie získá důkazy, že v Sirotčinci svatého Josefa došlo ke zločinnému spiknutí. Ví však, že zajde-li ve vyšetřování příliš daleko, přivolá na sebe hněv katolické diecéze. Jestliže chce chytit vraha dřív, než znovu udeří, bude se muset postavit vysokým církevním představitelům a prolomit hradbu mlčení, za níž se po dlouhá desetiletí skrývá strašlivé tajemství.
Stručné nastínění obsahu

Komisařka Katie Maguirová je přivolána k novému a velmi zvláštnímu případu. Jedná se o velmi neobvyklou vraždu, při níž přišel o život jeden z knězů, na kterého bylo totiž shodou okolností podáno několik trestních oznámení za obtěžování svých studentů. Jednalo se snad o pomstu některého z chlapců? Tento případ je ještě zvláštnější tím, že církev zdánlivě souhlasí s možnou pomstou, ale zároveň se je samotný biskup snaží odlákat naprosto jiným směrem. Co se bojí, že vyjde na světlo? A co teprve, když se objeví tělo dalšího zavražděného kněze a výhružky určené samotné komisařce?

„Takže nepochybujete, že zabije dalšího kněze?“
„Jsem si tím absolutně jistá. Úplně to cítím. Nalijme si čistého vína – jenom tady v Corku se kvůli podezření ze zneužívání dětí vyšetřovalo dvanáct duchovních. Taky se můžeme dostat do bodu, kdy už tenhle případ nebudeme označovat za sériovou vraždu, ale za masakr.“ (str. 238)
Dojmy a hodnocení

Rozbití andělé jsou další knihou z pera britského autora Grahama Mastertona. Kniha volně navazuje na první díl série o komisařce Katie Maguirová s názvem Bílé kosti. Jedná se o skvělou detektivku z irského prostředí, která nás zavádí do problematiky církve.

Příběh je vystavěn na několika dějových linií. Vyšetřování se střídá s dalšími činy spáchanými na jiných mužích. Tyto kruté činy jsou v knize popsány naprosto syrově a bez jakýchkoli příkras. Kroky vraha nám autor předkládá poměrně záhadnější formou a to jen tak, abychom si dokázali udělat alespoň přibližnou představu o jeho životě a povaze.

„Jsem úplně jako cípal, pouze v lidské podobě. Krmím se nejrůznější špínou a zbytky, jen s tou výjimkou, že moje potrava plave v kostelích, školách a seminářích – všude tam, kde svatouškovská prasata jako vy znečišťují vody dětské nevinnosti.“ (str. 101)

Rozbití andělé je velmi čtivé dílo s neobyčejně zajímavým námětem, ve kterém nejsou téměř žádná hluchá místa. Když právě nesledujeme vyšetřování nebo další kroky vraha, spolu s Katie se zaobíráme jejím osobním životem a problematikou s láskou. Hlavní protagonistka je svérázná a příjemná mladá žena a musím říci, že jsem si ji oblíbila od prvního setkání skrze řádky.

„Měly bychom se spíš modlit, aby k žádnému ,příště‘ nedošlo.“
„Na to bych nespoléhala,“ poznamenala Katie. „Mám takový pocit, že se ten šílenec teprve rozehřívá.“ (str. 189)

I když jsem si chvílemi myslela, že se děj zdá být předvídatelný, autor mě hned po pár stránkách vyvedl z mých představ a překvapil mě další nečekanou a ještě více šokující událostí. Se svými postavami totiž neměl vůbec žádné slitování.

Napětí prostupující celou knihou mě naprosto pohltilo a nemohla jsem se od Rozbitých andělů odtrhnout. S radostí přiznávám, že toto dílo mě opravdu dokázalo ochladit i v těchto parných dnech a vřele vám tento netradiční detektivní příběh doporučuji.  Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz
Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat