sobota 5. září 2015

Modré hlubiny

Autor: Jennifer Donnelly
Nakladatel: Egmont
Rok vydání: 2015
Žánr: fantasy
Anotace:
Serafina, dcera královny Miromaru, vyrůstá s neochvějnou jistotou – a zároveň celoživotním břemenem – že se jednoho dne stane vládkyní nejstarší podmořské říše. Zároveň ji však pronásledují podivné sny, které předpovídají návrat starého zla. Temné předtuchy se potvrdí, když Serafininu matku zasáhne vražedný šíp. Celá říše se ocitá v chaosu a Serafina na sebe musí vzít nelehký úkol: najít toho, kdo velí útočníkům, a zabránit válce mezi podmořskými národy. Pátrání ji zavede mezi další mořské panny, které pocházejí ze šesti různých vod. Uzavřou spolu neporušitelnou sesterskou dohodu a vydají se do boje proti temným silám, jež ohrožují existenci celého světa.
Stručné nastínění obsahu

Mořská panna Serafina je právoplatná dědička miromarského trůnu a má dokázat, že je pro své budoucí postavení tou nejlepší a nejschopnější kandidátkou. Jediné, co jí komplikuje splnění tohoto nelehkého úkolu, jsou zvláštní sny, ve kterých ji volají na pomoc říční čarodějky v boji proti temným silám a její snoubenec Mahdi, který se od dob jejich zasnoubení neuvěřitelně změnil. Serafina chtěla přemluvit svou matku, aby sňatek zrušila, ale nedopatřením se stala svědkem hovoru o hrozící válce mořskému království. Princezna nechce svou matku zklamat a je pevně rozhodnuta učinit vše, co je v jejích silách, aby zabránila krutému osudu, který stojí před podmořskou říší Miromar. To ale vůbec netušila, jak se vše změní během jediného okamžiku a co všechno bude muset podstoupit.

„Teď je z tebe královna a nesmíš se nechat chytit. Žij, mé drahé dítě. 
Pro mne. Pro Miromar.“ (str. 109)
Dojmy a hodnocení

Americká spisovatelka Jennifer Donnelly představuje čtenářům fantasy ságu WaterFire, jejíž první díl Modré hlubiny u nás vydalo nakladatelství Egmont v červenci tohoto roku.

Modrým hlubinám dominují mořské panny a jiné nadpřirozené bytosti z mořského světa. Sledujeme život královské dcery Serafiny. Jedná se o mladou dívku, která pociťuje nedostatek sebedůvěry a nedostatek pozornosti od své matky, královny Miromaru. Skrze řádky vnímáme pocity dítěte, které se chce svému rodiči zavděčit a má pocit, že její matka nebude se svou dcerou nikdy spokojená. Serafina touží po vlídném slovu, vřelém objetí a pár minutách času, které stráví jako dcera s matkou. Na to však královna neměla nikdy čas, protože osud království byl v jejich rukách.

„Musela to udělat. Musela odsunout stranou vlastní bolestnou ztrátu a složit přísahu muži, na kterého se nemohla ani podívat. Musela to udělat, aby zachránila svůj národ před válkou. Tak by to udělala její matka a tak to udělá i ona.
Vždycky ji zklamu, pomyslela si, ale dnes večer ne. Dnes večer na mě bude hrdá.“ (str. 81)

Příběh je určen především pro mladé čtenáře, ve kterém se stýká zábava s ponaučením. Tento prvek mě u autorky velmi zaujal a mile překvapil. Poukazuje na hamižnost, nenasytnost, obětavost a jiné lidské vlastnosti. Čtenáři tak sledují, co vše se může stát, pokud budou jedinci sobečtí nebo naopak se budou řídit těmi nejlepšími úmysly.

„Žádný tvor, ať suchozemský či mořský, není tak nenasytný jako ti proradní zeměchodci. Dokonce i krutí Opafágové si vezmou jen tolik, co dokážou pozřít. Ale chodci, ti berou všechno.“ (str. 18)

Kromě mořského prostředí, které je v dílech neobvyklé a rozhodně zajímavé, je poutavý i autorčin jazykový styl. Používá totiž jedinečná přirovnání k mořským tvorům, která čtenáře jistě pobaví. Dějová linie je moc pěkně vystavěna. Spolu s hlavní protagonistkou s ocitneme v nebezpečných situacích a prožijeme s ní překvapivé momenty i napínavé okamžiky.

„Copak je s tebou?“ zeptala se Izabela, když si všimla, jak je celá pobledlá. „Jsi bílá jak žraločí břicho.“ (str. 14)

Knihu Modré hlubiny vřele doporučuji mladým čtenářům, kteří si v ní určitě najdou zalíbení, ale věřím, že i mnoho ostatních čtenářů se rádo vrátí do dětských let a nakoukne do podmořské říše, která je opravdu kouzelná. 

 Za poskytnutý recenzí výtisk mnohokrát děkuji nakladatelství Egmont.

Knihu si můžete koupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat