pondělí 24. srpna 2015

Malinkatý kretén

Autor: Zdena Frýbová
Nakladatel: Šulc-Švarc
Rok vydání: 2015
Žánr: humoristický román


Anotace:
Humoristický román, v němž dva skotští teriéři Andrýsek a Ronánek přesvědčují dámu středního věku, že i po rozvodu může být život báječný a vzrušující. Vypravěčka románu Ela hned v úvodu knihy šokuje svého manžela, když jeho návrh na rozvod přijme s bohorovným klidem a okamžitě si začne plánovat život podle svého. Nečekané maléry, průšvihy a katastrofy, které život přináší, se líbí především Ronánkovi, který si díky své imunitě vůči jakékoliv výchově vysloužil přezdívku Malinkatý kretén. Jeho reakce na různé rodinné a společenské události jsou tak svérázné, že se často poštěká nejen se svým bráchou Andrýskem, ale i s Elou. Nejpůsobivější nadsázka celého románu tkví v tom, že se Ela umí se svými psy sice dohovořit, to však neznamená, že se s nimi shodne. Rozmanité příhody této trojice i dalších postav spojuje typický vypravěčský humor Zdeny Frýbové, který si již tolikrát získal srdce čtenářů.


Stručné nastínění obsahu

Ela, majitelka dvou psů Andrýska a Ronánka, podstupuje v životě nejednu těžkou životní zkoušku. Vyrovnávání se s nečekanou rodinnou situací jí však nedělá problém, o to horší je však domluva se dvěma psy, kteří si rádi dělají, co se jim zachce. Ela má tak o zábavu postaráno a má v plánu začít si svůj život plánovat a užívat jen a jen podle sebe. Budou však Andrýsek a Ronánek natolik poslušní, aby plány jejich paničce nezkazili?

„Ronánek se totiž právě nacházel ve vývojové fázi vzdoru, která se u dítěte projevuje tím, že při každém protivenství sebou mrskne na zem, kope a ječí, štěně zase okolo sebe vztekle rafe. Ronánek měl zatím sice zoubky maličké, zato jak jehličky, a po rukou nám zlostně rafal, kdykoli ho někdo popadl, aby mu zabránil v destruktivní a agresivní činnosti, jimž se věnoval přímo náruživě. Do nohou nás zas rafal v milé dovádivosti. A tak jsme hráli všemi barvami genciánu, jodu a náplastí, jimiž jsme si ošetřovali drobné ranky.“ (str. 53)Dojmy a hodnocení

Malinkatý kretén je jednou z knih o domácích mazlíčcích, konkrétně psech, z pera úspěšné české autorky Zdeny Frýbové. Autorka je známá právě díky těmto svým humoristickým románům, mezi kterými můžete najít také všem dobře známého Robina. Malinkatý kretén vyšel poprvé již v roce 1993 a od té doby se těší nemalému zájmu čtenářů.

Příběh je psán ich-formě. Můžeme tedy nahlédnout do hrdinčina života skrze její myšlenky, zážitky a zkušenosti a protože jsou součástí příběhu i mezilidské vztahy, působí hlavní protagonisté naprosto reálně a věrohodně. Chtěla bych vyzdvihnout především autorčin svižný styl, který po nějakou dobu zabaví mnoho a mnoho čtenářů a zaručuji vám, že o radost a smích nebudete mít nouzi.

„Jednou z nejmilejších Ronánkových zábav bylo najíždět na Andrýska ze všech stran jak stíhačka či sršeň a zavěšovat se mu na chlupy.“ (str. 47)

Malinkatý kretén, nebo-li Ronánek, je svérázný psí hrdina, kterému je věnována pozornost během celé dějové linie a nese si v příběhu od své paničky přezdívku mimi. Tento skotský teriér je výborným společníkem, ale i vypočítavým členem domácnosti, který si rád dělá věci po svém a svoji paničku nejednou potrápí. Jeho trampoty vás jistě překvapí i pobaví a zaručuji vám, že na oddych nebudete mít čas ani chuť. Autorka si u mě získala plusové body tím, že svého Ronánka nechala ke svým čtenářům chvílemi také promlouvat.

„Mimi, přeskočilo ti? Okamžitě přestaň!“
„Chtěl fem fi fkovat moji koft pod deku a vona mi fpadla mezi kufvy,“ sdělil mi Rony a dál zběsile ryl pod shrnutou pokrývkou.
„Ronánku, když sis chtěl schovat kost pod deku, tak je úplně jedno, že ji teď máš schovanou mezi kufry. Potom ji najdeme,“ přesvědčovala jsem ho.
„Neci ji potom, ci ji teď,“ hrabal Rony dál jako zjednaný.
Posvítila jsem si na něho baterkou a zjistila, že drápe po mém krásném kufru z francouzské cestovní soupravy.“ (str. 202)

Pokud máte rádi humoristické romány ze života spojené s příhodami s domácími mazlíčky, autorčina kniha Malinkatý kretén je pro vás jako stvořená a já vám ji vřele doporučuji.


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Šulc-Švarc.

Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat