neděle 2. srpna 2015

Dívka, která se třpytila

Autor: Lauren Beukes
Nakladatel: Jota
Rok vydání: 2015
Žánr: thrillerAnotace:
Harper získá v roce 1931 klíč od domu, který mu umožní cestovat časem. Nachází zde pokoj plný trofejí z vražd, které jednou spáchá – protože už je vlastně spáchal. Putuje časem od světové hospodářské krize třicátých let minulého století až po léta devadesátá a pronásleduje „zářící dívky“, mladé inteligentní a nadějné ženy „s potenciálem“. Pod dohledem je má od jejich dětství a zabíjí je až jako dospělé ženy. Vyprávění klouže dekádami tam a zpět. Vrah vedle těl zanechává obyčejné, ale přece zvláštní předměty a jiné trofeje si zase odnáší.

Kirby měla to štěstí, že Harperovo napadení přežila. Ví, že kromě toho, že se jedná o násilníka a psychopata, je na útočníkovi ještě něco zvláštního. Začne hledat další dívky, které však tolik štěstí neměly a podobná napadení nepřežily. S pomocí novinových výstřižků a rodin obětí pátrá po spojitostech s útočníkem a po jeho totožnosti. Jediného spojence nachází v novináři Danu Velasquezovi, který se jejím případem před léty zabýval. Kirby k němu přichází do redakce na stáž a jejich původně pracovní vztah se postupně začíná měnit v cosi osobnějšího.

Důkaz – Dům a jeho tajemství –, který Kirby nachází, se zdá neuvěřitelný. Ale pro dívku, která přežila vlastní smrt, není nic nemožné. Situace se mění v neprospěch Harpera, protože teď začne ona pronásledovat jeho. Tak dlouho dokud celou věc nedovede až do konce.  
Stručné nastínění obsahu

Harper dokáže díky místu, které našel, cestovat časem. Záhadný dům, do kterého si našel cestu v roce 1931 mu umožňuje vyhlížet si a navštěvovat své „zářící“ dívky v různých časových rovinách. Jeho oběti jsou plné života, optimismu, radosti a energie. To vše působí na Harpera okouzlujícím zářivým dojmem, kterému nedokáže odolat a jeho oběti nemají na přežití šanci. Jedinou výjimkou je  Kirby, která napadení tohoto zvláštního muže přežila a která se zaměřuje na jeden jediný cíl – vypátrat Harpera a veškeré zlo, které způsobuje, ukončit.

„Donesu ti místo toho něco jiného.“
Donese, ale až v roce 1993, kdy z ní bude zkušená sociální pracovnice chicagského úřadu pro sociální bydlení. Bude jeho druhá oběť. A dárek, který jí přinese, policie nenajde. A ani si nevšimne, že z její kabelky vzal baseballovou kartičku.“ (str. 55)
Dojmy a hodnocení

Dívka, která se třpytila je z pera talentované spisovatelky Lauren Beukes. Autorka vytvořila jedinečné dílo, které vás okouzlí svým neobvyklým tématem s velikým potenciálem. Vrah cestující v čase a hledající své oběti vás na čtení rozhodně navnadí a pokud vás kniha zaujme i svým zpracováním, máte vyhráno.

Celé dílo je napsáno v několika různých časových rovinách a z pohledu vícero hlavních postav. Hlavní protagonista se pohybuje časem do minulosti i budoucnosti. Každé období autorka čtenářům přiblížila a poukázala na danou situaci a problematiku tehdejší doby. Musím také vyzdvihnout, že spisovatelka čtenářům pospala i různé rodinné vztahy mezi oběťmi a jejich rodiči. Díky tomu působí každá postava skutečným dojmem.

Lauren Beukes stvořila kvalitní dílo, kde proplétající se časová období vytváří dokonalý celek okořeněný dobrodružstvím, záhadností, tajemstvím a především neobvyklým hlavním hrdinou. Harper je velice zvláštní člověk, kterého máme tu čest skrze řádky poznat a seznamovat se s jeho charakterem. Své oběti si totiž Harper vybírá v jejich raném věku nebo mládí a v dospělosti jejich život ukončí. Jeho postava působí záhadně a rozhodně mu budete chtít nahlédnout do jeho smýšlení. O to se právě také snaží cílevědomá a optimistická Kirby, která díky Harperovi téměř přišla o život a jejíž současné vyšetřování je neméně zajímavé.

„Harper nikdy v životě neomezoval svůj apetýt na jeden určitý druh žen. Někteří muži mají raději dívky s vosím pasem nebo zrzavými vlasy nebo pořádným zadkem, za který se dá hezky chytnout, ale Harper vždycky bral, co bylo, kdykoli to šlo, a většinou za to musel platit. Dům má vyšší nároky. Chce potenciál – chce v jejich očích vidět žár a pak ho utne. Harper ví, jak na to. Bude si muset koupit nůž. Ostrý jako bajonet.“ (str. 54)

Kniha se mi nečetla úplně snadno a to už z výše zmíněného střídání úhlů pohledů a časových rovin. I přesto mě toto dílo svým neobvyklým příběhem okouzlilo a má čtenářům rozhodně co nabídnout. Nezbývá mi proto nic jiného, než vám Dívku, která se třpytila doporučit. Jsem si jistá, že až se do knihy začtete a začnete se v ději orientovat, pochopíte, že autorka měla vše skvěle promyšlené.   


Za poskytnutou recenzní e-knihu mnohokrát děkuji palmknihy.cz

E-knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat