čtvrtek 20. srpna 2015

Nefertiti: Sluneční stín

Autor: Christian Jacq
Nakladatel: Metafora
Rok vydání: 2015
Žánr: historický románAnotace:
Je to více než tři tisíce let... a její příběh nepřestává fascinovat. Neuvěřitelný osud nejkrásnější egyptské královny.

Nefertiti. Legendární královna, jejíž krása díky známé barevné bustě překonala věky. Kdo vlastně byla tato výjimečná žena? Dochované písemnosti a archeologické nálezy napovědí mnohé, ale dokáže vědec nahlédnout přes propast času až do lidských srdcí? Poodhalit tajemství dávných vášní? Každý určitě ne, ale egyptolog Christian Jacq je současně romanopiscem, takže čtenáře čeká neobyčejný příběh.

Intriky, nebezpečí, zrádci i spojenci, láska a ohromná vize, která předběhla svou dobu natolik, že musela skončit neúspěchem. Legenda o králi, který si svou vyvolenou našel podle střevíčku, která přetrvala až do moderních pohádek. To všechno v knize najdete.

Přijměte tedy pozvání do Achetatonu, Slunečního města, do jeho chrámů, paláců a zahrad... a nechte se okouzlit milostným příběhem Achnatona a Nefertiiti, dvojice, jejíž mystické vášnivé spojení změnilo chod dějin.Stručné nastínění obsahu

Život nejznámější egyptské královny Nefertiti, známé po celém světě, skrývá nejedno tajemství. Milostný příběh kontroverzního krále Achnatona a Nefertiti totiž ovlivňuje celé dějiny Egypta před více než třemi tisíci lety. Dochované písemnosti ukazují lásku, intriky i nebezpečí skrývající se v paláci a zahradách Achetatonu, které vzniklo z vize krále Achnatona.

„Od této chvíle se budeš jmenovat Nefertiti,“ oznámil princ silným hlasem. „Zítra tě očekávám v paláci Malgata, kde společně poobědváme.“
Otočil se a v doprovodu sluhy opustil Ajovo sídlo.
Nefertiti… Jméno, jež značí „Kráska, která přichází“, převtělení Hathor, bohyně lásky a hvězdného nebe.“ (str. 27)Dojmy a hodnocení

Nefertiti je příběhem egyptské královny a zavádí nás do doby starověkého Egypta za vlády jejího manžela krále Achnatona. Egyptolog Christian Jacq nás skrze řádky přenáší do dávné doby a odhaluje nám veškerá tajemství související s jejím životem.

Christian Jacq zobrazuje politickou situaci a mocenský boj o trůn. Kromě života Nefertiti a již zmíněného krále Achnatona nám přibližuje jejich rodinný život, situaci v paláci, život jejich dcer a také životní osudy ostatních hrdinů patřících do celého příběhu.

„Tenhle proklatý pár se opovážil sesadit Amonova velekněze a převrátit všechno naruby?“ 
(str. 101)

Autor pojal celý příběh velmi detailně a během čtení bylo zřetelné, že si během svého výzkumu život tehdejších panovníků a tamější doby pečlivě prostudoval. Díky jeho představivosti převádí své poznatky do románu, který bude pro mnohé milovníky starověkého jistě kvalitním obohacením. Nelze opomenout zdařilé grafické zpracování a úpravu knihy, které celý příběh ještě více dokresluje tou správnou atmosférou.

„Omámeně následoval královnu a hleděl na výjevy na stěnách, která mu vehnaly slzy do očí. Král s královnou, obklopení slunečními paprsky, mu byli vždycky nablízku.“ (str. 91)

Ačkoliv jsem se na knihu velmi těšila, nemohla jsem se do ní poměrně delší dobu začíst a jistým způsobem pro mě byla zklamáním. Očekávala jsem bohatý román z tehdejší doby, ale autor pojal celou knihu spíše popisným způsobem. Přesto nadšencům dávných egyptských panovníků tuto knihu vřele doporučuji. Určitě to bude jejich šálek kávy.

  
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Metafora.

Knihu si můžete koupit zde.

1 komentář:

  1. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

    Kolektivní rozum - Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60% větší pravděpodobnost výhry

    227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

    OdpovědětVymazat