úterý 25. srpna 2015

Nepoučitelná

Autor: Leah Raeder
Nakladatel: Beta
Rok vydání: 2015
Žánr: erotický román
Anotace:
Osmnáctiletá Maise pochází z neúplné a nefunkční rodiny a musí řešit spoustu problémů. Není tedy divu, že si připadá vyzrálejší než její vrstevníci a táhne ji to do světa dospělých. Do jednoho ze starších mužů, v jejichž náruči hledá o prázdninách rozptýlení, se nečekaně zamiluje a ocitá se na bláznivé horské dráze touhy a nebezpečí. Evan je totiž její učitel na střední… Láká je oba jen zakázané ovoce, nebo se mezi nimi rodí opravdová láska? A dá se to vůbec poznat, když se řítíte do neznáma volným pádem?Stručné nastínění obsahu

Mladá dospívající dívka Maise je pověstná svým užíváním si života, ale tentokrát chce, aby bylo vše jinak. Má před sebou poslední rok střední školy a chce jej začít jako zodpovědná a dospělá osoba. Do už tak komplikovaného života se jí však na jedné pouťové atrakci připlete okouzlující Evan, kterého nestačí přestat obdivovat. Její život se obrací úplně jiným směrem, než po kterém toužila a o to horší je skutečnost, že Evan se ukáže na první hodině jejího oblíbeného předmětu ve škole v roli učitele. Jak se jejich situace vyvine, když je to k sobě neustále přitahuje?

„Jsi nebezpečná holka,“ řekl na to ON něžně.
Rukama jsem napodobila bouchačku a sfoukla jsem imaginární dým.“ (str. 15)
Dojmy a hodnocení

Americká spisovatelka a vášnivá čtenářka Leah Raeder se představuje čtenářům svou prvotinou s názvem Nepoučitelná. Autorka vsadila na erotický román a jestli se jí její volba osvědčila, na to se pojďte podívat se mnou.

Celý příběh je napsán v ich-formě a rozhodně vám můžu říct, že to celému dílu dodává nejen na čtivosti, ale příběh tak působí skutečně a uvěřitelně. Hlavní protagonistka Maise promlouvá ke čtenářům, což bude pro některé z nich jistě příjemným zpestřením.

Hlavní protagonistka je mladá dívka, která je na svůj věk velmi protřelá, cynická, sarkastická a až příliš kritická. Vše vidí bez růžových brýlí, jak tomu bývá u jiných dospívajících v jejím věku a její slovník je přímo provokativní. Kvůli tomu, že Maise vyrůstala bez otce, má slabost pro starší muže. Vynahrazuje si u nich pocit, že o ni někdo chce pečovat a projevuje o ni nemalý zájem. Zároveň je v příběhu vykreslen její vztah k matce, která je závislá na drogách a Maise je rozhodnuta, že se jí nechce nikdy v ničem podobat. Lze tedy říci, že hlavní hrdinka knihy Nepoučitelná neměla vůbec jednoduché dětství a někdy není divu, že její chování je takto provokativní a občas až šokující.

„Jo, zaplítám se se staršíma chlapama. A pak je opouštím dřív, než stihnou oni opustit mě.
Děkuju za tuhle fobii z loučení, tati. Fakt ti srdečně – vlastně zkurveně – děkuju!
Než jsem dojela na asfaltovou silnici, měla jsem v očích slzy. Ale to bylo jenom kvůli větru. Fakt že jo.“ (str. 26)

Dějová linie je svižná, zajímavá a protože se jedná o erotický román, je nabitá erotickými scénami a myšlenkami. Mohu však říci, že čtenáři zde najdou i pár humorných momentů, které celý příběh alespoň na pár okamžiků odlehčí.

Nepoučitelná je neobvyklou a provokativní knihou nejen po dějové stránce, ale především díky myšlenkám ukrývajících se za ní. Příběh pobízí k zamyšlení se nad mezilidskými vztahy u dospívajících a mladých jedinců, kteří nepochází z příliš vybraných poměrů a jejich seznamování se s láskou a novými z rodiny nepoznanými pocity.  

„Když odjížděl, vyfotila jsem si jeho vzdalující se zadní světla. Když auto úplně zmizelo, pořád jsem držela displej s tím záběrem na ulici, jako by tam ještě bylo. Co je tenhle pocit zač? Tenhle hlad, který jen narůstá, čím víc se ho snažím nasytit?
Už hrozně dávno pro něj kdosi vymyslel jméno. Ale vy už víte, jak se jmenuje, nebo snad ne?“ (str. 74)

Pokud máte chuť na čtivý román s akční dospívající hlavní protagonistkou, která si nebere servítky, Nepoučitelná je právě pro vás. Zajistí vám několik šokujících momentů a příjemně vás pobaví i překvapí.


Za poskytnutí recenzního výtisku v podobě e-knihy děkuji palmknihy.cz

E-knihu si můžete koupit zde.
Žádné komentáře:

Okomentovat