středa 2. září 2015

Kniha posledního soudu

Autor: Connie Willis
Nakladatel: Triton
Rok vydání: 2012
Žánr: sci-fi, fantasy, historický román
Anotace:
Román patří bez přehánění mezi nejvýznamnější žánrové práce dvacátého století. Studentka historie je na své cestě do minulosti omylem poslána do doby morových ran roku 1348. Zatímco se dívka snaží přežít, aniž by se sama mohla vrátit do budoucnosti, profesor Dunworthy musí bojovat s rychle se šířící smrtelnou epidemií chřipky i s tupou byrokracií, aby měl vůbec šanci svou žákyni zachránit. Obě časové linie i přes propast času prozrazují, jak je lidská povaha navzdory civilizačnímu pokroku v podstatě stále stejná. Kromě řady domácích cen v USA se knize dostalo rovněž národních ocenění pro nejlepší žánrový román Německa, Španělska a Itálie.
Stručné nastínění obsahu

Studentka historie je rozhodnuta si své poznatky a vědomosti ověřit v praxi a vydává se do minulosti. Omylem je však poslána do roku 1348, který byl známý morovými ranami. Jejím jediným cílem je nezbudit přílišnou pozornost a přežít veškeré nástrahy a nemoci číhající v tomto období.
Profesor Dunworthy, který se snaží mladé dívce pomoci, musí shodou okolností sám odolat smrtelné chřipkové epidemii, která se šíří neuvěřitelnou rychlostí. Budou jejich životy ušetřeny a podaří se Kivrin vrátit zpět ke svému současnému životu?

„Jsem nemocná,“ řekla, když ji vysazoval na bílého koně. Přepadla dopředu a chytla se koňské hřívy, aby nespadla na zem. Položil jí ruku kolem pasu a přidržoval ji. „Nevím, jak se to stalo. Dostala jsem všechna očkování.“
Pomalu odváděl osla pryč. Rolničky na jeho uzdě kovově cinkaly.

PŘEPIS KNIHY POSLEDNÍHO SOUDU
(000618-000735)

Pane Dunworthy, asi byste si mě odsud měl radši vyzvednout.“ (str. 87)
Dojmy a hodnocení

Kniha posledního soudu je dílem americké autorky Connie Willis. Spisovatelka se ve svých dílech a povídkách zaměřuje na cestování a posun v čase a toto téma se nevyhnulo ani její nejslavnějšímu a nejvíce obdivovanému dílu Kniha posledního soudu.

Autorka ve svém díle využila sci-fi prvky, které poukazují na možnost vyzkoušení si historických událostí a dobových zvyklostí na vlastní kůži. Studenti historie se mohou vrátit do vytouženého časového období a vzdělávat se přímo v dané době. Historie se zde tedy mísí s moderními prvky aktuální doby tohoto příběhu.

„Kivrin se rukou přidržovala zdi, v půli cesty se zastavila, aby si odpočinula, a uviděla síň.
Jsem doopravdy tady, pomyslela si. Tohle je skutečně rok 1320.“ (str. 163)

V knize se tedy střídají dvě časové roviny, což činí dílo naprosto jedinečným a akční napínavé prvky objevující se v obou rovinách vytváří čtivý a neuvěřitelně poutavý příběh. Celé dílo je perfektně propracované, dějová linie je kvalitně vystavěna a neobsahuje žádná hluchá a nudná místa.

„Je těžké si uvědomit, že jste víc než sedm set let daleko. Stále si myslím, že kdybych vstala z postele (což nemůžu, protože mám moc velkou závrať – myslím, že mám zase teplotu) a otevřela dveře, nenašla bych středověkou síň, ale laboratoř na Brasenosu a vás všechny, jak na mě čekáte, Badriho a doktorku Ahrensovou a vás, pane Dunworthy, jak si čistíte brýle a říkáte, že jste mě varoval. Kéž by to tak bylo.“ (str. 157)

Kniha posledního soudu je naprosto skvělým dílem, které ode mě bez jakýchkoli výtek dostává to nejlepší možné hodnocení a rozhodně vám ji doporučuji. Zaručuji vám, že po přečtení vám tento příběh utkví v pamětí a na kruté a zároveň velice zajímavé zážitky hlavních postav budete ještě dlouho vzpomínat.  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji internetovému knihkupectví megaknihy.cz

Knihu si můžete koupit zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat