pondělí 14. září 2015

Babička pozdravuje a omlouvá se

Autor: Fredrik Backman
Nakladatel: Host
Rok vydání: 2015
Žánr: román, humorné
Anotace:
Zábavný a napínavý příběh plný nečekaných setkání, nepravděpodobných přátelství a obrovské síly pohádek a fantazie.
Else je sedm, vlastně skoro osm. Její babičce je sedmdesát sedm, vlastně skoro sedmdesát osm. O Else dospělí říkají, že je na svůj věk vyzrálá, ale ve skutečnosti jim připadá otravná. O babičce tvrdí, že je ohromně čilá, i když tím myslí, že jim přijde bláznivá. 
Elsa je jiná než ostatní. Kromě babičky nemá žádné další kamarády, ale to jí nevadí. Babička jí totiž vypráví úžasné příběhy o kouzelné říši, kde není normální nikdo a nic a být jiný je tam největší výhodou. 
Jenže i v nejkrásnějších pohádkách se občas objeví zlý drak a do boje proti nepříteli se Elsa musí vydat úplně sama. Má doručit tajemný dopis a adresátovi vyřídit, že babička pozdravuje a omlouvá se. Netuší, že přitom drží v rukou klíč k největšímu a nejdůležitějšímu dobrodružství, které se kdy v babiččině pohádkové říši odehrálo.
Stručné nastínění obsahu

Téměř osmiletá Elsa rozhodně není typickým dítětem. Svoji odlišnost si sama uvědomuje a kromě své sedmasedmdesátileté babičky nemá žádné jiné kamarády. Vůbec ji to netrápí, protože babička je jejím nejlepším přítelem, hrdinou, vzorem a tou nejpevnější oporou. Jenže její štěstí netrvá tak dlouho a navíc musí čelit tváří tvář úplně novému a neznámému dobrodružství. To vše však musí dokázat úplně sama.

„On na dopis čeká. Nebude ho chtět, musíš mu říct, že je ode mě. Řekni, že babička pozdravuje a omlouvá se.“ (str. 42)
Dojmy a hodnocení

Švédský úspěšný spisovatel Fredrick Backman představuje svým čtenářům již druhé dílo, které sklízí nemalé úspěchy. Muže jménem Ove tentokrát vystřídala Babička pozdravuje a omlouvá se s neméně zajímavým námětem.

Příběh mě zaujal už prvními nádhernými větami, které vám představují hlavní protagonisty. Zaručuji vám, že vás na celý příběh naladí a určitě se s nimi budete chtít seznámit. Sedmiletá Elsa, milovnice Harryho Pottera a Nebelvíru a její babička, která je opravdu netypickou stařenkou, vás budou provázet celým příběhem a nebudete se s nimi nudit.

„Anebo když se v ulici objevili elegantní pánové v brejličkách, zvonili na dveře a chtěli si povídat o pánubohu a Ježíši a nebi. Babička se postavila v rozhaleném županu na balkon a začala po nich střílet z paintballové pušky. Britt-Marie se nedokázala rozhodnout, jestli je víc pobouřená střelbou, anebo tím, že babička na sobě pod županem neměla vůbec nic. Na policii ji pro jistotu nahlásila za obojí.
V takových případech lidé říkají, že je babička na svůj věk čilá. I tak se to dá říct.“ (str. 10)

Autor čtenářům představuje pohádkový svět, kam Elsa s babičkou unikají od reality, která jim moc nevyhovuje a na druhé straně vnímáme skrze Elsino vnímání světa krutou a často smutnou a nepříjemnou realitu. V kontrastu je tedy dětský život s životem starých lidí. Fredrik Backman poukazuje na fakt, že tyto životy se mnohdy nemusí až tak lišit a zároveň v příběhu poukazuje na vlastnosti, které bychom měli mít, pokud chceme dětem plnit jejích přání a sny a jít jim příkladem.

„Babičce život v opravdovém světě nevyhovuje. Má totiž moc pravidel – a ta jí nejdou. Podvádí při hraní monopolů, řídí Renaulta v pruhu pro autobusy, z Ikey odnáší domů žluté tašky, na letišti u zavazadlového pásu nikdy nestojí za bezpečnostním pruhem a dveře na záchod nechává dokořán. To jsou jasné důkazy, že babička nemá dostatek soudnosti.
Ale vypráví nejlepší pohádky všech dob a Elsa má za to, že v takovém případě se nějaké ty nedostatky dají odpustit.“ (str. 19)

Stejně jako tomu bylo u Muže jménem Ove, i v tomto případě spisovatel předkládá čtenářům krásný a okouzlující příběh, který  pobaví a rozesměje, ale i rozesmutní a dojme. Dle mého názoru se jedná o skvělé dílo, u kterého jsem se netěšila na jeho konec a přeji i vám ostatním, aby vás tato kniha zaujala alespoň z poloviny tak moc jako mě. 


Za poskytnutý recenzní výtisk v podobě e-knihy mnohokrát děkuji palmknihy.cz

E-knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat