čtvrtek 13. srpna 2015

Projekt manželka

Autor: Graeme Simsion
Nakladatel: Fortuna Libri
Rok vydání: 2013
Žánr: světová literatura
Anotace:
Nevíte, jak najít dokonalou manželku? Vytvořte dotazník...
Don Tillman se chce oženit, ale stále nemůže najít tu pravou. Jeho problém má vyřešit Projekt Manželka, a tak navrhne šestnáctistránkový dotazník, který mu má pomoci najít dokonalou partnerku. Rozhodně to nemá být barmanka, kuřačka, která ještě navíc ráda pije alkohol a chodí věčně pozdě.
Ale Rosie Jarmanová je přesně taková! Taky je energická, inteligentní a krásná a i ona někoho hledá – chce poznat svého biologického otce. Při svém pátrání narazí na profesora genetiky Dona a ve vteřině mu obrátí život naruby...
Stručné nastínění obsahu

Don Tillman, profesor genetiky, celý život věnoval studiu, výzkumu a hledání své vysněné partnerky. Proces hledání pro něj nikdy nebyl atraktivní, zábavný a už vůbec ne jednoduchý. Rozhodl se proto, že své další hledání bude tím posledním a nazval jej Projekt manželka. Shodou okolností za ním jeho nejlepší přítel pošle svoji kamarádku, která se brzy stane i Donovou přítelkyní. Stráví spolu pár schůzek plných neočekávaných událostí, které jsou pro stereotypního Dona naprosto šokujícími, ale zároveň i radostnými. Rosie je totiž pro něj jedno veliké překvapení a Don se rozhodl, že s ní stráví nějaký čas, než najde tu pravou. Začnou spolu pracovat na Projektu otec, kdy  jí pomáhá najít jejího biologického otce. Netušil však, že z tohoto projektu se stává něco víc.

„Myslím to, že se zajímáš o její city. A líbí se ti být s ní?“
„Nesmírně.“ To jsem si teď uvědomil poprvé.
„A ona se baví?“
„Pravděpodobně. Ale přihlásila se do Projektu manželka.“
„Nedělej si s tím starosti,“ poradila mi Claudia. „Připadá mi dost odolná. Prostě si to užívej.“ (str. 112)
Dojmy a hodnocení

Australský spisovatel Graeme Simsion čtenářům předkládá čtivý, vtipný a zábavný příběh o netypickém hlavním hrdinovi. Profesor se zajetým stereotypem tak, aby mu běžný život zabral co nejméně času, jehož většinu se snaží využít co nejefektivněji, nejlépe studiem, výzkumem či přednášením studentům. Přesto není šťastný, protože nemá vedle sebe tu pravou partnerku, která by se stala jeho manželkou.

„Daphne na to měla snadnou odpověď: pro každého se vždycky někdo najde. Statisticky se téměř nemýlila. Bohužel šance, že zrovna já bych si takovou vhodnou osobu našel, se blížila nule. Ale způsobilo to jistý neklid v mém mozku, jako matematický probléme, o němž víme, že musí mít řešení.“ (str. 21)

Hlavní protagonista je tedy svérázný a jedinečný muž, u něhož autor poukazuje na obtíže se snahou změnit zažité rituály a stereotypy. Přesto nám dokazuje, že je to možné, ale nikdy není možné změnit svou osobnost. Buď najdeme partnera, který nás bude brát takové, jací jsme, nebo musíme hledat dál, což je právě i Donův případ.

„Když jsem po setkání s děkankou přijel domů, zjistil jsem, že moje uklízečka Eva vyplnila dotazník k Projektu manželka. Na první stránku napsala: „Done, nikdo není dokonalý.“ (str. 246)

Projekt manželka je příběh o značně náročném hledání toho nejdokonalejšího protějšku. Někdy je dobré se pořádně porozhlédnout, protože jej mnohdy máme přímo před nosem, aniž bychom o tom věděli.

Pokud máte rádi vtipné, humorné a rozhodně ne nudné oddechové příběhy, Projekt manželka bude rozhodně tou správnou volbou.

  
Za poskytnutý recenzní výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Fortuna Libri.

Knihu si můžete koupit zde.Žádné komentáře:

Okomentovat