pondělí 20. července 2015

Splynutí

Autor: Julianna Baggott
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2015
Žánr: sci-fi, fantasyAnotace:
V druhé knize sledujeme další osudy Partridge a Pressie, kterým se spolu s jejich přáteli podařilo uniknout ze spárů Speciálních jednotek. Dobře ale vědí, že ještě nemají vyhráno. Jejich protivník sice utrpěl pár šrámů, ale jeho síla a odhodlání zůstaly nezlomené. Pokud jej mají porazit, bude je to něco stát.

Na scénu přichází tajemná dívka, která přináší vzkaz z Dómu: „Vraťte nám našeho syna, jinak zabijeme rukojmí.“ A první mrtví jasně dokazují, že jsou tato slova míněna zcela vážně. Partridge dobře ví, že to on je tím synem, jehož žádají zpět, ale také je mu jasné, že víc než o něj jim jde o obsah zkumavek, které dostal od své matky. Ty totiž skrývají důležitou složku léku na nemoc, na niž pomalu umírá jeho otec i další obyvatelé Dómu.

Aby ochránil nevinné, rozhodne se uposlechnout, i když se svým návratem vystavuje smrtelnému nebezpečí. To ale koneckonců hrozí i venku, protože Dóm má své cíle, a těch se jen tak nevzdá…Stručné nastínění obsahu

Partridge, Lyda, Pressia, Bradwell a El Capitan obdrželi nové poselství. Buď se Partridge ihned vrátí do Dómu nebo budou jejich rukojmí postupně přicházet o život. Tato odvážná skupinka mladých lidí má však ve svých úmyslech jasno. Jedinou cestou za záchranou je svrhnout Dóm, odstranit Partridgeova otce a převzít za něj vládu. Nepřátelé však číhají za každým koutem a jejich největším nepřítelem je samotný čas a tolik hrozící Dóm. Podaří se jim pokračovat v cestě, kterou už mnozí stateční před nimi započali a zničit nebezpečí ohrožující životy všech?

„Pokud se nám podaří svrhnout Dóm, zachrání to spousty životů,“ namítl Bradwell. „Copak to nechápete“? (str. 118)
Dojmy a hodnocení

Americká autorka Julianna Baggott vytvořila dystopickou sérii, do které zahrnula prvky žánru fantasy i sci-fi. Vytvořila naprosto nový a originální svět, kteří její čtenáři mohli poznat už skrze řádky prvního dílu s názvem Čistý. Jeho pokračování nesoucí název Splynutí umožní čtenářům doprovázet hlavní postavy na jejich další cestě za záchranou nevinných životů a svržení Dómu. 

Splynutí je, jak už jsem výše zmiňovala, pokračováním knihy Čistý a aktuálně probíhající děj přesně navazuje na konec této knihy. Přestože mě konec prvního dílu opravdu bavil, jeho pokračování mi po nějakou dobu přišlo spíše nudné, nezajímavé a až příliš detailní. Kniha je rozdělena na tři části a ačkoliv mě tedy většina první části nebavila tak, jak jsem očekávala, další dvě části celkové hodnocení knihy velmi vylepšily a celkově tedy vznikl kvalitní celek, který čtenáři jistě ocení.

Splynutí je jedinečné dílo a svým vytvořeným světem se stává pro mnoho čtenářů atraktivním a poutavým knižním zpracováním. Autorka vsadila na akční scény, napětí a všude číhající nebezpečí. Díky tomu nás dokáže vtáhnout do děje a sledovat kroky hlavních protagonistů. Každému z nich jsou totiž věnovány určité kapitoly. Je nám tedy umožněno sledovat jejich pocity, starosti a především situace ohrožující jejich životy. 

„Víčka měla těžká - příliš těžká, než aby je dokázala udržet otevřená. A když je zavřela, věděla, že neusíná. Umírala, protože viděla mezi stromy problikávat světelné paprsky. Přízračné dívky se teď proměnily v anděly... Slyšela jejich hlasy, které k ní doléhaly, jako by je přinášel sníh.“ (str. 177)

Mezi scénami plnými napětí a nebezpečím, autorka věnovala určitý prostor lásce a jejímu prožívání. Postavy tedy nepůsobí jen jako stroje toužící po záchraně už tak nenávratně zničeného světa, ale naopak jako lidské bytosti se vším, co k tomu patří. Vyvíjející vztahy v knize dokáží uvolnit napětí, které na čtenáře padá na každé stránce a přiměje ho doufat v dobrý konec. 

„Splynuli spolu - přesně tohle ji teď napadlo. Oba jsou Čistí, a přitom splynutí. V tom okamžiku ho milovala. Všechno to bylo tak hřejivé a vlhké a fascinující a nové, že nechtěla, aby to skončilo. „Nepřestávej,“ zašeptala.“ (str. 139)

Celkově mi tedy nezbývá nic jiného než Splynutí vřele doporučit, protože představivost autorky vás naprosto nadchne a rádi se ponoříte do jejího kvalitně vytvořeného světa. 

 
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Jota.

Knihu si můžete koupit zde


Žádné komentáře:

Okomentovat